Zvládli jsme to! V předkole play off vyzveme Přerov
Rysi sice své poslední utkání letošní základní hrací doby v Litoměřicích prohráli. I tak si ale svěřenci trenérské dvojice Martin Janeček a Jozef Daňo vybojovali svůj předsezónní cíl - postup do vyřazovacích bojů. V osmifinále soutěže vyzveme již v pátečním podvečeru Přerov. Věříme, že nás fanoušci poženou za další metou, pojďme spolu vybojovat postup do další fáze play off.
52., středa 1.3.2023, Kalich Aréna
4:2
1:0, 1:0, 2:2
HC Stadion Litoměřice

T. Král - Jebavý, Hampl, J. Šedivý, Holý, Kroupa, Černohorský - Procházka, Kuťák, Guman - P. Svoboda, Jícha, Válek - Ton, J. Koláček, Berka - Slavíček, M. Vitouch, Senčák - Pártl. Trenér: Miroslav Přerost.

Švančara - Žůrek, Teper, Š. Havránek, J. Michálek, Sova, Homola, J. Adámek - Svačina, A. Zeman, Bednář - Doktor, Vrdlovec, Dostálek - Hotěk, Haas, Klimša - Macháček, Matěj, Ramik. Trenér: Martin Janeček.

14. J. Koláček (Berka, Jebavý), 27. J. Koláček (Válek), 43. Jícha (Berka, J. Koláček), 56. J. Koláček (Berka)
45. Bednář (Žůrek, Matěj), 52. Bednář (Matěj, Sova)
Vyloučení: 6:2
Využití: 1:0
V oslabení: 1:0
Střely na branku: 32:45 (10:12, 11:18, 11:15)
Zblokované střely: 9:5
Vhazování: 35:29
Rozhodčí: Svoboda, Čáp - Bohuněk, Maňák
Diváci: 1030

Radim Skuhrovec (asistent trenéra HC Stadion Litoměřice): Převládá dobrý pocit z vítězství, ale hra z naší strany nebyla úplně podle našich představ. Nechtěli bychom to moc rozebírat, jsme rádi, že jsme poslední utkání v základní části před domácím publikem zvládli vítězně.

Martin Janeček (trenér HC Frýdek-Místek): Na úvod se vyjádřím k samotnému utkání, kdy nás domácí vyškolili z produktivity, ale kromě pár chybiček kluci celý zápas tvrdě pracovali. A teď k vývoji sezony. Jsme na kluky neskutečně pyšní. Řada těch mladých udělala během sezony obrovský posun a obráceně, ti zkušenější příjmuli roli mentorů. Tenhle tým poctivou hrou zaslouženě uhrál předkolo play off. V pátek nám začíná nový příběh a klukům přeji, aby si jej užili, a byl to jeden z jejich momentů v kariéře, na který budou pyšní. Já osobně jsem na ně pyšný už teď.

K rozhodujícímu duelu letošní sezony cestavali naši hokejisté s denním předstihem. Pro úspěch a vytoužený cíl udělali rysi maximum. Kališníci, kteří si o uplynulém víkendu pojistili páté místo po základní části, měli úspěšnější vstup do zápasu. V úvodu první třetiny přečkali nejprve vyloučení Senčáka, skóre zápasu pak otevřeli v polovině 14. minuty. To se domácí Stadion zmocnil puku ve svém obranném pásmu a podnikl rychlý protiútok. V přečíslení tři na dva naše zadáky se k černému touši dostal na levé straně Josef Koláček, který ranou na zadní tyč překonal gólmana Švančaru - 1:0. Úvodní část střetnutí jsme tedy těsně prohráli (v souběžně hraných duelech prohrávali po úvodní tercii i naši největší soupeři - Slavia v Jihlavě 0:1 a Kolín ve Vsetíně 0:1).

Druhá část zápasu si byla v něčem podobná. Severočeši totiž nejprve přečkali další oslabení, aby následně opět udeřili. V čase 26:01 dostal v početní výhodě více prostoru Josef Koláček a po jeho ráně z mezikruží se skóre utkání měnilo podruhé - 2:0. Pro rysy docela smolný okamžik, poněvadž ani náš celek nebyl do té doby zcela bez gólových příležitostí, brankář T. Král si však nadále držel v zápase čisté konto (poměr střel byl po čtyřiceti minutách hry 21:30 v náš prospěch). Po druhé dvacetiminutovce se naštěstí stav ostře sledovaných duelů také neměnil, rysům patřila v té chvíli nadále devátá pozice.

Rozhodnutí padlo na začátku 43. minuty. Litoměřičtí nás přečíslili, Koláčkovu ránu stačil ještě brankář Švančara vyrazit po své pravé ruce, kde najížděl volný Josef Jícha, který pálil do opuštěné části naší branky - 3:0. O dvě minuty později to frýdecko-místeckým hráčům konečně vyšlo. Rysi vyhráli v útočném pásmu buly, Žůrek následně tvrdě pálil na Krále, který puk neudržel a dorážka Lukáše Bednáře znamenala korigování nepříznivého skóre na 3:1. O sedm minut později bylo na naší straně ještě veseleji. Sova pálil na Krále, ten puk vyrazil pouze do strany, kde sjížděl číhající Lukáš Bednář, který svou druhou trefou v zápase zdramatizoval ještě vývoj dnešního souboje - 3:2. Pět minut před koncem základní hrací doby jsme od domácích dostali možnost k vyrovnání. Za katr totiž putoval za hákování Procházka. V čase 55:16 jsme si ale nepohlídali soupeřův únik a hattrick Josefa Koláčka znamenal opět dvoubrankový rozdíl v zápase - 4:2.

Jak se později ukázalo, porážka s kališníky nás nakonec až tolik mrzet nemusela. Kozlové nestačili na Vsetín (0:4), Slavia podlehla Jihlavě 2:4, rysi tak letošní základní část soutěže končí na deváté pozici, která znamená, že už v pátek nastoupíme v předkole play off doma proti přerovským Zubrům. Utkání začíná v hale Polárka v 18 hodin.

* Svou sedmou účast v druhé nejvyšší soutěži proměňujeme v naší třetí účast ve vyřazovacích bojích. Do nich jsme se probojovali v letech 2016/17, kdy jsme přes předkolo s Benátky nad Jizerou, vypadli ve čtvrtfinále s jihlavskou Duklou. Na další postup do osmifinále jsme si pak museli počkat až do sezony 2021/22, kdy jsme byli vyřazeni hokejisty pražské Slavie.

* Kališníci se naštěstí nestali podruhé v prvoligové historii našim katem. Náš fanoušek má jistě v paměti únor roku 2019, kdy jsme s Litoměřicemi bojovali o to, kdo postoupí do vyřazovacích bojů. Hokejisté Stadionu ještě devět minut před koncem základní hrací doby prohrávali s Kladnem dvoubrankovým rozdílem (2:4). Rytíři následně vedení neudrželi a kališníkům navíc dovolili zápas zvrátit na jejich stranu. Stalo se tak po nájezdech, kdy rysům zbyly oči v pláč.

KDO S KÝM V PŘEDKOLE PLAY-OFF?

HC Slavia Praha - HC Dukla Jihlava (pátek - 3. března)
HC Dukla Jihlava - HC Slavia Praha (neděle - 5. března)
HC Dukla Jihlava - HC Slavia Praha (pondělí - 6. března)

HC Frýdek-Místek - HC ZUBR Přerov (pátek - 3. března - 18:00 h)
HC ZUBR Přerov - HC Frýdek-Místek (neděle - 5. března)
HC ZUBR Přerov - HC Frýdek-Místek (pondělí - 6. března)
Hraje se na dvě vítězství.

KDO S KÝM VE ČTVRTFINÁLE?

SK HS Třebíč - nejhůře postavený vítěz z předkola (8., 9., 12., 13. a 15. března)