V generálce jsme zdolali Tychy, rozhodl v prodloužení Dostálek
Rysi protrhli sérii tří porážek v řadě a v posledním přípravném utkání před začátkem sezony porazili po prodloužení pětinásobného polského mistra GKS Tychy. O naší výhře rozhodla přesná trefa Vlastimila Dostálka.
PU, čtvrtek 8.9.2022, hala Polárka
3:2p
1:1, 1:0, 0:1 - 1:0

Mokry - Teper, Havránek, Michálek, Sova, Zeleňák, Žůrek, J. Adámek - Bednář, Vrdlovec, Machala - Dostálek, Zeman, Doktor - Klimša, Matěj, Macháček - Homola, Jobánek, Geidl. Trenér: Martin Janeček.

Tychy

Fučík - Jaśkiewicz, Bagin, Ciura, Pociecha, Bizacki, Kaskinen, Sobecki, Younan - Ubowski, Galant, Jeziorski - Šedivý, Komorski, Mroczkowski - Szturc, Boivin, Wróbel - Marzec, Starzyński, Krzyżek. Trenér: Andrej Sidorenko.

11. Jobánek (Doktor, Vrdlovec), 37. Dostálek (Žůrek, J. Adámek), 63. Dostálek (Teper, Vrdlovec)
15. Komorski (Šedivý, Mroczkowski), 50. Komorski (Mroczkowski, Kaskinen)
Vyloučení: 0:2
Využití: 2:0
Rozhodčí: Koziol, Rapák - Hanzlík, Veselý
Diváci: 264

Martin Janeček (trenér HC Frýdek-Místek): Zápas nám ukázal, že musíme naučit mužstvo v utkáních, nebo hlavně v jeho průběhu, kdy vedeme, a potřebujeme trochu zachovat klid a být i nebezpeční v tom, že dobře bráníme. Já si myslím, že jsme ve třetí třetině dobře bránili, jen je škoda nevyužít těch kotoučů, které nám ten soupeř nabídl. Myslím si, že jsme mohli pak vytěžit takových pět nebo šest brejků. Vím, že to pramení z únavy, kdy hrajeme v totálně rozbité sestavě, kdy beci hrají v útoku. Machala ve třetím střídání utrpěl naštípnutí ruky. My se teď musíme hlavně konsolidovat, dobře potrénovat a přes víkend se dát nějak dohromady. Pak i doufat, že přijde pomoc třeba i z vrchu a dáme vše dohromady, jelikož takhle by se to dlouhodobě táhnout nedalo. O to více si toho dnešního vítězství vážíme.

Teprve podruhé v klubové historii narazili rysi v přípravě na polský celek z tamní nejvyšší soutěže - GKS Tychy. Naposledy jsme se s pětinásobným mistrem Polska střetli před pěti lety, když duel, který skončil naší těsnou výhrou 1:0, rozhodl gól Filipa Kuťáka z úvodu druhé třetiny. Dnešní duel byl přeci jen o něco pikantnější, jelikož v dresu našeho soupeře se představila hned čtveřice hokejistů, která ještě v minulé sezoně působila v našem drese (obránce Ciura a útočníci Komorski, Šedivý a Szturc).

Ani tentokráte to nějaký čas na velké gólové hody nevypadalo. Oba celky si totiž v první desetiminutovce žádné velké příležitosti nevypracovaly. Až krátce před vypršením desáté minuty si hosté vykoledovali dvouminutový trest a rysi trestali. Přesně ve 12. minutě pálil od pravého mantinelu na bránu Doktor, puk se přes klubko hráčů ještě do branky nedostal, ale Jonáš Jobánek prokázal, že se před bránou soupeře umí dobře orientovat a povedenou dorážkou otevřel skóre utkání - 1:0. Radost rysů bohužel dlouhého trvání neměla. Po spolupráci dvou bývalých hráčů domácího celku Ondry Šedivého a Filipa Komorskeho srovnával stav pohotovou ranou nad Mokreho beton druhý jmenovaný - 1:1. Do konce úvodní části střetnutí zbývalo v té chvíli něco málo přes pět minut.

Druhou periodu začali rysi aktivně a za svou hru mohli být odměněni už v polovině 28. minuty, kdy po Klimšově pokusu zvonila tyčka hostující branky, kterou hájil v tomto zápase třebíčský odchovanec a bývalý hráč Havířova, Tomáš Fučík. Na kýžený gól si diváci museli počkat až do 37. minuty, kdy Žůrek našel volného Vlastimila Dostálka, který poslal puk pod břevno hostující branky - 2:1.

Do třetí třetiny šli hosté z Polska s jasným úmyslem srovnat co nejdříve skóre zápasu. Frýdecko-místecký gólman Mokry však statečně odolával. Tedy až do začátku 50. minuty a znovu měl na gólovém úspěchu soupeře výrazný podíl útočník Filip Komorski. Ten tentokráte těžil z přesné přihrávky svého parťáka z útočné formace Mroczkowskeho - 2:2. Vyrovnaný stav nakonec vydržel až do konce základní hrací doby, takže o vítězi musel rozhodnout nastavený čas.

V něm nám pomohlo vyloučení Mroczkowskeho za držení, které po třiceti vteřinách dokázali rysi zužitkovat - 3:2. Teper vystřelil od modré čáry, puk se následně odrazil k Vlastimilu Dostálkovi, který svou druhou trefou v zápase rozhodl o našem vítězství.

Do zápasu dnes zasáhl v našem drese vůbec poprvé útočník Lukáš Bednář, který v minulé sezoně hrál za AZ Havířov. "U Lukáše je možnost využít střídavých startů a jak si o to Lukáš do budoucna řekne více, tak to záleží pouze na něm. Ale myslím si, že dnes podal dobrý výkon. Víme o něm, že je dobrým hokejistou, hlavně do přesilovek, ale nechci nic předjímat," řekl po utkání domácí kouč Martin Janeček na adresu forvarda, který je momentálně hráčem druholigového klubu HK Nový Jičín. Naopak domácí trenéři v generálce na Chance ligu postrádali krom zkušeného Vladimíra Svačiny třeba i mladého Haase či Hoťka. "Někteří kluci mají zdravotní problémy, takže jsme je nechali odpočívat. Co se týče Oskara Haase, tak ten jde pomoci o víkendu juniorce, dostal tedy volno, aby to mělo nějaký smysl a nebyl na první mistrovské utkání zatavený. Ostatní kluci to museli dnes nahradit, třeba Homola šel do útoku, i když měl kvůli nemoci po jednom tréninku. Ale věřím, že se z toho všeho brzy vylížeme," přeje si kouč rysů, kterému určitě udělal radost dnes dvougólový Vlasta Dostálek. "Kdyby on ale chodil před branku ještě častěji, tak by určitě těch branek dával daleko více. Tak, jak dal třeba dnes branku v tom prodloužení. Podle mě je to přesně jeho parketa a i proto jsme jej k nám brali. On má takový instinkt zabijáka," dodal trenér Janeček.

Herní příprava je tedy za námi. Rysi v ní odehráli 10 utkání s bilancí 6 výher a 4 porážek. Nyní už je před námi rozjezd nového ročníku Chance ligy a určitě se máme nač těšit. Níže vám uvádíme přehled všech šesti zářijových střetnutí. Třikrát pocestujeme na led soupeře, stejný počet zápasů pak sehrajeme v domácí hale Polárka. Fanoušci si již nyní mohou na utkání s Jihlavou, Sokolovem a Přerovem zakoupit vstupenky, a to ZDE na tomto odkaze.