Ondřej Palát stále myslí na svůj mateřský klub
Novinky
A není to jen tím, že ve Frýdku-Místku trénuje u mládeže jeho táta Pavel. Není to ani tím, že po několik let se Ondřej v hale Polárka připravoval na start nejprestižnější zámořské soutěže NHL. Chcete vědět zač Ondřejovi tleskáme a velmi si jeho aktivní pomoci vážíme? Pojďte se začíst do naší reportáže tedy…

Ondřej Palát, odchovanec frýdecko-místeckého hokeje a momentálně forvard zámořského celku Tampa Bay Lightning, přišel totiž s parádním nápadem, jak pomoci další frýdecko-místecké generaci malých hokejových nadějí. Přichází totiž s darem do svého rodného města, kdy mládežnické týmy HC Frýdek-Místek obdrží kompletní vybavení (výstroj) z fondu Goals & Dreams od NHLPA.

„Já se o této možnosti dozvěděl od pár kluků, co hrají tady v NHL a udělali něco pro své domácí kluby, kde s hokejem začínali,“ prozradil Ondřej Palát. Jedním z kritérií ale bylo, aby o tento grant požádal hráč, který v kanadsko-americké hokejové soutěži působí minimálně pět sezon. A to zase v té obrovské konkurenci až tak jednoduché není. Palát ale obstál. V NHL odehrál doposud přes čtyři stovky utkání, v Tampě působí od roku 2012. Tedy už osm let.

On sám má pak v sobě nepříjemnou vzpomínku, která se odehrála v jeho deseti letech. Tehdy rodina Palátových zastavila svým automobilem před obchodem a šla po jednom z Ondrových zápasů nakoupit. Výstroj tehdy ještě začínající hokejové hvězdičky zůstala na zadním sedadle. „Měl jsem tam v podstatě úplně vše. Nové brusle, po kterých jsem dlouho toužil, helmu, chrániče a hokejky,“ vybavuje si po letech Ondřej.

Ano, tušíte správně. Než stačila Palátovic rodina nakoupit, taška byla z auta pryč. „Hrozné zklamání,“ mrzí i po té době Ondru. „Tehdy to bylo něco strašného, jelikož moji rodiče neměli tolik peněz, aby mi z fleku dokázali koupit kompletní nové vybavení,“ dodává.

A právě tato nepříjemná vzpomínka stojí za úžasnou myšlenkou, pomoci několika rodinám, které by svým synátorům chtěly dopřát jejich velký sen, stát se jednou profesionálním hokejistou. Třeba právě takovým, jakým bezesporu jsou dva nejslavnější frýdecko-místečtí odchovanci. Mám na mysli Pavla Kubinu a také i Ondřeje Paláta. Oba s hokejem začínali v našem klubu, oba shodou okolností hrávali, či stále ještě hrají, v zámoří za Blesky z Tampy Bay.

Ale pojďme ve vyprávění dále.

„Tehdy jsem si musel některé věci půjčovat. Ať od svých kamarádů, nebo po starších spoluhráčích. Nebylo to sice ideální, ale mohl jsem ve svém hokejovém snu pokračovat,“ pokyvuje hlavou Ondřej Palát.

I dnes je spousta malých kluků, kteří by se hrozně rádi proháněli po ledě za tou malou černou pryží. Ne každá rodina si ale finančně náročný sport může dovolit.

Ondřeji Palátovi se počátkem letošního roku vybavila ještě jedna vzpomínka na své dětství. To mu mohlo být o nějakých pět let více, tedy patnáct. Tehdy Pavel Kubina, čerstvý vítěz Stanley Cupu, daroval svému mateřskému klubu z Frýdku-Místku hokejové vybavení pro mládežnické týmy. „Pamatuji si, že to bylo něco velkého,“ řekl Ondřej. Jeho se ale tato událost už nedotkla. Palát byl už ve starší kategorii, výbava dorazila pro jeho mladší klubové spoluhráče. I přesto v něm ta chvíle zanechala nesmazatelnou stopu a myšlenku, pokud to půjde, pomoci „svému“ klubu stejným, ne-li podobným způsobem.

A pak to přišlo.

Palát totiž věděl, že organizace NHLPA má fond s názvem Goals & Dreams, který pomáhá s hokejovým programem pro ekonomicky znevýhodněné děti a jejich rodiny, a to nejen v zámoří. Potřeboval však někoho, kdo mluví plynně anglicky i česky a mohl tak Ondřeji pomoci s aplikací a s navigací, jak si proklestit cestu byrokratického procesu. „V tomhle mi strašně pomohl můj kamarád Jakub Mikulík, který je v klubu HC Frýdek-Místek výkonným manažerem. Když se Kuba ujistil, že je vše legitimní, šli jsme do toho,“ prozrazuje Ondřej Palát.

"Bylo to skvělé zjištění, že hráčská asociace NHL dává svým členům možnost podpořit dobrou věc. Ondra si toto členství vydřel svou usilovnou prací a už několik let v zámoří fantasticky reprezentuje český hokej. Bez něj by to nešlo! Pro získání podpory z NHLPA je potřeba učinit nemalou řadu kroků a hráčská asociace bere iniciativu velice zodpovědně. Grant rozhodně nedostane každý. Nicméně všechno se zvládlo a já jsem moc rád, že výstroje k nám dorazily ještě před začátkem sezony," těší Jakuba Mikulíka.

A tak bylo tedy dokonáno! Dokonce se o celé této akci psalo nejen na oficiálních webových stránkách hokejového klubu Tampa Bay Lightning, ale zmínka se objevila rovněž i na webu NHL.com.

Odkaz: https://www.nhl.com/lightning/news/ondrej-palat-aiding-next-generation-of-players-with-donation-to-hometown-club/c-317505530

Akce na podporu mladých hokejových nadějí z ekonomicky slabších rodin, která v zámoří není ale vůbec žádnou samozřejmostí, se zdárně podařila. My už teď můžeme prozradit, že do Frýdku-Místku dorazila před pár dny zásilka s 25 ks kompletní výbavy.

Ta bude frýdecko-místecké mládeži slavnostně předána po skončení první třetiny přípravného utkání v hale Polárka mezi domácím HC Frýdek-Místek a partnerským klubem HC Oceláři Třinec (hrát se bude v úterý 8. září od 18 hodin). Ano, právě té samé mládeži, ve které Ondřej Palát zahájil svou báječnou herní kariéru. Tehdy mu byly čtyři roky. „Ondra plánuje na tu chvíli nahrát video, které pak lidem nabídneme na velkoplošných obrazovkách. Věřím, že kdyby to jen šlo, byl by tu v září Ondřej s námi osobně, ale všichni tak nějak společně věříme a doufáme, že jeho tým z Tampy bude nadále bojovat ve vyřazovacích bojích o slavný Stanley Cup,“ usmívá se Jakub Mikulík, který ještě dodává. „Akci ale budou přítomni Ondrovi rodiče, kteří pak na ledě rozdají sady hokejových vybavení pětadvaceti mladým hráčům Frýdku-Místku ve věku od šesti do osmi let.“

No, co říkáte? Nejsou ti naši odchovanci úžasní? „Ondra je fenomenální chlap,“ zdůrazňuje Mikulík. „Je skromný a je na něm vidět ohromná snaha vrátit svému mateřskému klubu vše, co od něj kdysi získal. A musím říct, že jeho rodiče jsou stejní,“ podotkl Mikulík. Ondrův táta Pavel je po několik let spjat s mládežnickou akademií HC Frýdek-Místek. V klubu dokonce trénuje hned několik mládežnických týmů. „Pavel to s dětmi opravdu umí,“ vzdává hold Mikulík.

Co říct na závěr?

Palatův dar pomůže zajistit příští generaci hráčů z mládeže HC Frýdek-Místek věnovat se svému malému hokejovému snu. Kluci tak budou moci trénovat a hrát ve zcela novém a nejmodernějším vybavení. Kdo ví, možná se tu právě díky tomu zrodí další hokejová hvězda, která naše město, ale i klub, tam někde v zámoří, proslaví stejně, jako to udělali Pavel Kubina s Ondřejem Palátem. „Pavel byl tím, kdo v našem městě lásku ke klubu Tampa Bay Lightning začal, Ondra v ní dále pokračuje,“ uzavřel Mikulík.