Rysi na úvod turnaje zdolali domácí Zvolen!
Tak tohle byl skvělý vstup do Memoriálu Pavla Zábojníka. Hokejisté Frýdku-Místku ve svém prvním střetnutí turnaje dokázali díky kompaktnímu výkonu porazit domácí extraligový Zvolen 5:2!
TU, čtvrtek 18.8.2022, ZS Zvolen
2:5
0:2, 1:1, 1:2
HKM Zvolen

Trenčan – Messner, Hain, Hanna, Mudrák, Sládok, Kubka, Hraško, S. Barcík – Zuzin, Hunterbrinker, Gropp – Hecl, Langkow, Sideroff – Rajčan, Šiška, Stupka – Csányi, Marcinek, Chlepčo. Trenér: Peter Oremus.

Švančara – Havránek, Teper, Michálek, Sova, Zeleňák, Žůrek, J. Adámek – Machala, Vrdlovec, Svačina – Dostálek, Zeman, Doktor – Klimša, Haas, Hotěk – Matěj, Jobánek, Geidl – Kozlík. Trenér: Martin Janeček.

32. Gropp (Hunterbrinker, Zuzin), 43. Šiska (Hunterbrinker, Langkow)
1. Svačina (Teper), 2. Klimša (Zeman, Svačina), 27. Doktor (Havránek), 43. Havránek (Teper, Svačina), 59. Machala (Svačina, Michálek)
Vyloučení: 2:4
Využití: 1:1
V oslabení: 0:2
Rozhodčí: Štefík, J.Konc ml. – Hanko, Staššák

Martin Janeček (HC Frýdek-Místek): Je potěšující, že jsme schopni vyhrát s takovým týmem, jakým je Zvolen, což je semifinalista slovenské extraligy. Měli jsme výborný vstup, hned z první krásné akce se nám Vláďou Svačinou povedlo skórovat. Následně jsme dobře sehráli přesilovku, a odskočili na dva góly. Soupeř se v první třetině trošku hledal, nicméně od druhé třetiny Zvolen nabral obrátky, byl lepší než my. Byli jsme častokrát pod tlakem, ztráceli jsme kotouče. Koledovali jsme si o to, aby to soupeř otočil. Nicméně jsme skórovali z oslabení, kdy pochvalu za defenzivu zaslouží Vlasta Dostálek, a z jeho akce těžil z Kuba Doktor. Třetí třetinu jsme zvládli výborně, tým si šel pro výhru, hráli jsme pohromadě, jeden za druhého. Doufám, že tohle bude cesta, která nám v sezoně ukáže, jak dotáhnout zápas k výhře.

Po třech přípravných duelech zavítali rysi tentokráte k našim východním sousedům na Slovensku, kde se ve dnech od 18. do 20. srpna koná 24. ročník tradičního mezinárodního turnaje - Memoriál Pavla Zábojníka.

Hned na úvod jsme narazili na domácí extraligový celek ze Zvolenu a začátek střetnutí se rysům povedl opravdu náramně. Již po devatenácti vteřinách hry si před branku soupeře najel zkušený Vladimír Svačina, který povedenou ranou nedal domácímu gólmanovi Trenčanovi šanci - 0:1. O minutu později se domácí střídačka dopustila chybného střídání a nabídnutou početní převahu jsme s radostí přijali. Přesně po dvou minutách hry se totiž opět měnilo skóre střetnutí, když se v přesilovce prosadil David Klimša - 0:2.

Nutno říct, že úvod zápasu rysům vyšel opravdu na jedničku!

Vůbec do nějaké první vážnější šance jsme domácí celek pustili ke konci dvanácté minuty, kdy se Hunterbrinker natlačil až před Švančarovu branku, ten si však mezeru mezi svými betony pohlídal. Když pak gólman rysů odolal i dalším šancím domácích, skončila se úvodní dvacetiminutovka našim vítězstvím v poměru 0:2.

V čase 25:51 jsme šli poprvé v tomto střetnutí do čtyřech, když za katr putoval za hákování Hotěk. První přesilovka ale hráčům slovenského celku vůbec nevyšla. Domácí Zuzin ztratil puk na útočné modré, čehož využil Jakub Doktor, který sice nadvakrát, ale přeci jen, překonal gólmana Trenčana - 0:3. To na druhé straně Patrik Švančara, hájící frýdecko-místeckou branku, poprvé inkasoval až v druhé polovině zápasu, když jej z bezprostřední blízkosti překonal kanadský forvard Ryan Gropp - 1:3.

Další změna skóre přišla až ve třetí části utkání. V úvodu 43. minuty jsme znovu hráli v oslabení, kdy tentokráte seděl na trestné lavici Doktor. Rysi se však dostali do útočného pásma domácího celku a po Teperově střele se šikovnou tečí prosadil Štěpán Havránek - 1:4. Vzápětí ale Doktora přijel na trestnou lavici povzbudit za podražení Hotěk, čímž domácí extraligista dostal možnost hrát pět proti třem. A tuhle početní výhodu domácí zužitkovali po pouhých čtrnácti vteřinách. To Hunterbrinkerovu střílenou přihrávku totiž tečoval do branky Juraj Šiška - 2:4. Ve zbývajícím čase se pak domácí hokejisté snažili o korigování nepříznivého stavu, dokonce zkusili i hru bez brankáře, rysi však drama nepřipustili. Navíc při power play Zvolena ujel kolem levého mantinelu Svačina, který následně přihrávkou na střed kluziště uvolnil volného Ondřeje Machalu a ten střelou do prázdné branky pečetil zasloužené vítězství frýdecko-místeckého celku - 2:5.

Rysi své úvodní turnajové střetnutí zvládli, když porazili loňský bronzový celek slovenské nejvyšší soutěže. Zítra nás čeká druhý hrací den. Od 12 hodin nastoupí rysi proti Liptovskému Mikuláši, v 15.30 hodin nastoupí pak na zvolenský led německý tým z Krefeldu a Nové Zámky, celý páteční program pak zakončí duel mezi Zvolenem a polským mužstvem GKS Tychy.