Odstartovala cesta za obhajobou Stanley Cupu
Novinky
Po roce tu máme opět chvíle, kdy i fanoušci frýdecko-místeckého hokeje budou na dálku držet palce odchovanci klubu Ondřeji Palátovi. Ten bude s Tampou Bay bojovat o slavný Stanley Cup.

Obhájit titul v nejlepší hokejové soutěži není vůbec jednoduché. Ale také to není nereálné. V historii této prestižní zámořské soutěže se to ale za posledních dvacet let podařilo pouze Tučňákům z Pittsburghu (v letech 2016 a 2017). „Když kterýkoliv tým vyhraje pohár, často už nemá takovou sílu a hladovost jej vyhrát znovu. Náš tým je ale pravý opak,“ svěřil se pro Deník před startem finálové série frýdecko-místecký rodák Ondřej Palát.

I on by si samozřejmě přál, aby Tampa dosáhla na titul po roce znova. Vždyť právě kvůli koronavirovým opatřením se s nádherným stříbrným pohárem neměl možnost doma svým fanouškům pochlubit. „Právě proto jsme letos snad ještě hladovější než loni. Jsme sice už všichni unaveni, ale v této fázi soutěže ze sebe vymačkáme více než těch pověstných sto procent,“ culí se český reprezentant. „Hlavně víme, jaký je to pocit mít pohár nad hlavou. Uděláme vše, aby tyto chvíle nastaly znovu. Máme skvělý tým, ale jsme si vědomi, že to bude bolet a bude to hodně těžké,“ dodal Palát.

SOUPEŘEM NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ TÝM SOUTĚŽE

A na koho Blesky z Floridy ve 103. finále narazí? Na vůbec nejúspěšnější tým v celé historii Stanley Cupu, na čtyřiadvacetinásobného vítěze, na kanadský celek Montreal Canadiens.

A jsou to právě hráči Montrealu, kteří pro Kanadu získali pohár naposledy. Přesněji v roce 1993, od té doby se z kolébky hokeje neradoval nikdo. Pouze hráčům Vancouveru Canucks se podařilo postoupit do finále před deseti lety, tam však podlehli Medvědům z Bostonu. „Montreal letos všichni podceňovali. Když jsem ale viděl jejich sérii s Torontem, hned jsem si říkal, že dojdou letos daleko a překvapí hodně lidí. A to nakonec i potvrdili,“ říká Palát.

Nejen pro něj samotného, ale vlastně pro celý jeho tým půjde o první střet s kanadským soupeřem v letošní sezoně. V základní části totiž hrála všechna mužstva z Kanady izolovaně ve vlastní divizi. Přísná koronavirová pravidla ale v Montrealu platí i nadále, kdy se zápasy na jejich stadionu hrají s omezeným počtem diváků. „Je to určitě škoda, navíc pro nás to znamená, že se nám opět vrátí i veškerá ta protiepidemická opatření, od kterých se už upouštělo. Zase musíme začít nosit roušky, v Montrealu nebudeme moci vyjít z hotelu, zkrátka se to vrátí do těch kolejí, které byly před čtyřmi měsíci,“ mrzí tak trochu Ondřeje Paláta.

BUDE TO SOUBOJ GÓMANŮ?

Tyhle finálové série mohou právě rozhodovat muži v brankovišti. Blesky se budou spoléhat na svého čaroděje Vasilevského, Montreal zase na Price. Potvrdí oba pověst dvou nejlepších brankářů současnosti? „Řekl bych, že to bude tak padesát na padesát. Vasilevskij je podle mne nejlepší brankář na světě, Price je zase obrovskou osobností a chytá momentálně v neskutečné formě. Když proti němu hrajeme, je vždy výborný a je těžké jej překonat. Základem všeho bude, aby před ním pořád někdo stál a bránil mu ve výhledu. Když gólman v NHL vidí puk, tak je velmi obtížné mu vstřelit branku,“ nabízí možnou radu pro své spoluhráče odchovanec frýdecko-místeckého hokeje.

TAMPA BUDE SPOLÉHAT NA SVOU PRODUKTIVITU

Hned čtyři hráči Tampy jsou momentálně v čele tabulky kanadského bodování play off. Ofenzivní síla je tedy jasně na straně týmu z Floridy. „Tak já bych vyloženě nevyzdvihoval jen naši ofenzívu. Ano, máme sílu v útoku, hlavně při přesilovkách, ale my se hlavně snažíme hrát dobře odzadu a z toho pak vychází celý tým,“ upozorňuje Palát.

Blesky budou ve finálové sérii spoléhat především na Nikitu Kučerova, který je po návratu po zranění nejproduktivnějším hráčem celé soutěže. A právě s Kučerovem a Braydenem Pointem nastupuje Ondřej Palát v jedné lajně společně. „Je až neuvěřitelné, v jaké formě se dokázal Nikita po operaci vrátit. Pro nás je to samozřejmě jen a jen dobře,“ mne si ruce Palát. „Oba mí spoluhráči z lajny jsou útočně ladění, mým úkolem je především získávat pro ně puky a pracovat poctivě před oběma brankovišti. Je skvělé sledovat přímo z ledu jejich talent a předvídavost, moc si to s nimi užívám,“ skládá poklonu Palát.

FINÁLE ZAČALA LÉPE TAMPA

Sto třetí finále odstartovalo v noci z pondělka na úterý a Tampa Bay se ujala po výhře 5:1 vedení v sérii 1:0. „Je mi jasné, že teď je pro všechny v Česku na prvním místě fotbal, ale věřím, že fanoušci budou koukat i na nás. A to i přesto, že budou muset kvůli tomu vstávat ve dvě ráno. A já jim vzkazuji, že to za ten brzký budíček bude stát za to,“ burcuje fandy na dálku Ondřej Palát. Další zápas se hraje opět v Tampě, a to ve čtvrtek 1. července (ve 2.00 h SEČ).

Dodejme ještě, že Stanley Cup získalo doposud celkem 28 českých hokejistů, ale jen 3 z nich poznali, jaké to je triumfovat ve dvou po sobě jdoucích sezonách. Navíc už je to docela dávno – v letech 1984 a 1985 slavil s Edmontonem Jaroslav Pouzar, v letech 1991 a 1992 se radovalo pittsburghské duo Jaromír Jágr a Jiří Hrdina.