V Šumperku poprvé bodujeme, na výhru to ale nestačilo
Rysi získali vůbec první prvoligový bod na ledě šumperských draků. O ten druhý, bonusový, jsme se prali nejprve v prodloužení, ve kterém Łyszczarczyk nastřelil tyčku, a poté ještě při samostatných nájezdech. Štěstí se nakonec přiklonilo na domácí stranu.
10., pondělí 10.10.2022, ZS Šumperk
5:4sn
2:1, 2:2, 0:1 - 0:0
Draci PARS Šumperk

Lackovič - Drtil, Motloch, Eliáš, Kadeřávek, Kunst, Hrachovský, Dudycha - Průžek, Bartoš, Žálčík - Svoboda, Šuhaj, Jelínek - Bernat, Kohút, Jouza - Horký, Čermák, Křemen. Trenér: Lukáš Majer.

Mokry - Havránek, Teper, Sova, J. Michálek, Zeleňák, Ročák, J. Adámek - Dostálek, Vrdlovec, Łyszczarczyk - Bednář, Macháček, Hotěk - Ramik, Jobánek, Matěj - Flok, Homola, Geidl. Trenér: Martin Janeček.

8. Hrachovský (Šuhaj), 17. Žálčík (Bartoš), 32. Jelínek (Svoboda), 33. Drtil (Bartoš, Průžek), rozh. nájezd Šuhaj
1. Łyszczarczyk (Vrdlovec), 30. Dostálek (Vrdlovec, Teper), 35. Łyszczarczyk (J. Adámek), 45. Dostálek (Teper, Hotěk)
Vyloučení: 5:5
Využití: 2:2
Střely na branku: 43:34 (14:12, 12:10, 16:9 - 1:3)
Zblokované střely: 13:3
Vhazování: 53:37
Rozhodčí: Čáp, Jaroš - Zídek, Kokrment
Diváci: 752

David Švagrovský (asistent trenéra DRACI PARS Šumperk): Samozřejmě to byl pro nás hrozně těžký zápas. Nevstoupili jsme do něj úplně šťastně, když jsme v podstatě z první střely hned dostali gól. Pak jsme ale, troufám si říct, převzali iniciativu. Byli jsme lepší a byli jsme také odměněni nějakými brankami. Velká škoda byla, že jsme nedokázali odskočit na 5:2 a místo toho jsme inkasovali na 4:3. Frýdek-Místek pak ukázal kvalitu a vrátil se do zápasu. Nicméně v závěru se ukázal charakter kabiny a také byla znát velká podpora fanoušků, kteří nás celou dobu hnali dopředu. I přes to prodloužení si myslím, že jsme to dotáhli zaslouženě k druhému bodu. Kluci dnes opět ukázali charakter, bojovnost a týmového ducha, který nás zdobí už prakticky od začátku sezóny.

Martin Janeček (trenér HC Frýdek-Místek): Řekl bych, že domácí byli dnes lepší. Na naší straně stálo spíše štěstí, že jsme uhráli alespoň bod. My jsme doopravdy celý zápas tahali za kratší konec. Myslím si, že domácí tvrdě pracovali a šli si za svým, šli za vítězstvím. Tím pádem mohou být možná trochu zklamaní, že neuhráli všechny tři body, protože na ně rozhodně měli. My jsme každopádně za ten jeden šťastný bod rádi.

Na ledě šumperských Draků jsme měli parádní začátek. Již po šestadvaceti vteřinách jsme se mohli radovat z první vstřelené branky, když se Alan Łyszczarczyk dostal po Vrdlovcově přihrávce k puku ve středním pásmu a následně prostřelil domácího brankáře Lackoviče - 0:1. V úvodu páté minuty jsme domácím nabídli solidní příležitost k vyrovnání, když se v krátkém sledu tísnili na trestné lavici tři naši hráči. Přesilovku pět na tři ještě rysi zvládli ubránit, ale v pokračující početní nevýhodě přeci jen Draci udeřili. V čase 07:23 vypálil od modré čáry Ondřej Hrachovský a jeho dělovka skončila za zády našeho gólmana - 1:1. V závěru první třetiny se možná šumperští hráči poradili v krátké komerční přestávce jak to mají následně udělat, Bartoš vyhrál buly po pravé ruce Mokreho branky a po jeho přihrávce pálil přesně Lukáš Žálčík - 2:1.

V první desetiminutovce druhé části zápasu toho moc hokejového oba celky divákům nenabídly. Trocha vzruchu přinesla až druhá přesilovka hostů, kterou znovu odehrála úderná pětice (Teper, Hotěk, Vrdlovec, Dostálek a Łyszczarczyk). Rysi uspěli, když padesát vteřin před vypršením Drtilova trestu nahodil od modré puk směrem k bráně Vrdlovec, Vlastimil Dostálek do jeho střely vložil hokejiku a puk následně s pomocí tyče skončil v síti - 2:2. Draci se ale z této situace dokázali velice rychle otřepat. V polovině 32. minuty obral za naší brankou Svoboda o puk Tepera a Šimon Jelínek si sjel před Mokreho v pravý čas - 3:2. O půl minuty později jsme šli znovu do čtyřech, když se proti pravidlům provinil Hotěk. Domácím k využití početní převahy stačilo tentokráte pouhých devatenáct vteřin, když se od modré opřel do puku Tomáš Drtil a ten následně prosvištěl kolem našeho gólmana do branky - 4:2. V polovině 35. minuty si k levému mantinelu sjížděl Alan Łyszczarczyk, kde dostal přihrávku od Adámka a následně si polský reprezentant v našich barvách ranou na vzdálenější tyč připsal svou již sedmou prvoligovou branku v letošní sezoně - 4:3.

Rysi ve třetí části střetnutí přeci jen dokázali znovu vyrovnat a stalo se tak opět při početní převaze. V čase 44:27 pálil od modré Teper, k odraženému puku se dostal v předbrankovém prostoru Vlastimil Dostálek, který jej poslal pod ležícím Lackovičem za brankovou čáru - 4:4. Vyrovnaný stav nakonec zůstal až do konce základní hrací doby, a to především díky šumperskému gólmanovi Lackovičovi, který fantastickým zákrokem zmařil radost v další přesilové hře Dostálkovi. V Šumperku se šlo tedy do prodloužení.

V prodloužení se nejprve zaskvěl brankář Mokry, který musel čelit úniku domácího Bartoše, ten si ale na gólmana rysů nepřišel. O chvíli později stálo štěstí zase při domácích, když Łyszczarczyk trefil tyčku. V samém závěru pětiminutového nastavení nám Draci nabídli další početní výhodu, tu jsme ale ztrestat nedokázali. Poprvé v letošní sezoně jsme tak o bonusový bod museli zabojovat při samostatných nájezdech a v nich byli nakonec úspěšnější domácí hokejisté. Ze Šumperku si tak poprvé v prvoligové historii vezeme bod.

SAMOSTATNÉ NÁJEZDY

* Dostálek (nedal, tyč) - Bartoš (1:0)
* Vrdlovec (nedal) - Šuhaj (2:0)
* Bednář (nedal) - Jelínek (nedal)
* Łyszczarczyk (2:1) - Kohút (nedal)
* Hotěk (nedal)

* Rysům se na ledě svých soupeřů v prvních třetinách vůbec nedaří. Vyhrát první dvacetiminutovku dokázali Frýdečtí letos pouze v Kolíně (2:0), jednou skončila tato část zápasu bez branek, a to ve Vsetíně. Jinak jsme v duelech v Prostějově, Třebíči a nyní i v Šumperku prohráli vždy 1:2.

* Za šumperské Draky nastoupili dnes tři hokejisté, kteří v minulosti hájili rovněž i naše barvy. Byli to obránce Ondřej Hrachovský a forvardi David Bartoš s Lukášem Motlochem.

* Zatím v našich vzájemných zápasech platilo vždy pořekadlo, že "Můj dům je můj hrad". Oba týmy si totiž na svých stadionech držely svou neporazitelnost. Rysi sice dnes s Draky prohráli po samostatných nájezdech, ale poprvé jsme dokázali v Chance lize na šumperském ledě bodovat.

V tomto týdnu na nás čeká ještě porce dalších dvou prvoligových zápasů. Ve středu se od 18.00 hodin střetneme doma s Porubou. Fanoušci si již nyní mohou na tento duel zakoupit vstupenky prostřednictvím webového portálu Enigoo - ZDE. V sobotu 15. října čeká na rysy výjezd do Zlína. S loňským extraligistou se hraje od 17.30 hodin. Na toto utkání pořádá frýdecko-místecký Fanklub autobusový výjezd. Na něj se můžete přihlásit ZDE .