Rysi dokázali urvat předkolo play-off, teď nás čeká Slavia
Poslední utkání základní části Chance ligy bylo jednou nervydrásající bitvou. Chvílemi to vypadalo, že si rysi účast ve vyřazovacích bojích vybojovat nedokáží. Obrovská vůle a bojovnost nakonec na ledě Vrchlabí slavila úspěch. Po zisku potřebného bodu se po pěti letech znovu podíváme do předkola play-off první ligy! A v něm vyzveme pražskou Slavii.
51., středa 2.3.2022, D & D Elektromont aréna
4:3sn
1:0, 1:1, 1:2 - 0:0
HC Stadion Vrchlabí

J. Soukup (na nájezdy Štěpánek) - Linhart, Lytvynov, Kajínek, T. Kynčl, M. Voženílek, Nedbal - Koffer, T. Kaut, T. Urban - M. Machač, P. Urban, Mrňa - Pochobradský, Chrtek, T. Zeman - Matýs, D. Chalupa, Kusý. Trenér: Tomáš Jirků.

Baroš - Zbořil, J. Michálek, Krenželok, Teper, Ogurcov, Matyáš, Ciura, Korím - O. Šedivý, D. Bartoš, Šlahař - Łyszczarczyk, Komorski, Klimša – Christov, Peterek, Martynek - M. Hrubec, Ján Blaško. Trenér: Mojmír Trličík.

3. T. Kynčl (Koffer, T. Urban), 40. Mrňa (Matýs, Kajínek), 58. T. Kaut (Nedbal, Linhart), rozh. nájezd T. Zeman
32. Martynek (Peterek, Ogurcov), 44. Šlahař (D. Bartoš, O. Šedivý), 49. Christov (Peterek, Martynek)
Vyloučení: 2:6
Využití: 0:0
Střely na branku: 43:25 (13:6, 10:5, 15:11 - 5:3)
Zblokované střely: 16:9
Vhazování: 58:35
Rozhodčí: Hucl, Micka - Polonyi, Kreuzer
Diváci: 1196

Mojmír Trličík (trenér HC Frýdek-Místek): Před skvělou diváckou kulisou se hrál takto divácky napínavý a dramatický zápas. Z naší strany ten herní projev a taková ta hokejovost tam zkrátka nebyly. Po herní stránce ten hokej nebyl divácky až tak atraktivní, což se dalo ale čekat, šlo opravdu o hodně. Domácí v prvních pěti minutách byli absolutně lepší, to jsme se nedostali vlastně z pásma. I v té první třetině celkově takhle dominovali, ale vypracovali si pouze jednobrankový náskok. Nám se pak ve druhé části zápasu podařilo vyrovnat a tam si myslím, že přišla na domácí hokejky trošku větší nervozita. My jsme v dalším střídání dokonce mohli utéct na dva jedna. Pak už to bylo z obou stran nervózní, což se projevilo v přesilových hrách. Ty nám v sezoně šly, dnes prakticky vůbec. Přesilovky jsme sehráli hodně špatně. Ve třetí třetině se nám podařilo zápas otočit, stejně, jako se nám to povedlo v předešlých utkáních. Věřili jsme, že když se hráči budou tlačit do brankoviště, tak že z toho nějaké góly mohou být. A k tomu přesně došlo. I když jsme to utkání nakonec prohráli, tak jsme naopak ti šťastnější, jelikož postupujeme dále a jsme za to rádi.

Oba celky měly před posledním utkáním základní části letošního ročníku Chance ligy jasno. Pouze ten, který v tomto vzájemném duelu uspěje, si zaručí prodloužení sezony v následném předkole play-off (našim hráčům stačil bod).

A zápas se začal lépe vyvíjet pro domácí hráče. V čase 02:38 vypálil z pravého kruhu Koffer, puk se odrazil od tyče na svou pravou stranu kluziště, kde však byl připravený Tomáš Kynčl, který zakončoval ranou do poloopuštěné brány - 1:0. Na dlouhou dobu to byl jediný gólový moment střetnutí, nikdo z hráčů nechtěl udělat osudovou chybu

Ta chyba přeci jen přišla. Ke konci 32. minuty se po sérii odražených puků dostal k přihrávce Peterek a nikým neatakovaný matador rysů Rostislav Martynek neměl problém zasunout černý touš za Soukupova záda - 1:1. Hodně důležitý moment pro rysy, jelikož v té době se situace v průběžné tabulce pro nás nevyvíjela vůbec dobře. V té době už jsme ale hráli bez zraněného beka Karola Koríma, který byl jedním z domácích hráčů naražen na mantinel a led tak musel opustit na nosítkách. Vraťme se však k zápasu. Pokud jsme se bavili o chybách, tak jednu jsme udělali také i my. V samém závěru druhé periody vystřelil od modré obránce David Kajínek, puk se odrazil od mantinelu za naší bránou a pohotový Pavel Mrňa rozjásal domácí fanoušky - 2:1.

Tohle utkání bylo zkrátka o chybách. Ke konci 44. minuty ztratil autor úvodní branky Koffer puk před vlastní bránou a Jakub Šlahař neměl s domácími hokejisty žádné slitování - vyrovnáno na 2:2. O pět minut později bylo v rysím táboře ještě veseleji. Peterek si za brankou parádně poradil s dorážejícím Kynčlem, sjel si před domácího brankáře, od kterého se puk odrazil a nikým neatakovaný kapitán rysů Vít Christov poslal svůj celek blíže k vytouženému předkolu play-off - 2:3!

Hokejisté zpod Krkonoš věděli, že jedině výhra je posune do vyřazovacích bojů, i proto domácí lavička v čase 54:49 odvolala z branky gólmana Soukupa. Rysi se tak v závěru třetí třetiny museli bránit velkému tlaku domácího Stadionu. Risk domácím přeci jen částečně vyšel. Tři minuty před vypršením základní hrací doby se puk dostal k Davidu Chalupovi, který dokázal vyrovnat na 3:3. Drama mělo pokračování! Rysi důležitý bod nakonec přeci dokázali vybojovat a po pěti letech se můžeme znovu těšit na boje v předkole play-off.

Soupeře do vyřazovacích bojů jsme si museli vybojovat až v samostatných nájezdech, jelikož pětiminutové prodloužení o výsledku ještě nerozhodlo. Domácí družina vyslala do branky místo Soukupa jeho parťáka Olivera Štěpánka, a ten už v úvodní sérii kapituloval proti nájezdu Rosti Martynka. Stadionu se pak v druhé sérii podařilo zásluhou T. Urbana srovnat, jenže hned vzápětí nám vrátit plusový gól Bartoš. Střelecky se hráčům v této dovednostní části docela dařilo. Vrchlabský útočník T. Zeman upravoval na průběžných 2:2. Nakonec rozhodla sedmá série. Na domácí straně uspěl Tomáš Zeman, vyrovnat se bohužel nepodařilo Rosťovi Martynkovi. Stadion tedy vítězí ve vypjatém střetnutí 4:3 po nájezdech, což nám do předkola play-off určilo za soupeře pražskou Slavii. První utkání se hraje už v sobotu 5. března od 17.00 hodin v hale Polárka, odveta pak v pondělí 7. března v Edenu. Případné rozhodující střetnutí (hraje se na 2 výhry) se hraje rovněž v Praze o den později.

ZAJÍMAVÉ STATISTIKY Z UTKÁNÍ

* Pro obránce Jakuba Michálka bylo utkání ve Vrchlabí jeho jubilejním 120tým v drese HC Frýdek-Místek.

* Rysi odehráli ve Vrchlabí 300té utkání v základní části. Naše prvoligová bilance v této fázi sezony je: 118 - 28 - 36 - 118 (920:898 446 bodů). Deset utkání jsme pak odehráli v předkole a následném play-off (zápasy s Benátky a Jihlavou v sezoně 2016/17).

* S Vrchlabím jsme po jejich návratu do první ligy ještě nebodovali. Sehráli jsme doposud 4 zápasy a všechny skončily výhrou soupeře (doma: 3:5, 1:5 a 1:3, venku: 0:9). Tentokráte jsme dokázali uhrát na ledě soupeře bod, přesto je to pátá porážka se Stadionem.

* Gól Rostislava Martynka na 2:1 byl vůbec našim prvním do sítě vrchlabského celku na jejich ledě. Pro "Martyho" to byla vlastně trefa po předlouhých třech měsících, naposledy totiž skóroval 21. listopadu, když otevíral skóre v domácím střetnutí proti Ústí nad Labem.

KDO S KÝM V PŘEDKOLE PLAY-OFF?

HC Frýdek-Místek - HC Slavia Praha (sobota - 5. března)
HC Slavia Praha - HC Frýdek-Místek (pondělí - 7. března)
HC Slavia Praha - HC Frýdek-Místek (úterý - 8. března)

SC Kolín - HC Jestřábi Prostějov (sobota - 5. března
HC Jestřábi Prostějov - SC Kolín (pondělí - 7. března)
HC Jestřábi Prostějov - SC Kolín (úterý - 8. března)
Hraje se na dvě vítězství.

KDO S KÝM V PLAY-DOWN?

HC Ústí nad Labem - Draci Šumperk (9., 10., 13., 14., 17., 20. a 21. března)
Hraje se na čtyři vítězství.

KDO S KÝM VE ČTVRTFINÁLE?

HC Stadion Litoměřice - nejhůře postavený vítěz z předkola (10., 11., 14., 15. a 17. března)
VHK ROBE Vsetín - nejlépe postavený vítěz z předkola
SK HS Třebíč - HC Baník Sokolov
HC Dukla Jihlava - HC ZUBR Přerov
Hraje se na tři vítězství.

SEZONA SKONČILA PRO TYTO CELKY

11. HC Stadion Vrchlabí, 12. HC RT TORAX Poruba, 15. HC Benátky nad Jizerou, 16. AZ Heimstaden Havířov, 17. SK Trhači Kadaň.

KONEČNÁ TABULKA CHANCE LIGY PO ZÁKLADNÍ ČÁSTI

CHANCE LIGA MÁ JASNO

- Do Chance ligy sestupuje z nejvyšší soutěže PSG Berani Zlín.
- Tým HC Stadion Litoměřice se stal vítězem základní části Chance ligy 2021/22.
- Přímo do čtvrtfinále letošního play off postoupily celky: Litoměřic, Vsetína, Jihlavy, Třebíče, Přerova a Sokolova.
- Předkolo play-off si zahrají týmy: Slavia, Prostějov, Kolín a Frýdek-Místek.
- Play-down, tedy souboj mezi hokejisty Ústí nad Labem a Šumperkem určí, který celek bude následovat již jisté sestupující (HC Benátky nad Jizerou, AZ Heimstaden Havířov a SK Trhači Kadaň) z první ligy. Hraje se na čtyři vítězné duely, poražený tým sestupuje, vítězný pak sehraje ještě baráž s nejlepším celkem z 2. hokejové ligy.

Snímky: HC Stadion Vrchlabí (A. Martinec, D. Ráb)