Paráda! Zlínské Berany doma znovu porážíme
Tentokráte je ale výhra nad loňským extraligistou o to více cennější, jelikož náš tým přiblížila k vytouženému postupu do vyřazovacích bojů. K jistotě předkola play off nám ale stále ještě bod chybí. O něj se popereme už ve středu, a to na ledě Litoměřic.
51., pondělí 27.2.2023, hala Polárka
3:1
0:0, 3:0, 0:1

Švančara - Žůrek, Teper, Š. Havránek, J. Michálek, Sova, Homola, J. Adámek - Svačina, A. Zeman, Bednář - Doktor, Vrdlovec, Dostálek - Hotěk, Haas, Klimša - Macháček, Matěj, Ramik. Trenér: Martin Janeček.

Berani Zlín

Huf - Husa, Gazda, Suhrada, Zbořil, Riedl, Talafa, Zavřel - Kratochvíl, D. Kindl, Z. Sedlák - M. Lang, Gago, Mrázek - Kubiš, Hejcman, Pospíšil - P. Sedláček, Sadovikov, Köhler. Trenér: Miloš Říha ml.

29. Hotěk, 30. Klimša (Dostálek, Svačina), 31. Dostálek
52. Mrázek (Gazda, M. Lang)
Vyloučení: 3:3
Využití: 1:1
V oslabení: 1:0
Střely na branku: 27:27 (10:11, 14:6, 3:10)
Zblokované střely: 3:7
Vhazování: 36:40
Rozhodčí: Cabák, Zavřel - Kučera, Kráľ
Diváci: 1005

Martin Janeček (trenér HC Frýdek-Místek): Určitě je to velice cenné vítězství. My si uvědomujeme, že jsme udělali velký krok k tomu, abychom v play off byli. Samozřejmě víme, že se ta tabulka pořád ještě motá, ale už nám chybí jen malý krůček. Teď záleží na nás, jak se připravíme na další zápas. Nebudeme se dívat doprava ani doleva, my jsme odhodláni si to uhrát sami v Litoměřicích. Nebudeme tím sledovat, jestli někdo vyhraje či prohraje. Je to sice zamotané, ale jak říkám, je to stejně jen a jen o nás a my se na to musíme připravit. Jedeme o den dříve, hned zítra po tréninku, takže se na utkání chceme připravit poctivě.

Miloš Říha ml. (trenér PSG Berani Zlín): Musím objektivně říct, že jsme tady byli v první třetině jasně lepší. Hlavně v těch úvodních deseti minutách, kdy jsme určovali tempo hry. Příležitosti ke skórování tam určitě byly, jen tomu prostě něco chybělo. I v těch našich posledních zápasech ta produktivita nebyla optimální, i proto se ty zápasy rozhodovaly v posledních minutách. V tomhletom ohledu jsem absolutně nespokojen. Ten zápas se rozhodl právě v tom našem tlaku v první třetině, protože jsme z něj absolutně nic nevyprodukovali. Pak jsme ve druhé třetině po chybě inkasovali a rázem se nám nepochopitelně rozpadla celá hra. Přitom i za stavu 1:0 to bylo stále hratelné. Snažili jsme se tam zpomalit i střídání, prostě s tím něco udělat, ale přišel klasický výbuch týmu, kdy jsme inkasovali tři branky. Je to určitě škoda. Pak už to bylo těžké s tím zápasem něco udělat, domácí hráli obětavě. Víme, že je to defenzivní tým, který je zvyklý hrát do té obrany. Ve třetí třetině jsme si ten tlak vytvořili, ale podlě mě ten pravý tlak na brankovišti přišel až v posledních šesti minutách. De facto po tom gólu, jinak jsme to v té útočné fázi hráli strašně složitě. Nemáme být s čím spokojeni, i když hrajeme čtyřicet minut v jejich útočném pásmu.

V základní části se rysi naposledy představili domácím fanouškům, když do haly Polárka přicestovali Berani ze Zlína. Ti se s vydatnou podporou svých fans pustili do frýdecko-místeckého týmu, brankář Švančara svou branku ale dokonale uzavřel. Rysi se z optického tlaku dostali kolem desáté minuty, ve které si vypracovali doposud vůbec největší příležitost utkání. To se mezi oba kruhy dostal Hotěk, puk z jeho hole si ale cestičku za gólmana Hufa nenašel. Velkou smůlu si pak domácí vybrali ve 14. minutě, kdy v početní převaze pálil Doktor pouze do tyče. Když pak v závěru první tercie neproměnil slibou příležitost hostující Mrázek, skončila úvodní dvacetiminutovka bezbrankovým smírem.

O tom, že si zlínský brankář Huf přivezl do Polárky také i pytlík se štěstím, se fanoušci mohli přesvědčit ve 26. minutě, kdy se Klimša uvolnil přes Kubiše a po jeho dělovce tentokráte zazvonila levá tyč zlínské branky. Smůlu jsme dokázali zlomit až v čase 28:04, kdy se do úniku dostal Michal Hotěk. Ačkoliv našeho útočníka atakoval z pravé strany Ridel, nedokázal zlínský bek zabránit Hoťkovi k překonání hostující brankáře - 1:0. Vzápětí nám Berani nabídli druhou přesilovou hru v zápase, kterou rysi zužitkovali po 54 vteřinách. To se k zakončení dostal nejprve Svačina, který ještě neuspěl, stejně jako po něm Dostálek, ale jako třetí přišel na řadu u pravé tyče číhající David Klimša, který už přeci jen dostal puk za brankovou čáru - 2:0. Zlínští hokejisté se mohli do utkání vrátít při vyloučení domácího Zemana, jenže v čase 30:28 ujel hostujícím zadákům Vlastimil Dostálek a střelou nad pravý beton upravoval ve vlastním oslabení již na 3:0. A to nemuselo být vše, jelikož domácí celek mohl Berany potrestat za neskutečné chyby v defenzívě ještě jednou. Tentokráte už jsme při samostatném úniku úspěšní nebyli, Bednářovi totiž puk sjel před Hufem z hole.

Čisté konto jsme dokázali udržet až do konce 52. minuty, kdy Švančaru překonal při nerovnoměrném počtu hráčů na ledě hostující Petr Mrázek - 3:1. Rozhodnuto mohlo být v 55. minutě, kdy Doktor vybídl do úniku Zemana, ten však pálil do brankáře Hufa. Domácí hokejisty to ale až tak mrzet nemuselo. Rysi si totiž své vedení dokázali pohlídat a připsat si tak do tabulky velice důležité tři body. K jistotě postupu do vyřazovacích bojů musíme ve středečením podvečeru vybojovat na ledě litoměřických kališníků bod a nebo doufat, že Kolín nebude bodovat ve Vsetíně, či pražská Slavie v souboji s jihlavskou Duklou. No, závěr dlouhodobé části ještě bude docela zajímavý a dramatický. Rysi, do toho!!

Po utkání se domácí trenér Martin Janeček přiznal, že výsledky z ostatních stadionů během utkání netrpělivě sledoval. "Já se přiznám, že mám jinak zcela vypnutý telefon, i počítač v kanceláři, ale jak se v posledních kolech ta tabulka pořád vyvíjí, tak ty výsledky o pauze samozřejmě sleduji. Je to ale pouze o té přestávce. V Litoměřicích budeme mít samozřejmě telefon na střídačce, kdybychom potřebovali někde zatlačit, nebo vědět, že budeme muset dát nutně gól nebo něco. Tam musíme být určitě v obraze," řekl frýdecko-místecký kouč.

* Rysi předvedli v polovině zápasu dokonalou smršť, vždyť rozdíl mezi úvodní a třetí brankou domácícho celku byl pouhých 144 vteřin. "Vše pramenilo z té naší výborné defenzívy, kdy jsme si trpělivě počkali na to, že soupeř bude netrpělivější než my a udělá chybičky. My to pak posbíráme a půjdeme do brejku. No a to se povedlo. Právě touhle cestou jsme letos posbírali nejvíce bodů. Pak jsme si pomohli přesilovkou, což bylo také velmi důležité. Ve třetí třetině jsme sice dostali gól, ale bylo to z naší strany právě o té obětavosti a výborném výkonu našeho brankáře," pochválil svůj tým trenér rysů Martin Janeček.

* Útočník Štěpán Macháček je jediným hráčem našeho celku, který v letošní základní části ještě nevynechal ani jeden zápas. Nyní má na svém kontě tento dvacetiletý forvard 51 startů.

* Hokejistům ze Zlína jsme tak vítězstvím 3:1 přerušili jejich vítěznou sérii, která čítala čtyři utkání v řadě.

* Ač byli Berani ještě v uplynulé sezoně extraligovým celkem, na rysy si v Polárce v letošní sezoně zkrátka nepřišli. Svěřenci trenéra Martina Janečka porazili zlínské hokejisty nejprve 2:1, dnes pak 3:1.

Základní část letošního ročníku Chance ligy nám dospěla do samého konce. Rysům zbývá odehrát již jen jedno střetnutí, a to ve středu 1. března, kdy pocestují do dalekých Litoměřic. Duel s domácím Stadionem začíná v 17.30 hodin.