Klub se předběžně domluvil na návratu Romana Szturce
Rozhovory
Pro rysy bude návrat Romana Szturce znamenat obrovskou zkušenost do útočných řad. Vždyť rodák z Karviné má na svém kontě skoro 600 extraligových startů.

Svou bohatou sportovní kariéru spojil útočník Roman Szturc se třemi extraligovými celky. Nejvíce zápasů odehrál v dresu Vítkovic. Další pak přidal ve Zlíně a u třineckých Ocelářů. Celkově tak má karvinský rodák odehráno v nejvyšší soutěži 580 utkání, ve kterých posbíral 195 kanadských bodů za 108 branek a 87 asistencí. V sezoně 2019/20 jsme jej mohli vidět také na ledě haly Polárka, kdy v dresu s rysem na prsou odehrál 20 prvoligových střetnutí (8+6). Loňskou sezonu strávil Szturc v nedalekém Havířově, v té letošní by měl ale znovu v Chance lize hájit naše barvy.

Romane, jsme rádi, že tě opět budeme moci vidět na ledě ve frýdecko-místeckém drese. Jak vůbec vznikl tvůj návrat k rysům?

Tak vznikl v podstatě rychle po sezoně, kdy se začalo řešit, kdo je a kdo není volný. V Havířově mi skončila smlouva, takže jsem se stal volným hráčem. Potom se mi ozval trenér Trličík a po něm hned ještě pan Peterek. Docela rychle jsme se domluvili, takže tím pádem se vracím zpět do Frýdku-Místku.

Jak už tady v tvé odpovědi padlo, loňskou sezonu jsi strávil v nedalekém Havířově. I oni se však stejně jako my do závěrečných vyřazovacích bojů neprobojovali. Z průběhu a také i z konečného umístění tam asi nepanovala zrovna pozitivní nálada?

No, určitě nepanovala, protože jak v Havířově, tak i ve Frýdku, ty cíle byly úplně jiné, než to prostě dopadlo. Ale ta sezona byla prostě poznamenána různými okolnostmi a dopadla tak, jak dopadla. Každý si z toho musí vzít to dobré a do té další sezony se posunout dopředu.

Ty jsi koncem roku převzal po Honzovi Marunovi kapitánské céčko. Patříš již k velice zkušeným borcům, přesto, nevyčítali jste si právě vy starší, že ty kýžené výsledky nepřicházely?

Tak to víš, že se to pořád řeší, nikdo nemůže být spokojen s tím, že ten manšaft výsledky nemá a prohrává. Jak jsem už řekl v předešlé otázce. Prostě v Havířově se nám hlavní gólman zranil na delší období, i mně postihl nějaký ten výpadek, další hráči i ti zkušení…celou sezonu jsme se prostě na ledě moc nesešli. Až pak ke konci sezony se to spravilo a nějaký výsledky začaly být. Na to se ale nemá cenu vymlouvat a stále se k tomu vracet. Trápilo nás to, ale takový někdy dokáže být sport. Vždyť to můžeme vidět i teď na tom fotbalovém EURU, kdy ti nejlepší hráči zkrátka nedají penaltu, a tým vypadne. Sport může být jak krásný, tak i krutý. Ale jak jsem již řekl, je třeba se z toho poučit a odrazit k lepším výsledkům. Pořádně zamakat a připravit se na novou sezonu.

Pojďme na chvíli k akcím, které jsi v těchto dnech absolvoval. Nejprve šlo o charitativní fotbalové utkání v Bohumíně, kde jste společně s Ondrejem Šedivým pomáhali nemocnému Kubíkovi, který trpí mozkovou obrnou. Můžeš více prozradit, oč šlo a jak ses vůbec k týmu Šachtar Bo Ostrava, za který jsi hrál, dostal?

Tak jsem v podstatě jeden ze zakládajících kluků tohoto týmu, kdy jsme do toho šli společně s Ondrou, Matesem Stránským a Mikulášem Rimmlem. Ale není to jen o nás čtyřech, ale o partě kluků, co jsme společně tady v kraji vyrůstali nebo hrávali. Máme v týmu třeba Rosťu Olesze, připojil se i Honza Laštůvka a další fotbalisti, ale také i spousta jiných kluků. Prostě tvoříme dohromady tým a hrajeme společně pro dobrou věc třetím rokem. Letos jsme odehráli charitativní zápas v Bohumíně, kde jsme pomáhali nemocnému dítěti, což byla parádní věc. Zrovna za týden nás čeká ještě jeden takový zápas a potom se už všichni rozjedeme do svých klubů a bude nám začínat příprava, takže prostor na tyhle akce už nebude. Věřím však, že v tom budeme pokračovat i do budoucna, jelikož pomoci dětem, které se narodily s nějakým handicapem a pak vidět ty jejich pokroky, že jim to k něčemu pomůže. Dnes přeci jen ty zdravotní pomůcky, vozíčky, protézy, léčba a rehabilitace jsou nesmírně nákladné, a ne vždy to pojišťovny hradí. Pro nás to jsou naopak takové příjemné akce na zpestření letní přípravy, kdy si můžeme zaběhat. Je to pořád soutěživost a sport. No a když pak vidíme ten konečný výsledek na konci akce, tak to zahřeje u srdíčka úplně všechny.

V sobotu pořádal frýdecko-místecký klub pro své fanoušky Sportovní den. V jeho rámci jste si zahráli fotbálek proti fandům. Jsi příznivcem takovýchto sranda utkání?

Ale jo, jsem velkým příznivcem takovýchto utkání, protože sport neděláme pro to, abychom běhali někde po kopcích nebo čas trávili v posilovnách, ale to vyvrcholení je pak vždy ten zápas v sezoně. Když se pak v létě uspořádají akce, kdy si zahrajete fotbálek proti fanouškům a ti fandové vás mají možnost poznat i z druhé stránky, nejen z tribuny a můžou se dostat mezi nás, tak si myslím, že tyto akce jsou velice prospěšné a moc pěkné.

ROMAN SZTURC

Narozen: 25. září 1989 v Karviné
Váha/výška: 90 kg/186 cm
Hůl: pravá
Post:
útočník
Kariéra:
HC Vítkovice, SK Karviná, HC Poruba, HC Slezan Opava, HC Vítkovice Steel, HC Havířov Panthers, HC Dukla Jihlava, HC Olomouc, HC Vítkovice Steel, HC Vítkovice, Berani Zlín, HC Poruba, HC Oceláři Třinec, HC Frýdek-Místek, AZ Havířov, HC Frýdek-Místek