Úvodní duel letošního roku patřil pražské Slavii
Reportáže
Krátce po přivítání nového roku jsme v domácím prostředí hostili hokejisty pražské Slavie. Utkání bylo skoupé na góly, o výhře hostů nakonec rozhodla trefa Jaroslava Brože v přesilovce.
34., středa 4.1.2023, hala Polárka
1:2
1:1, 0:1, 0:0
HC Frýdek-Místek

Mokry - Žůrek, Teper, Zeleňák, Kowalczyk, A. Sova, Homola - Dostálek, A. Zeman, Svačina - Łyszczarczyk, Vrdlovec, Doktor - Hotěk, Haas, Ramik - Geidl, Matěj, Macháček - Bednář. Trenér: Martin Janeček.

HC Slavia Praha

Málek - Klikorka, Hejda, Žovinec, D. Němeček, Barák, Szathmáry - Všetečka, Žejdl, Kulda - Chalupa, Kern, J. Brož - Mrňa, Havrda, Simon - L. Stehlík, Labuzík, Strnad. Trenér: Daniel Tvrzník.

Branky
16. Kowalczyk (Matěj)
18. Žovinec (Žejdl), 40. Brož (Kulda, Kern)
Statistiky
Vyloučení: 5:6
Využití: 0:1
V oslabení: 0:0
Střely na branku: 24:35 (10:14, 7:14, 7:7)
Zblokované střely: 10:11
Vhazování: 27:30
Rozhodčí: Koziol, Čáp - Kleprlík, Bezděk
Diváci: 711
Ohlasy

Martin Janeček (trenér HC Frýdek-Místek): Dnes byla Slavia jednoznačně hladovější po vítězství než my. Kluci se musí zamyslet nad tím, jak k zápasu přistoupili. Já si myslím, že byl úplně špatný začátek, kdy jsme kontrolovali kotouč, nicméně nás zase rozebrala naše vlastní přesilovka, kdy jsme si rozházeli hru. Pak konec té první, nakonec i té druhé třetiny, jsme nehráli vůbec pospolu. Furt to chtěl urvat jednotlivec, nenavazovali jsme k sobě a Slavie čekala na své příležitosti a byla trpělivá celý zápas. Pak nám tam bouchli gól v přesilovce a šli si za vítězstvím. My jsme ke konci měli velké úsilí, ale prostě to už bylo málo. I když tam byly dva nájezdy, tak se nám to nepovedlo proměnit a já musím uznat, že je to zasloužená prohra. My musíme jít do dalšího zápasu úplně jinak. Na druhou stranu ale musíme zvednout hlavu, jít prostě dál. Bylo nám jasné, že hosté tady budou hrát o holý život a povede tady válku do posledního detailu, a to se jim i povedlo. Musím jim tedy pogratulovat.

Daniel Tvrzník (trenér HC Slavia Praha): Já si myslím, že jsme povětšinu zápasu byli aktivnější a kluci dodrželi taktický plán, se kterým jsme tu přijeli. Konečně jsme odehráli dobré oslabení, což bylo asi klíčem zápasu. Samozřejmě v naší situaci je každý bod důležitý a ty tři body z venku extrémně, takže jsme šťastní. Potěšil nás výkon brankáře Málka. Od té doby, co jsem tu přišel, tak neodchytal špatný zápas. Ve většině z nich nás podržel. Nechci říkat, že to od něj čekáme, ale je to stavební kámen našich dobrých výsledků a jsme rádi, že má fazónu, která mu snad dlouho vydrží.

Letošní rok jsme odstartovali domácím zápasem proti pražské Slavii. Do sestavy rysů se po zranění vrátil forvard Alan Łyszczarczyk, čímž se útočná síla domácího celku výrazně navýšila. Zvlášť Pražané měli jistě v paměti poslední utkání v hale Polárka, kdy jim polský reprezentant nasázel čtyři góly. Návrat do sestavy se ale vydařil jinému domácímu hráči, a to obránci Danielu Kowalczykovi. Ten takovou schovanou střelou totiž v polovině 16. minuty otevřel skóre zápasu, brankář Málek puk před sebou vůbec neviděl - 1:0. Vyrovnat se ale soupeři podařilo vcelku rychle. V čase 17:39 nahodil Žejdl puk před naší branku a Dušanu Žovincovi stačilo pouze hokejku správně přiložit na led - 1:1.


Výkon v druhé části střetnutí nejspíš nebyl ze strany domácích trenérů o pauze chválen. Pražané měli více ze hry a za svou aktivitu byli nakonec i spravedlivě odměněni. Při Zeleňákově vyloučení totiž hosté dokázali domácí družinu vyšachovat a Jaroslav Brož těžil z diagonální přihrávky svého spoluhráče Kuldy - 1:2.

Blízko vyrovnání byli rysi hned na začátku třetí části zápasu, kdy Ramik v samostatném úniku nenašel recept na hostujícího brankáře Málka. Domácí se po vánoční pauze zkrátka nenacházeli v nejlepší pohodě. Rozhodnutí měl čtyři minuty před koncem základní hrací doby Mrňa, který v ideální pozici trefil z mezikruží břevno naší branky. V závěru třetí třetiny fauloval Hejda domácího Hoťka, čímž rysi dostali možnost hrát v početní výhodě. Slávisté nás ale k ničemu koutnému nepustili, a tak nás v letošní sezoně poprvé poráží. "Nám se přesilovky v poslední době nedaří, takže jsme se snažili formace trochu přeházet. Musí si to zkrátka sednout. Musíme tomu dát teď trochu takzvanou dobu hájení. Já jsem přesvědčený o tom, že je to o těch jednotlivcích na ledě, jelikož my špatně nakládáme s kotouči, které tam zavezeme a děláme pak špatné věci," naráží domácí kouč na fakt, že rysům nejdou v poslední době přesilové hry. "Tam to není o tom, že by hráči dělali špatné vzorce, ale je to spíš o tom, že někdo jde v situaci o jednoho více, nebo i v situaci jednoho na jednoho, tak ztrácíme puky, neděláme domluvené věci a najednou se pouštíme do něčeho jiného, tak tam prostě ten hráč nemá co dělat. A my se nad tím teď musíme zamyslet, protože ty přesilovky hrajeme dlouhodobě špatně. Máme špatná čísla a pokud si znovu nebudeme těmi přesilovkami pomáhat, jak tomu bylo v minulosti, tak nebudeme vyhrávat," zdůraznil domácí trenér Martin Janeček.


S KÝM BUDEME HRÁT PŘÍŠTĚ?

Také druhé utkání letošního roku odehrajeme před vlastními fanoušky. V sobotu 7. ledna přivítáme v hale Polárka od 17.00 hodin rezervu extraligových Pardubic. Věříme, že i na toto střetnutí si frýdecko-místečtí fanoušci cestu najdou, vstupenky jsou jako obvykle v předprodeji - odkaz na zakoupení ZDE.


POZÁPASOVÉ VIDEOHLASY TRENÉRŮ


KRÁTKÝ VIDEOSESTŘIH Z UTKÁNÍ

.

📷 Foto: Samuel Rychecký