Úvodní utkání sezony rozhodl gól v oslabení
Devět stovek diváků, koncert autora hymny města Frýdek-Místek, skóre zápasu, které se neustále přesouvalo na jednu či onu stranu. Tak nějak probíhalo úvodní střetnutí nového ročníku Chance ligy. Rysi díky gólu v oslabení nakonec prohráli v prodloužení se Sokolovem 3:4.
1.kolo, středa 13.9.2023, Hala Polárka
3:4p
1:1, 0:0, 2:2 - 0:1

Mokry - Urbanec, Hrachovský, Výtisk, Haman, Kowalczyk, Š. Havránek, Hrůzek - Doktor, Toman, Svačina - Cedzo, R. Veselý, Ramik - Hotěk, Haas, Šuhaj - Geidl, Hudeček, Kozlík. Trenér: Martin Janeček.

HC Baník Sokolov

Michajlov – M. Rohan, Tureček, Krajčík, Mikyska, Klejna, Bulka – Osmík, Kverka, Tomeček – Kružík, Přikryl, Kofroň – Vracovský, Vrdlovec, Csamango – Adamec, D. Novotný, Křemen. Trenér: Tomáš Mariška.

13. Haman (R. Veselý, Šuhaj), 47. Kowalczyk, 57. Urbanec (Hrachovský, Ramik)
17. Kofroň (Klejna, Přikryl), 43. Vracovský (Mlčák, Klejna), 58. Přikryl (Kružík, Kofroň), 65. Vracovský (Kverka, Mikyska)
Vyloučení: 5:4
Využití: 1:1
V oslabení: 1:0
Střely na branku: 39:38 (10:11,13:9,14:13 - 2:5)
Zblokované střely: 10:13
Hity: 13:10
Vhazování: 34:30
Rozhodčí: Skopal, Ondráček – Maštalíř, Roischel
Diváci: 844

Martin Janeček (trenér HC Frýdek-Místek): Myslím si, že na první kolo to byl oboustraně svižný hokej. Bylo k vidění spoustu pěkných věcí, ale na druhou stranu jsme dnes zaslouženě prohráli. Udělali jsme více chyb, než soupeř a myslím si, že nám chyběla větší disciplína, hlavně při střídání, zbytečných faulech a neplnění věcí, které jsme si před zápasem řekli. Tohle nám určitě vzalo ten bod navíc, o který jsme přišli. Měli jsme dost šancí a také i herní převahy na to, abychom to utkání zvládli. Úplně markatní pak byla situace, kdy jsme ínkasovali gól na tři tři. Tuhle situaci jsme teda vůbec nezvládli. Někteří hráči si při toma si neuvědomili, že hrajeme už naostro. Šli do toho jak do přátelského utkání, že se prostě nic neděje, tohle musíme v dalších zápasech určitě zlepšit.

Tomáš Mariška (trenér HC Baník Sokolov): Ten zápas byl pro nás určitě těžký, jelikož jsme měli za sebou náročnou cestu, což bylo znatelné na hře v první třetině, kde jsme neměli ještě takový pohyb, jaký bychom si představovali. Dokázali jsme ji nějakým způsobem, jak se říká, přežít, a ve druhé třetině si myslím, že jsme měli velmi dobré pasáže. Měli jsme tam několik dobrých příležitostí, škoda, že jsme nedokázali domácím ve skóre odskočit na trochu větší rozdíl. Ve třetí třetině jsme si říkali, že to bude náročná přetahovaná, že uspěje ten, který bude zodpovědnější a trpělivější. Podařilo se nám vstřelit branku, ale pak jsme zbytečně řešili naší přesilovou hru, kdy domácí naskočili do zápasu. Klobouk dolů před týmem, který se dokázal do zápasu vrátit a vzít si jej ještě zpátky. Za ty dva body jsme neskutečně rádi a do kabiny patří velká gratulace.

Na úvodní utkání sezony dorazilo do haly Polárka 844 diváků, což je v konkurenci stejného hracího času i dne s fotbalovým derby Valcířů s Třincem velice hezké číslo.

Samotný zápas začali rysi aktivně. Ve 2. minutě se v dobré příležitosti octil R. Veselý, který měl na zakončení dva pokusy, na sokolovského gólmana Michajlova si však nepřišel. Skóre uktání se poprvé měnilo až v polovině 13. minuty. Domácí hokejisté dostali možnost hrát v početní výhodě a po vyhraném buly pálil přesně Filip Haman - 1:0. Pro našeho útočníka, který za rysy nastoupil již ve 155 prvoligovém střetnutí, to byla taková malá sláva, jelikož se jednalo vlastně o vůbec premiérovou trefu v novém soutěžním ročníku Chance ligy.

Západočeši měli obrovskou možnost ke srovnání stavu o minutu později, kdy Tomanovi utekl na modré čáře puk a do úniku se dostal hostující Kofroň. Bývalý forvard Frýdku-Místku to zkusil na Mokreho střelou mezi nohy, naštěstí neuspěl. Co však nevyšlo Davidu Kofroňovi na první pokus, vyšlo mu v čase 16:21. Z rychlého brejku se dostal za naší obrannou linii a povedenou ranou k levé tyči bylo srovnáno - 1:1.

V prostřední části se necelých devět stovek fanoušků gólů nedočkala, ty začaly padat až ve třetí části střetnutí. Jako první udeřil soupeř, to běžela 43. minuta, když Mlčák našel na modré čáře Tomáše Vracovského, který takovou schovanou střelou nachytal Mokreho v naší brance - 1:2. Ke konci 46. minuty byl domácímu celku vyloučen kapitán Výtisk. Rysům ovšem tahle pasáž úvodního duelu vyšla na jedničku, když se k puku v našem obranném pásmu dostal Daniel Kowalczyk a svůj povedený únik zakončil střelou mezi Mihajlovovy betony - 2:2. Čtyři minuty před vypršením základní hrací doby jsme šli znovu do jednobrankového vedení. Svou premiérovou trefu ve frýdecko-místeckém dresu zaznamenal Patrik Urbanec, který upravoval v té chvíli skóre na 3:2. Radost z vedení nám vydržela pouhých 67 vteřin. Sokolovští předvedli povedenou komnbinační akci, na jejímž konci byl zakončující Roman Přikryl - 3:3. Úvodní utkání sezony tak dospělo do pětiminutového prodloužení.

V nastaveném čase nakonec udeřil soupeř, který osmnáct vteřin před jeho koncem udeřil v přesilové hře. Při nerovnoměrném poměru sil našel zkušený Kverka dobře postaveného Tomáše Vracovského, který z pozice mezi kruhy pálil přesně - 3:4. I když jsme soupeře ze Západních Čech dokázali přestřílet, bonusový bod si nakonec připsali na své konto svěřenci trenéra Tomáše Marišky.

* Se Sokolovem se potkáváme v druhé nejvyšší soutěži již pět sezon a vzájemná bilance je pro rysy daleko příznivější. V dosavadních šestnácti odehraných duelech jsme 10x zvítězili a 6x prohráli (58:37). V domácím prostředí si na nás Baníkovci vyšlápli pouze ve třech případech. Vůbec nejvyšší návštěva mezi těmito soupeři se zrodila v sezoně 2019/20, kdy do Polárky dorazilo 1139 diváků.

* V dosavadních 16 odehraných vzájemných duelech jsme Sokolovu vstřelili celkem 58 branek. Z toho hned 21 z nich padlo při naší početní výhodě. Ve čtyřech utkáních jsme se proti Baníku v této herní činnosti prosadit nedokázali.

Ve druhém kole letošního ročníku Chance ligy nás čeká první výjezd. Rysi zavítají v sobotu 16. září až na Vysočinu, kde je čeká souboj s jihlavskou Duklou. Utkání, které se odehraje na zimním stadionu v Pelhřimově, začíná v 16.30 hodin.