Suchánek s Malíkem v reprezentaci, trenér brankářů je spokojený
Rozhovory
„Každý zápas za reprezentaci je pro oba kluky velkou zkušeností,“ řekl v rozhovoru trenér brankářů Jan Švaříček.

Z DVACÍTKY RÁZEM K SENIORSKÉMU ÁČKU

V kategorii dvacetiletých jste se zúčastnil již dvou světových šampionátů. Po tom prvním, který se před dvěma lety konal v Česku, jste se na přelomu loňského a letošního roku zúčastnil i dalšího mistrovství, v dalekém Edmontonu. S jakými zážitky jste se z Kanady vůbec vrátil?

Musím říct, že jsem si šampionát dobře užil. Podle mě byl tentokráte hodně specifický, především všemi těmi opatřeními a vůbec věcmi okolo. Bylo to prostě jiné, ale dalo se vše zvládnout. Měli jsme všechno dobře zařízené, IIHF (Světová hokejová federace) udělala opravdu dobrou práci v tom, jak to měli zorganizované. Já osobně jsem byl spokojen.

Zúčastnil jste se již dvou světových šampionátů, ale jako největší zkušenost jste si přivezl z toho posledního?

Víte, každý takový velký turnaj je obrovskou zkušeností. Prakticky, šampionát na takové úrovni, jako byl tam, je vždycky přínosný. Jak už jsem říkal, bylo to specifické tím, že jsme nikam nemohli, soustředili jsme se pouze a jen na hokej. Vidět tam ty kluky z jiných zemí, kteří jsou v našich kategoriích, a hrát proti nim zápasy, tohle je vždy velká zkušenost. Navíc se hrálo v Kanadě, která je kolébkou hokeje. Bylo to super, obzvlášť pak zápas s ní, kdy jsme si všichni v kabině uvědomovali, proti komu vlastně ve čtvrtfinále nastupujeme a co nás čeká.

Před pár dny jste obdržel pozvánku k reprezentačnímu srazu s českým A týmem. Co na to vůbec říkáte? Berete to jako splnění svého snu a tušil jste vůbec, že by vás trenér Pešán mohl povolat?

Přiznám se, že jsem absolutně nic netušil. Ani žádné náznaky tam nebyly, vlastně ani být nemohli, jelikož jsem už dlouho nikde nehrál. Celou tu dobu od mistrovství jsem doma a jen čekám, zda se rozehraje OHL (Ontario Hockey League, pozn. red.), nebo ne. Zatím nemůžu tedy říct, že je to pro mě krok výše. Uvidím, až tam budu. Až uvidím, co a jak, ale určitě se na ten sraz a tréninky s kluky moc těším. Bude to nejspíš úplně něco jiného, ale to zatím ještě nedokáži přesně popsat.

Mluvil s vámi někdo z realizačního týmu, jestli zasáhnete do jednoho ze třech utkání, které se budou ve Švédsku konat? Na minulých turnajích se brankáři vždy prostřídali…

Co jsem měl možnost sledovat tiskovou konferenci, tak tam to bylo již naznačeno. S trenérem Pešánem jsme se dohodli, že do turnaje s největší pravděpodobností nezasáhnu. Jedu tam jako brankářská trojka a pokud se nic závratného nestane, jakože by se nedej bože někdo z kluků zranil, tak bych chytat neměl.

I tak ale předpokládám, že už jen samotná účast bude pro tebe velmi cennou zkušeností, a navíc i příležitostí nasát atmosféru a zjistit, jak to vlastně v A týmu chodí…

Přesně tak. S áčkem pojedu vůbec poprvé, takže se na to moc těším a uvidím, jak to tam dopadne. Myslím si, že to celkově bude super. Přeci jen, budu pohromadě s velkými jmény z naší extraligy. Kluci jsou hodně dobří, pár jich z nám z Třince, takže se na sraz moc těším.

TRÉNINK S JANEM ŠVAŘÍČKEM POMÁHA MALÍKOVI NEJEN SPORTOVNĚ, ALE I V OSOBNÍM ŽIVOTĚ

V zámoří se momentálně hraje pouze NHL, nižší soutěže ještě nezačaly. Tobě frýdecko-místecký klub vyšel vstříc, kdy se můžeš s trenérem brankářů Janem Švaříčkem připravovat na ledě haly Polárka. Jak vůbec vaše vzájemná spolupráce probíhá a co vůbec na trenéra Švaříčka říkáte?

Musím říct, že jsem s trenérem Švaříčkem naprosto spokojený. Spolupracujeme spolu už nějaké dva roky a za tu dobu mě dal strašně moc. A to jak po sportovní stránce, tak také i v mém osobním životě. Myslím si, že díky němu se posouvám každým rokem, každým společným tréninkem. Prostě každým dnem, co jsme spolu, rostu výš a výš. Zná mě moc dobře, takže ví, kde mám nedostatky a na čem musím zapracovat.

Jste spolu domluvení na delší spolupráci, nebo to bude jen do reprezentačního výjezdu na Švédské hry?

Tak já stále čekám, zda se soutěž v zámoří rozjede nebo ne. Ani nevím přesné datum, kdy by se mohla vůbec rozjet. Jsem sice s klubem v kontaktu, ale ani oni sami podle mě úplně neví. Pokud budu hrát tady v Česku, tak budu chtít, abych měl přípravu s trenérem Švaříčkem. Tedy pokud to jen půjde, vždy si budu přát jeho.

TEN PROGRES JE OČIVIDNÝ JAK U MALÍKA, TAK I U SUCHÁNKA

Nicku, ve Frýdku-Místku roste další brankářská naděje, a to mladý Tomáš Suchánek. Ten by naopak neměl chybět ve výběru české reprezentace do 18 let, který za několik týdnů čeká svede souboj o medaile na MS. Co vůbec na Tomáše říkáš?

Tom je super kluk, hodně si s ním rozumím, je s ním sranda. Doufám, že jim to mistrovství osmnáctek nezruší a kluci si jej budou moci zahrát. Věřím, že Tomáš v nominaci chybět nebude. Co si myslím, tak by měl být naší jedničkou, ale uvidíme, jak na tom bude s výkony. Tady ve Frýdku zatím chytá velmi dobře a má velký podíl na tom, že rysy poslední zápasy vyhráli.

Ty jsi byl vlastně také v podobné roli, když si jako mladý dostával hodně příležitostí mezi seniory. Je to výhoda, že takhle v mladém věku ty šance kluci dostávají?

Je to určitě lepší. Já si přesně pamatuji můj první rok ve Frýdku-Místku. Přišel jsem tady a byl to fakt velký skok. Musel jsem se celkově trochu srovnat s tím, že jsem nikdy netrénoval tak tvrdě jako zde. Musel jsem se s tím trošku poprat a více na sobě pracovat. Určitě je lepší, když kluci mají možnost hrát za muže o něco dřív. Zvlášť u toho brankáře, když dostane hodně prostoru, a velkou porci zápasů. Každé takové utkání jej totiž posouvá dál a dál. Myslím si, že to jde vidět jak u mě, tak i u Suchoše. Ten progres tam je. Ta utkání nám dají jistotu do budoucna a budeme vědět, jak reagovat v určitých situacích.

Ty jsi jen o pár měsíců starší než on, stalo se třeba někdy, že by Tomáš přišel za tebou pro radu?

Jako, že by přišel vyloženě za mnou a zeptal se na něco, to ne. Jinak samozřejmě mezi sebou vše probíráme, ale je to spíše tak, že si z toho neděláme hlavu, jen se tomu zasmějeme. Oba většinou víme, kde byla chyba, tak to rozebereme a pobavíme se o tom.


„CHTĚL JSEM PRACOVAT S MLADÝMI TALENTY," svěřil se Jan Švaříček

Trenér frýdecko-místeckých brankářů, Jan Švaříček, působí u rysů již třetím rokem. A mladí kluci, kteří jej na trénincích pilně poslouchají, dostávají teď šanci projevit svůj um v reprezentačních výběrech. Švaříčkova práce tak padá na úrodnou půdu, a možná i proto, že se ke každému z hráčů snaží přistupovat individuálně a vytvořit mu tak program na míru. Více nám řekne kouč brankářů v rozhovoru.

Nick Malík nám sdělil, že si velmi váží vaší vzájemné spolupráce. Je to pro vás hezké slyšet, když váš svěřenec tohle prohlásí?

Fakt něco takového řekl (překvapeně)? Tak to jsem samozřejmě za to moc rád. Šel jsem do Frýdku před třemi lety s tím, že tady chci pracovat s mladými talenty a jsem velmi rád za to, že mi tuhle možnost celá organizace dala. I proto se snažím nejen pro rysy, pro mé svěřence a celou organizaci dělat vše dle mého nejlepšího vědomí a svědomí. Prostě to nej, co dokážu. Tahle práce mě pak těší a naplňuje.

Pamatujete si ještě ten moment, kdy Nick Malík do naší organizace přišel?

Jasně že jo, to vidím jako by to bylo včera. Byl to takový mladík, který co se týče psychické stránky, hokejového umu a vůbec chytání, byl na velmi dobré úrovni. Úžasný herní brankář. Kondice však nebyla jeho silnou stránkou. A muselo se na ní hodně zapracovat. Nick však rychle pochopil, že jen talent nestačí, a že je to v první řadě obrovská dřina.

MALÍK PO HOKEJOVÉ STRÁNCE VYROSTL

V čem se za tu dobu od jeho začátků tady ve Frýdku nejvíc posunul?

Tak určitě se ještě zvedla jeho mentální síla. Dokáže si už určit, co jsou důležité věci, a to jak v tréninku, tak i v zápase, které pak rozhodují. V tom vidím jeho největší posun. Samozřejmě pak i v jeho rychlosti, přesnosti a vylepšení kondiční stránky. Každopádně na sobě musí pořád tvrdě pracovat, ale když to srovnám s tou dobou, když přišel a teď, tak posun je tam opravdu markantní.

Když jste s ním začínal, pomyslel jste si, že by to mohl za tak krátkou dobu dotáhnout až do seniorské reprezentace?

Cíle jsou vždy nejvyšší, ale jestli jsem to tušil? Vím, že Nickovy sny jsou, aby si jednou zahrál za českou reprezentaci a v NHL. Splnění těchto snů však podmiňují stabilní, spolehlivé a bezchybné výkony. A to byl můj hlavní cíl, Nicka přesvědčit, aby se nerozptyloval svými sny, či případným zklamáním z jejich nenaplnění. Aby řešil hlavně sebe, svůj okamžitý výkon, aby nic neošidil v přípravě a byl bezchybný až do konce zápasu. Teprve pak může dojít k naplnění jeho snů.

SUCHÁNEK VYSTŘÍDAL MALÍKA V BRÁNĚ RYSŮ, TÝM MU VĚŘÍ

Další z brankářských talentů, je sedmnáctiletý Tomáš Suchánek. Ten se stal ve Frýdku-Místku brankářskou jedničkou a lze vidět, že se snaží. Co říkáte naopak na něj?

Tomáš je velmi šikovný a talentovaný mladý brankář, který dostal velmi dobrou průpravu od trenéra brankářů Jirky Sklenáře. Já na jeho práci dál stavím. Tomáš by měl být ještě mentálně vyzrálejší, aby mohl být mužstvu ještě větší oporou. Tým mu věří a ví, že je v každém utkání vystavován velmi těžkým situacím. Sám na svém zlepšení pracuje a já jsem jen rád, že takový talent chytá v brance rysů.

Říkáte, že oba brankáři mají talent. Jak byste je ještě porovnal, v čem je práce s nimi jiná?

Skutečnost, že oba chytají úspěšně za první mužstvo rysů v tak mladém věku potvrzuje, že jsou to talentovaní brankáři. Každý je však originál. Oba jsou výborní čtenáři hry, s vysokým procentem úspěšných zákroků. Zatímco Nick vystupuje sebevědoměji, Tomáš má rád svůj klid více v ústraní. A tyto jejich psychické vlastnosti určují směr mého individuálního přístupu k obměna.

Myslíte, že účast na šampionátu osmnáctek, který se blíží, bude znamenat další posun pro Tomáše Suchánka?

Samozřejmě, každý zápas je přínosem, a to v jakékoliv věkové kategorii, to je bez diskuze. Věřím, že bude nominován a dostane tak příležitost zúročit veškeré dovednosti získané působením ve Frýdku-Místku.

Snímky: Jan Beneš (Český hokej), Veronika Bělešová, Jan Velčovský