S dalším extraligistou jsme padli až v prodloužení
Počtvrté v krátkém sledu jsme narazili na soupeře ze slovenské nejvyšší soutěže. Ani tentokráte rysi s favorizovaným soupeřem v řádné hrací době neprohráli. Michalovce rozhodly o svém vítězství až v prodloužení.
PU, úterý 30.8.2022, hala Polárka
4:5
1:1, 1:2, 2:1 - 0:1

Mokry - Teper, Havránek, Michálek, Sova, Zeleňák, Žůrek, J. Adámek - Svačina, Vrdlovec, Machala - Dostálek, Hotěk, Doktor - Klimša, Haas, Macháček - Matěj, Jobánek, Geidl. Trenér: Martin Janeček.

HK Dukla Ingema Michalovce

Vošvrda - Hammond, Štajnoch, Macejko, Osburn, Michalik, Stripai, Cibák, Michalčin - Ma. Paločko, Winquist, Kristo - Suja, Galamboš, Žitný - Lapšanský, Buc, Bezúch - Okoličány, Chalupa, Vašaš. Trenér: Tom Coolen.

20. Klimša (Haas), 26. Klimša (Haas), 43. Dostálek (Haas, Doktor), 55. Haas (Sova, Michálek)
12. Kristo (M. Paločko, Winquist), 22. Galamboš (Žitný), 32. Suja (Buc, Štajnoch), 44. M. Paločko (Winquist), 64. Kristo (Winquist, Osburn)
Vyloučení: 6:5
Využití: 0:3
Rozhodčí: Koziol, Rapák - Rožánek, Hanzlík
Diváci: 279

Martin Janeček (trenér HC Frýdek-Místek): Už jsem to říkal v kabině, že jsme byli v úvodní třetině tak o dva levely horší. Báli jsme se hrát, báli jsme se osobních soubojů a soupeř byl výborný a ostrý. Trochu jsme museli na kluky zvýšit hlas a i když jsme dál nebyli určitě lepší, tak se naše hra začala zvedat a začala směřovat k tomu, že bychom mohli udělat dobrý výsledek. Odměnou bylo, že jsme ubouchali bod. Určitě to bylo se štěstím, jelikož soupeř si zasloužil vyhrát. Na to se ale historie ptát nebude, bereme z tohoto zápasu cenný bod. Každopádně je to pro nás, trenéry, milión informací, pro další práci.

.

Rysi proti slovenskému extraligistovi vyrukovali se staronovou tváří v sestavě, když náš tým v týdnu posílil útočník Štěpán Macháček. Ten v uplynulé sezoně působil v kanadské juniorské lize (OHL), kde hrál za tým Owen Sound Attack. Macháček si v zámoří nevedl vůbec špatně, když si v 69 odehraných zápasech připsal na své konto 42 kanadských bodů (14+28). "Od Štěpána si jednoznačně slibujeme jeho důraz v osobních soubojích, protože si myslím, že takového hráči potřebujeme. Aby si hráči a soupeři o něm vykládali a měli z něj respekt. Tím nám může rozmělnit tu kvalitu soupeře, který se bude soustředit na něj. Samozřejmě budeme spoléhat také i na jeho góly z předbrankového prostoru, kde si umí udělat prostor na to, aby skóroval," řekl k příchodu mladého útočníka domácí trenér Martin Janeček.

V krátkém sledu jsme tak měli možnost porovnat své síly s již čtvrtým celkem ze slovenské nejvyšší soutěže. Pro frýdecko-místecké fanoušky se tak jednalo určitě o velice zajímavý duel. O první změnu skóre se postarali hosté na konci dvanácté minuty, kdy se v přesilové hře dokázal prosadit americký forvard Danny Kristo - 0:1. Rysi měli krátce předtím dvě početní výhody, které bohužel proměnit nedokázali. V 17. minutě jsme byli velice blízko vyrovnání, když si z křídla najel k brance soupeře Vrdlovec, po jeho střele pouze zazvonila tyč za Vošvrdovými zády. Hostující gólman v závěru první třetiny přeci jen kapituloval. Rysi předvedli akci středem kluziště a po Haasově přihrávce srovnal skóre David Klimša - 1:1. Na světelné tabuli svítil v té chvíli čas 19:16.

Vstup do druhé části střetnutí vyšel daleko lépe Michalovcím. Hosté uzavřeli domácí celek v jeho obranném pásmu, gólman Mokry se měl co ohánět. Přesto po devětašedesáti vteřinách kapituloval, když svůj důraz před brankou prokázal Peter Galamboš - 1:2. Rysi opět museli dohánět gólovou ztrátu, což dokázali vymazat v čase 25:50, když se ranou pod lapačku hostujícího gólmana znovu zapsal mezi úspěšné střelce David Klimša - 2:2. Zkušený extraligový celek šel v prostřední části opět do vedení v úvodu 32. minuty, když Mokreho překonal ranou z mezikruží Jakub Suja - 2:3. Rysi se vzdát nechtěli, blízko třetího srovnání stavu byl tři minuty před koncem Jakub Adámek, který nastřelil tyč hostující branky. O chvíli později se dral do zakončení dnes velmi agilní Oskar Haas, radost mu však zkazil dobrým zákrokem gólman Vošvrda.

Pokud úvod druhé třetiny vyšel hostujícímu celku, tak začátek třetí části patřil rysům. V čase 42:52 se Vlastimilu Dostálkovi vyplatila důslednost před brankou soupeře a díky jeho pohotové dorážky bylo znovu srovnáno - 3:3! Naše radost trvala ale pouhou minutu. Šťastná trefa Matúše Paločka, který těžil z teče jednoho z domácích hokejistů, znamenala opětovné vedení hostujícího celku - 3:4. Ve 46. minutě jsme měli štěstí po Kristově střele do tyče (při Zeleňákově vyloučení). Pět minut před koncem řádné hrací době bylo znovu srovnáno. Po třech asistencích se "konečně" dočkal i gólové trefy Oskar Haas, jenž před hostující brankou tečoval nahození Kuby Michálka - 4:4. "Oskarovi určitě dnes pochvala. Je poznat, že mu hlava funguje, že ožil a začal si na ledě věřit. Teď se mu vrátilo všechno to navíc, které si z jara dával. I proto jsem jej s chladnou hlavou dával do přesilovek, dostal i šanci jako první do nájezdů. Pokud bude nadále na sobě pracovat a půjde tomu naproti, tak si myslím, že má před sebou budoucnost," pochválil devatenáctiletého forvarda Frýdku-Místku kouč Martin Janeček. Nerozhodným stavem nakonec skončila i třetí část zápasu, což znamenalo, že jsme ani ve čtvrtém po sobě jdoucím zápase se slovenským extraligovým celkem neprohráli!!

V prodloužení se šance střídaly na obou stranách, rozhodnutí padlo až po vyloučení Vládi Svačiny, když se ranou z levé strany kluziště podruhé v utkání prosadil Danny Kristo - 4:5. Michalovce tak dokázaly zvítězit i v pátém přípravném střetnutí v řadě. Na samý závěr si oba týmy ještě vyzkoušely své dovednosti při samostatných nájezdech, kde jsme byli naopak úspěšnější my. Za rysy se dokázali prosadit Doktor se Svačinou.

Příprava rysům pokračuje už ve čtvrtek 1. září, kdy se představíme na ledě prostějovských Jestřábů. Duel na Hané začne v 18.00 hodin.