Zlepšené výkony přinesly konečně úspěch, rysi poráží Přerov
Spoustu utkání neodehráli frýdecko-místečtí hokejisté v letošní sezoně vůbec špatně, přesto na bodový úspěch nedosáhali. Poslední výkony družiny trenéra Hrnčára věští ale zlepšení, rysi dokázali v MEO Aréně prolomit sérii porážek a všichni v klubu věří, že se tým dokáže tímto odrazit k dalším bodovým ziskům.
18.kolo, středa 1.11.2023, MEO Aréna
2:3p
1:2, 1:0, 0:0 - 0:1
HC ZUBR Přerov

Postava - R. Černý, Kudělka, Chroboček, Krisl, J. Adámek, Cubo, Hanák - Indrák, Pechanec, Jak. Svoboda - T. Doležal, Hejcman, Mácha - Tarnoczy, Chludil, Tomi - Goiš, Ministr, Jan Svoboda. Trenér: Robert Svoboda.

Švančara - Š. Havránek, Haman, Výtisk, D. Kowalczyk, Homola, Hrachovský - Haas, Wałęga, Svanina - Doktor, Marosz, Ramik - R. Veselý, Ćmiel, Klimša - Geidl, Šuhaj, Macháček - Hotěk. Trenér: Martin Hrnčár.

20. Indrák (Chludil), 36. Mácha (Indrák, Krisl)
9. Marosz (Hrachovský), 20. Haman (R. Veselý, Ramik), 65. Wałęga (Svačina, D. Kowalczyk)
Vyloučení: 5:3
Využití: 0:1
V oslabení: 1:0
Střely na branku: 24:29 (15:11, 4:10, 4:5 - 1:3)
Zblokované střely: 3:4
Vhazování: 18:28
Tresty: Jakub Svoboda (P) - 5 min + trest DKU
Rozhodčí: Cabák, Šudoma – Otáhal, Bezděk
Diváci: 894

Robert Svoboda (trenér HC Zubr Přerov): Byl to úplně jiný zápas, než jsme si představovali. Nemůže být řeči o tom, že by někdo něco podcenil. Hráči věděli, o co hrají – o svou pohodu. Bývá to samozřejmě zrádné. Frýdek je poslední, ale nemá vůbec špatný tým. Mohou nás mrzet neproměněné šance v první třetině, ještě v kompletní sestavě. Kdybychom tam dali branku nebo lépe dvě, zápas by se asi odvíjel tak, jak bychom chtěli. Pak jsme měli neuvěřitelné množství vyloučení, která nás stála strašně moc sil. Navíc jsme měli zkrácenou sestavu o Kubu Svobodu. Vzhledem k vývoji zápasu je bod víc než nic, i když jsme pochopitelně chtěli tři body. Klobouk dolů před kluky za to, co odbojovali. Bylo to založené na pár lidech, kteří museli hrát oslabení i přesilovky.

Martin Hrnčár (trenér HC Frýdek-Místek): Každá výhra, ať už za dva nebo za tři body, v našem případě potěší. Konečně jsme se mohli radovat z vítězství po velmi dlouhé době. Byli jsme k tomu několikrát už velmi blízko, ale nikdy jsme to nedotáhli do konce. Jak jsme dnes vyhráli za dva body, tak jsme mohli za tři body vyhrát i prohrát. První třetina z naší strany nebyla úplně ideální, jako kdybychom ještě zůstali v autobuse. Hodně individuálních chyb, ztráty puků. Soupeř byl lepší a vytvářel si velmi nebezpečné prostorové přihrávky do střeleckého slotu, kde nás asi třikrát ohrozil. Ale buď jsme to zblokovali, nebo to chytil brankář. Druhá třetina byla to, co chceme hrát. Nátlaková silná hra, vzdálenější střídačky, dobrá střídání, soupeř musel faulovat a měli jsme tam přesilovky. Měli jsme početnou střelbu a tlak do brány, který musí být ještě větší. Na můj vkus je to stále málo, musíme tam být aktivnější a jít si za tím gólem. Paradoxně uděláme dvě chyby a dostaneme gól. Ale je to hokej, je to sport. Po třetí třetině to mohlo skončit 5:2 nebo klidně 2:5. Prodloužení patřilo domácím, ale ustáli jsme ho. Jsem velmi rád, že chlapi nakonec to vítězství překlopili na naši stranu a že jsme po dlouhé době vyhráli.

Rysy trápí v letošní sezoně problém se střílením branek. Hned ve třech zápasech jsme dokonce svým soupeřům nevstřelili ani gól. Klub na tuto situaci zareagoval a po zkušeném Maroszovi či Sedlákovi, přivedl před dnešním duelem dva útočníky na střídavý start. Ve třetí formaci se tak od začátku střetnutí představila havířovská dvojice David Klimša a Matouš Ćmiel (více o jejich příchodu jsme psali ZDE).

Do přerovské MEO Arény dorazilo v týdnu 894 diváků, kteří v první vážnější situaci viděli hokejisty v žlutomodrém. Na začátku 4. minuty dostal zpoza branky přihrávku Jakub Svoboda, který naštěstí neměl svá mířidla dobře srovnána. O čtyři minuty později to byl znovu Svoboda a i tentokráte si dokázal brankář Švančara udržet čisté konto. Z následného protiútoku udeřilo však na druhé straně. Na modré čáře se k puku dostal Rostislav Marosz a ranou pod lapačku nedal Postavovi v přerovské bráně šanci - 0:1. Zubři se následně dostali k několika slibným příležitostem, mladý gólman Švančara domácím vyrovnání stavu nedopřál. V průběhu 16. a 17. minuty se domácí celek dvakrát provinil proti pravidlům a rysi dostali příležitost zahrát si dvojnásobnou přesilovku. Tu jsme ale zužitkovat nedokázali, naopak v čase 19:05 jsme chybovali v našem obranném pásmu a Daniel Indrák ve vlastním oslabení srovnával na 1:1. Rysi v početní převaze pokračovali, jelikož Jakub Svoboda za naražení na mantinel vyfasoval nejen pětiminutový trest, ale také i trest do konce utkání. Pouhé tři desetiny vteřiny před prvním klaksonem jsme si jednobrankové vedení vzali nazpátek. Od modré napřáhl Filip Haman a gólman Postava se za pukem pouze ohlédl - 1:2.

Druhá část střetnutí byla pro rysy hodně smolná. Hosté totiž domácí celek ve druhé periodě jasně přehrávali, našemu tlaku chyběl však gól, který by znamenal odskočení na dvoubrankový rozdíl. Vůbec největší příležitost jsme si vypracovali v polovině základní hrací doby, kdy Doktor přebrusil domácího Krisla. S nájezdem našeho forvarda si Postava poradil, u dorážky Doktora zpoza branky měli Zubři naopak obrovské štěstí, jelikož odražený puk skončil na horní síťce. Čtyři minuty před vypršením druhé dvacetiminutovky se Přerovu podařilo srovnat krok. Kolem pravého mantinelu se doslova prohnal Joshua Mácha, který z ostrého úhlu nachytal Švančaru na hruškách - 2:2.

Třetí část utkání byla bojovná z obou stran, přesto gólové rozuzlení ještě nepřinesla. O zisku bonusového bodu se muselo rozhodnout až v pětiminutovém prodloužení. Pro náš celek šlo o páté nastavení hry v této sezoně, kdy jsme ve čtyřech případech neuspěli. Ve hře tří proti třem si oba celky ale žádné vyložené šance nevypracovaly. Duel rozhodla až akce z poslední minuty. Do konce prodloužení zbývalo pouhých 30 vteřin, kdy Postava nejprve vykryl střelu Svačiny, na dorážku polského útočníka Kamila Wałęgy už byl ale krátký - 2:3. Rysi se tak po předlouhých 42 dnech mohou opět radovat z prvoligového vítězství.

* Gólový půst rysů je pokořen. Na radost z branky čekali frýdecko-místečtí fanoušci 81 minut. Naši střeleckou smůlu prolomil v Přerově útočník Rostislav Marosz, který v 9. minutě zápasu otevíral skóre střetnutí.

* Rysi i ve své nelichotivé pozici mají statistiky, které vyznívají v jejich prospěch. Náš celek totiž drží již šestizápasovou šňůru, kdy ve třetí třetině nebyli od svých soupeřů poraženi (3 výhry, 3 remízy).

* V první lize jsme se s přerovskými Zubry střetli již po sedmadvacáté. Celková vzájemná bilance vyznívá i přes naše dnešní vítězství ve prospěch Přerovanů, kteří mají na svém kontě o jednu výhru více (7-6-3-11, skóre 66:79).

* Na ledě dnes strávili nejdelší čas dva hráči, kteří překonali více jak šestnáctiminutovou hranici. Domácí zadák David Chroboček odehrál 17:51 minut, v našem týmu pobýval na ledě nejdéle obránce Daniel Kowalczyk, a to 16:08 minut.

* Domácím jsme dokázali přerušit jejich čtyřzápasovou vítěznou šňůru. V Přerově v letošní sezoně dokázali kromě rysů zvítězit ještě týmy Prostějova, Vsetína, Jihlavy a Třebíče.

Další prvoligové kolo je na pořadu v sobotu 4. listopadu, kdy do haly Polárka dorazí nováček soutěže ze Znojma. Souboj s tamními Orly bude pro náš celek hodně důležitý, takže věříme, že si diváci tento atraktivní duel ujít nenechají. Utkání, které začíná v 17:00 hodin, bude opět součástí akce rodinných zápasů (více info ZDE). Pojďme společně posunout rysy k vytouženým třem bodům.