Rysům se dvakrát za sebou podařilo vyhrát, přestřihne jim Kladno šňůru?
V únoru mají za sebou oba celky odehrané dva zápasy a v sobotu dojde na odvetu, která se odehraje na kladenském ledě. Rytířům se v posledních zápasech dařilo, vždyť šestkrát vyhráli a dvakrát odešli poraženi až po samostatných nájezdech.

První únorový den se kladenští hokejisté střetli na domácím ledě s HC HS Třebíč a radovali se z výhry 3:2 po samostatných nájezdech. Rytíři tak Horákům přetli šňůru osmi vítězství v řadě. To v týdnu se již Kladnu výsledkově tolik nedařilo. Ač nováčka z Vrchlabí Středočeši jasně přestříleli (34:24), tři body nakonec bralo největší překvapení letošního ročníku Chance ligy. Vrchlabí totiž vyhrálo 4:2.

Rysi se s Kladnem naposledy střetli na domácím ledě 10. října minulého roku. Frýdečtí od svého soupeře dostali pět gólů, tři z toho byly ve vlastním oslabení. V úvodní třetině se jednalo o vyrovnaný souboj, kdy kladenského gólmana dvakrát překonal Ondrej Šedivý. Za Rytíře ale dokázali vždy zareagovat pohotově Zach Frey a Tomáš Pitule. V druhé části zápasu pak první jmenovaný svůj úspěch zopakoval, takže Kladno se ujalo vedení 2:3. Rozhodující úder nám pak hosté zasadili v 54. minutě, kdy v krátkém sledu skórovali Plekanec s Račukem. Vedení si už soupeř dokázal pohlídat, nezměnila na něm nic ani kontaktní branka Vojtěcha Tomiho, jenž využil přesilovou hru.

Rytíři nedokázali porazit Vrchlabí

Pojďme se ale ohlédnout za posledním vystoupením Kladna na ledě Vrchlabí. Středočeši sice obdrželi čtyři branky, ale akční nasazení kladenských hráčů šlo navzdory tomu znát až do polsední minut. Esy v rukávu Rytířů, která jsou na ledě jedněmi z nejvýraznějších osob, jsou bezesporu hokejové legendy Jaromír Jágr a Tomáš Plekanec. Druhý jmenovaný byl v zápase centrem první formace, první pak levým křídlem třetí lajny.

Mimo tato známá jména je třeba zmínit i Nicolase Hlavu, který se zasloužil asistencemi o obě branky Středočechů. Plekanec se snažit rozhodit prvoligového nováčka už od úvodní minuty, kdy se pokusil o první střelu na bránu. Ta však skončila u brankáře Kantora. I v našem sobotním vzájemném střetnutí lze od domácích očekávat aktivní hokej, a to jak při hře v plném počtu, tak i v oslabení. V poslední třetině s Vrchlabím se Rytíři vzchopili a deset minut před koncem třetí periody snížil Kubík na 3:2. Vrchlabští ale nakonec vstřelili v samém závěru střetnutí pojišťující branku a mohli se radovat z velmi cenného skalpu.

Hra v přesilovce by mohla přinést ovoce

Pojďme se podívat na hru se statistickými čísly. Frýdek-Místek je na tom, co se týče trestných minut, docela dobře. Okupuje páté místo tabulky, kdy má na svém kontě 277 trestných minut. Rytíři jsou v tomto ohledu až sedmnáctí, kdy trestných minut obdrželi zatím 420. Kladno dokonce obdrželo nejvíce desetiminutových trestů, celkem jich bylo šest. Z toho pak můžeme odvodit, že Kladenští se nejspíš snadno nechávají vyvést z míry.

To při hře v oslabení jsou na tom naopak Rytíři lépe, než náš celek. Dohromady totiž v početní nevýhodě inkasovali "jen" 17 gólů, zatímco Frýdek jich dostal o osm více. V procentuálních hodnotách ubráněných přesilovek je mezi těmito dvěma týmy osmiprocentní rozdíl (Kladno: 86 %, FM: 78 %).

I z této tabulky nám vyplývá, že Frýdek-Místek je v početních výhodách nebezpečnějším mužstvem. Kladno umí však přesilovky také proměnit. Stalo se tak například v posledním utkání zásluhou Adama Kubíka. Her v oslabení bylo v tomto zápase mnoho, obzvlášť ze strany Vrchlabí. Kladno ovšem taktéž nechodí pro vyloučení daleko. Ve středečním zápase hrálo totiž v oslabení šestkrát, z toho dvakrát si šel na hanbu sednout Mikliš. V poslední třetině už hráli Rytíři velmi disciplinovaně.

Bude tedy i v sobotním duelu rozhodovat hra v početní převaze?

Oranžová barva za kapku naděje

Kladenští odehrají v sobotu zápas ve speciálních dresech pomerančové barvy. Znovu se totiž zúčastní charitativní akce O Kapku lepší hokej, která je organizována společností Kapka naděje. Ta pomáhá dětským pacientům se závažnými nevyléčitelnými nemocemi.

Marketingový manažer Rytířů Kladno, Adam Soukup, řekl pro webový portál www.hokej.cz, že dresy mají k dispozici na vedlejší akce. Vzhledem k tomu, že se bohužel žádné takové v dohledné době konat nebudou z důvodu nařízení vlády, rozhodli si je vzít na utkání s námi, a podpořit tak projekt Kapky naděje. "Vloni jsme vedle vánočních oblékli také dresy nadační. Během letošního ročníku budeme hrát ve speciální sadě pouze jednou, a to tuto sobotu doma s Frýdkem-Místkem," píše se na klubovém webu soupeře.

No a pozadu nezůstanou ani rysi. Duel na Kladně odehraje ve speciálním drese frýdecko-místecký kapitán Milan Mikulík. Tento dres pak půjde do dobročinné aukce, která proběhne on-line na portálu Sportovniaukce.cz. Ostatní naši hráči budou mít na svých helmách a hokejkách oranžové symboly, které vystihují právě tento charitativní projekt O Kapku lepší hokej. Realizační tým rysů si na své oblečení připne oranžové stužky. Jak jsme již v předešlých článcích na našem webu zmínili, během průběhu celé této charitativní akce se změní také profil našich sociálních sítí Facebook a Instagram. I tam se totiž budou objevovat oranžové prvky, které podporují již zmíněný projekt.