S třineckými Oceláři předvedli rysi bojovný výkon
Škoda prostřední části, ve které nám úřadující šampioni z Třince nasázeli čtyři branky. To vlastně rozhodlo náš vzájemný zápas. První a třetí třetina skončila ale výhrou rysů, což může být velmi dobrým základem před nadcházející sezonou. Souboj dvou partnerských klubů vidělo v hale Polárka více jak osm stovek fanoušků.
PU, čtvrtek 11.8.2022, Hala Polárka
2:4
1:0, 0:4, 1:0

Mokry - Teper, Havránek, Homola, Sova, J. Adámek, Žůrek, J. Marcinko - Svačina, Vrdlovec, Machala - Dostálek, Zeman, Doktor - Klimša, Haas, Hotěk - Jobánek, Geidl. Trenér: Martin Janeček.

HC Oceláři Třinec

Kacetl - M. Adámek, Čukste, Zahradníček, Jeřábek, Zeleňák, Michálek, Ročák - Łyszczarczyk, T. Marcinko, Kurovský - Daňo, Hudáček, Voženílek - Hrehorčák, Roman, Dravecký. Trenér: Zdeněk Moták.

3. Dostálek, 42. Dostálek (Machala)
25. Roman (Hrehorčák), 27. Daňo (Čukste, Voženílek), 35. Daňo (Hudáček), 36. Zahradníček (Jeřábek)
Vyloučení: 3:3
Využití: 0:0
Rozhodčí: Hranoš, Konvička – Bartek, Lederer
Diváci: 830

Martin Janeček (trenér HC Frýdek-Místek): Utkání nám ukázalo to, že řada hráčů zatím sní o extralize a mají před sebou hodně práce. Ačkoliv Třinec nehrál v nejsilnější sestavě, tak jsme se dvě třetiny proti němu báli hrát. My jsme neměli za prvních čtyřicet minut nějaký větší tlak v útočném pásmu. Byly tam jen malé náznaky a málo jsme se pod tím tlakem opírali o ty taktické věci, které jsme chtěli. Co se nám ale líbilo, tak určitě třetí třetina, kdy tam samozřejmě už mohlo být uspokojení, plus hra soupeře jen na tři lajny. Určitě se projevila i kondice, kdy v Třinci hodně trénují. Z naší strany jsme ale ožili a zaslouženě tu třetinu vyhráli 1:0. Za tohle vzkříšení klukům obrovský slamáček. Každopádně je na čem stavět, ale také nám to ukázalo, že máme hodně hodně na čem pracovat.

Zdeněk Moták (trenér HC Oceláři Třinec): Sehráli jsme dva rozdílné zápasy. Ve Vítkovicích jsme podali z mého pohledu velice dobrý výkon. I když jsme nakonec brali teoreticky jen bod, naše hra se mi tam líbila. Dobře jsme bruslili, předváděli živý hokej. Dneska ve Frýdku to špatné nebylo, ale trošku mě mrzí, že jsme dvě třetiny ze tří prohráli. Hráli jsme dnes ale na tři pětky, takže to byl slušný výkon. Pro chlapce náročný zápas, ale o to důležitější. Jsem rád za druhou třetinu. Tam jsme viděli, že můžeme být potentní a že když si příležitosti vytvoříme, dokážeme je proměnit. To je důležitá věc, i proto jsem spokojený.

Celkem již popáté na sebe v přípravném období narazily oba partnerské kluby. Vůbec první zápas jsme proti Ocelářům z Třince odehráli v srpnu 2015, kde jsme na extraligový celek nestačili poměrem 4:10. Odveta o rok později byla pro naše barvy úspěšnější, favorita jsme zaskočili a zdolali v prodloužení 3:2. V roce 2019 jsme s Oceláři prohráli 1:4 a v loňském roce se opět radoval obhájce mistrovského titulu, to zvítězil 0:4.

Stejně jako v předešlých dvou přípravných duelech, tak i tentokráte rysům vyšel vstup do zápasu. V samém úvodu 3. minuty se po buly v útočném pásmu soupeře dostal k puku Doktor, jeho ránu stačil ještě brankář Kacetl vyrazit před sebe, kde Vlastimil Dostálek důrazem přetlačil Zeleňáka a následně dokázal puk procedit za záda třineckého gólmana - 1:0. V 11. minutě stálo při třineckém celku štěstí, když chybu obránce Jeřábka málem potrestal zcela volný Hotěk. Sedm a půl minuty před prvním klaksonem dostal Třinec první výhodu jednoho muže v poli a nutno říct, že se gólman Mokry pořádně zapotil. Gól však za svá záda nepustil a rysi tak nadále drželi v zápase jednobrankové vedení. To vydrželo i po Hudáčkově ráně do tyče, či Voženílkově šanci v samém závěru třetiny.

Střeleckou potenci si Oceláři zcela vylepšili v prostřední části střetnutí, kdy nám úřadující šampioni vstřelili čtyři branky. O vyrovnávací trefu se v čase 24:31 postaral takovou skrytou střelou z pravého kruhu Miloš Roman - 1:1. O chvíli později jsme si vedení mohli vzít zpátky, když z levé strany kluziště si najel před Kacetla zcela volný Haas, gólmana soupeře se mu ale překonat nepodařilo. Ke konci 27. minuty naopak udeřilo na opačné straně. Třinečtí předvedli rychlou akci, lotyšský obránce Čukste krásně našel diagonální přihrávkou Marka Daňa, který propálil brankáře Mokreho v naší brance - 1:2. Další povedenou akci předvedli hosté v čase 34:02, když se hrálo na ledě čtyři proti čtyřem. Hudáček dostal až příliš volného prostoru, že si s pukem dovolil dvakrát objet Mokreho branku a následně předložil puk zakončujícímu Marko Daňovi, který svým druhým gólem v zápase zvyšoval již na 1:3. O čtyřiadevadesát vteřin později bylo na třinecké straně ještě veseleji. Odražený puk se dostal k najetému Janu Zahradníčkovi, který prudkou ranou nedal frýdecko-místeckému brankáři šanci - 1:4.

Rysi se na začátku třetí části znovu dostali do zápasu. Oceláři chybovali ve středu kluziště, k puku se dostal Machala, který si chvíli počkal na Vlastimila Dostálka, jenž zrovna skočil na led ze střídačky a nová posila z Havířova nedala Kacetlovi šanci - 2:4. Vstřelená branka domácí tým pořádně nakopla a byli to hokejisté v černých dresech, kteří se v dalším průběhu zápasu snažili s nepříznivým výsledkem ještě něco udělat. Hráči s drakem na prsou už ale žádnou komplikaci rysům nedovolili a tak tým třineckého kouče Zdeňka Motáka poprvé v přípravě vítězí. Pro hostujícího trenéra to navíc byl vítězný návrat, jelikož ve Frýdku-Místku působil jako hráč před více jak 22 lety (to tehdy ještě domácí Slezan působil v sezoně 1999/2000 ve druhé lize, pozn. red.).

ZÁZNAM UTKÁNÍ

RYSI MÍŘÍ V PŘÍŠTÍM TÝDNU NA TURNAJ DO ZVOLENA

Po dvou domácích zápasech nás teď čeká porovnání se slovenským hokejem. Ve dnech od 18. do 20. srpna budeme totiž účastníky 24. ročníku Memoriálu Pavola Zábojníka, který se koná ve Zvolenu. Kromě domácího a našeho celku, se na turnaji ještě představí další slovenští extraligisté HC Nové Zámky a MHk 32 Liptovský Mikuláš. Z polské nejvyšší soutěže přijede tým GKS Tychy a barvy německé nejvyšší soutěže bude hájit celek Krefeld Pinguine.