Trenéra gólmanů si od rysů vytáhla brněnská Kometa
Rozhovory
Celkem čtyři sezony u nás v roli trenéra brankářů působil Jan Švaříček, který se tady nemalou měrou podílel na rozvoji gólmanského talentu u Nicka Malíka či Tomáše Suchánka. Švaříček se ale nyní vrací do míst, kde s hokejem sám začínal, do brněnské metropole.

Po skončení uplynulé sezony se vedení HC Frýdek-Místek rozhodlo o změně na postu hlavního trenéra. Stávajícího kouče Mojmíra Trličíka vystřídá do příští sezony bývalý trenér šumperských Draků Martin Janeček. Jeho asistentem zůstává Jožka Daňo. V roli trenéra frýdecko-místeckých gólmanů měl nadále zastávat Jan Švaříček, který u rysů působil čtyři prvoligové sezony. Rázem je ale vše jinak. Jak nám dále "Švára", jak jej kamarádi přezdívají, prozradí, přistála před ním nabídka, která se zkrátka neodmítá.

Honzo, co se tedy přihodilo, že tě už v roli trenéra brankářů v příští sezoně u rysů neuvidíme?

Ano, je to pravda. Tu další hokejovou sezonu už tady nepřidám. Přišla mi nabídka z extraligové Komety Brno a po zvážení všech okolností v tom převážila rodinná stránka věci.

Je to pro tebe, jak se říká, nabídka, která se prostě ve sportovní kariéře neodmítá?

Dlouhodobě se snažím pracovat tak, abych posouval co nejvíc své svěřence a zároveň i moji práci na tu nejvyšší úroveň. Když me oslovil pan Zábranský, velmi jsem si toho vážil. Pak jsem vše probral s rodinou a nabídku Brna přijal.

Určitě ale nemalou měru sehrál také fakt, že jsi brněnským rodákem. Takže se prakticky vracíš domů...

To bylo vlastně to hlavní. Po deseti letech zpátky doma.

Ve Frýdku-Místku jsi působil čtyři sezony. Během nich ses u rysů potkal se spoustou zajímavých brankářských jmen (mimojiné Nick Malík, Tomáš Suchánek, Peter Hamerlík, Lukáš Daneček, Jakub Štěpánek, Ondřej Raszka, Petr Kváča, Ondřej Kacetl, David Honzík a další gólmani). Jak bude vůbec vzpomínat na zdejší angažmá?

V organizaci HC Frýdek-Místek a HC Oceláři Třinec je obrovský potenciál a ta práce tady mě naplňovala. Věřím, že jsem dostál tomu, co bylo ode mne očekáváno. Na ty čtyři roky, co jsem zde pracoval, určitě nezapomenu a budu na místní organizaci vzpomínat jen a jen v dobrém. Věřím, že stejně tak na mne budou vzpomínat i moji svěřenci a lidé v organizaci.

V Kometě došlo po sezoně ke změně na trenérském postu, kdy Jiřího Kalouse vystřídal Martin Pešout. Jak se vůbec těšíš na vzájemnou spolupráci?

Každý trenér tě vždy může někam posunout, tak to beru já a jsem za každou novou zkušenost vděčný.

V Brně již začali se suchou přípravou, která jim potrvá do 1. července. Ty ses už stačil plně zapojit do tréninkového kolotoče?

Ano, krátce již v procesu jsem a makáme.

Vypadá to, že Kometa půjde do nové sezony s brankářským duem Marek Čiliak a Matej Tomek. Co bys k této slovenské dvojici řekl?

S Markem se znám již od dorosteneckého věku, takže vím, co od něj očekávat. S Matejem se osobně zatím neznáme, ale po jeho herní stránce a technické vybavenosti jej sleduji již asi tři roky. Věřím, že oba brankáři dají do nové sezony maximum, dokáží podržet svůj tým a naše spolupráce bude úspěšná.

Honzo, děkujeme ti nejen za tvé odpovědi, ale také i za celé tvé působení u frýdecko-místeckého A týmu. Ať tě práce v Kometě naplňuje a nechť ti tví noví svěřenci dělají co největší radost.


JAN ŠVAŘÍČEK

Narozen:  4. února 1987
Hráčská kariéra:  Ytong Brno, HC Zlín, Kometa Brno, Ytong Brno, HC Kometa Brno, BK Mladá Boleslav, SHK Hodonín, HC Veverská Bitýška.
Trenérská kariéra:  Technika Brno mládež, Warrior Brno mládež, Neumarkt/Egna /Itálie - AlpsHL), HC Frýdek-Místek mládež, HC Oceláři Třinec mládež, HC Frýdek-Místek A tým, HC Kometa Brno A tým.