Posledně rysi dokázali Slavii překonat, povede se to znovu?
Po sobotním utkání s Kladnem, které mělo dobrosrdečný nádech díky kampani O Kapku lepší hokej, se v neděli frýdečtí hokejisté postaví pražské Slavii. Zápas tak otevře 32. kolo letošní soutěže.

Rysi stále mohou zamíchat průběžným pořadím tabulky. Pokud se jim podaří v Edenu zvítězit, posunou se z šestnáctého místa před našeho krajského rivala z Havířova. Naposledy se v Chance lize představili včera, kdy duel s ambiciózním Kladnem prohráli 5:1. Více se k zápasu vyjádřil asistent trenéra Jiří Raszka. „O výsledku utkání rozhodla první třetina, kterou jsme neodehráli vůbec dobře. Chyběl nám pohyb a důraz v obranném pásmu kolem brány a inkasovali jsme čtyři branky. Proti tak kvalitnímu týmu, jakým je Kladno, se to těžko otáčí. Ve zbylých dvou třetinách se hra vyrovnala. Kluky jsme nabádali k lepšímu pohybu, k lepšímu bruslení a k jednoduchosti. To se nám vcelku dařilo, využili jsme přesilovku, snížili jsme a měli i další šance. Zápas byl i ve třetí třetině otevřený, vůbec jsme si ale nepomohli přesilovkami. Musím však uznat, že soupeř nás k ničemu nepustil. Hrál výborně celoplošně, napadal nás už v našem pásmu a my jsme si s tím nebyli schopní poradit. Měli jsme i krátkou přesilovku čtyři na tři, kdybychom tam dali gól, tak mohl být průběh nejspíš jiný. I za stavu 4:1 ve třetí třetině jsme měli tři gólové šance, ale na góly se strašně nadřeme. Na jednu branku venku s takovým soupeřem se těžko vyhrává. Teď nás čeká Slavia. V tomto střetnutí musíme navázat na naši hru z druhé a třetí třetiny na Kladně. V tom musíme prostě pokračovat, ale jsme si vědomi, že nás čeká těžký soupeř, ale věříme, že si s ním poradíme.“

Prosincové utkání s Pražany se nám vydařilo

Poslední střetnutí se Slavií se konalo na začátku prosince. Frýdek-Místek po vyrovnaném souboji dokázal překonat Pražany o dva góly - 4:2. Oba góly soupeře se zrodily v početní nevýhodě. A ty Slávisté umí zahrát. Zároveň ale i Rostislav Martynek využil oslabení soupeře, když ke konci první třetiny navýšil skóre na 2:1. Před ním trefil první gól celého utkání David Kofroň. Na začátku třetí třetiny pak srovnal Kuťák, ale po něm padl nakonec vítězný gól ze střely Daniela Kurovského. Poslední branku utkání přidal Ondrej Šedivý. Dvě asistence si v tomto střetnutí připsal na své konto Radek Veselý.

Únorové zápasy nedopadly soupeřům nejlépe

V posledních třech zápasech se soupeři moc nedařilo, lepší to však nebylo ani v lednu, kdy si tým z hlavního města připsal do průběžné tabulky dvanáct bodů z třiceti možných. Z kraje roku se mu totiž podařilo zvítězit celkem čtyřikrát. Jedním z poražených týmů byl i Havířov, který to však Slávistům v odvetě vrátil a porazil je 5:1. Ondřej Procházka si z tohoto utkání odnesl hattrick.

Slávisté pak v únoru prohráli ještě střetnutí s Jihlavou. Dukla ale porazila Slavii až po samostatných nájezdech, kdy se o rozhodující gól zasloužil Tomáš Harkabus. Ve včerejším domácím duelu s Litoměřicemi zaspali Pražané úvod první a druhé třetiny. Na vedení kališníků 3:0 sice zareagoval ve 27. minutě náš bývalý kanonýr Kafka, výhru si ale Litoměřičtí vzít nenechali (vyhráli nakonec 4:2).

Slavie za tuto sezonu dostala dohromady 381 minut trestů, v tabulce zabrala místo patnácté. Oproti rysům je to rozdíl o osmdesát minut méně, Frýdečtí jsou v pořadí sedmí. V úspěšnosti hry v oslabení je Slavie druhá, kdy se její hodnota ubráněných přesilovek pohybuje na čísle 80,3. To rysi jsou v úspěšnosti hry v oslabení o 3 procenta pod Pražany.

Trenéři odešli a na Říhu znovu spadla odpovědnost

Pražský klub v lednu prožil těžké chvíle i díky odvolání svých trenérů. Po prohře se Sokolovem odešli Martin Štrba a Jiří Doležal starší. Nyní už však na střídačce pevně stojí Miloš Říha mladší, který se bude snažit pozvednout tým k lepším výsledkům. Po nastoupení do týmu poskytl rozhovor na hokej.cz „…při sledování některých zápasů mi přišlo, že týmu chyběl větší tlak do brány, agresivita, důraz… To jsou věci, které ve hře musí být právě, jakmile se nedaří. Musíte to prostě urvat na sílu, my právě na tomhle teď pracujeme,“ uvedl.

V lednu také do klubu zavítali noví hráči. Jedním z nich je Tomáš Pšenička, který opustil Ústí nad Labem a zamířil do své rodné Prahy. V letošním ročníku Chance ligy odehrál už 27 zápasů, z nichž lze poznat, že je skvělý v osobním souboji, a všeobecně je velmi produktivním hráčem. „Máte pravdu, že před sezonou se kádr posílil, to je jasné. Přišli zkušení, excelentní hráči do obrany i do útoku. Brankáři zůstali stejní, ti tady podle mě pracují dlouhodobě výborně,“ dodává Říha.

Nejlepším brankářem týmu je v současné době Martin Michajlov, který má účinnost 91,68 %. V dresu Slávie letos odehrál 22 zápasů a dvakrát se pochlubil čistým kontem. Brankář byl v bráně i při posledním střetnutí s frýdecko-místeckým týmem.