Třetí výhra nad Porubou nasměrovala Frýdek-Místek do finále play-off!
Hokejisté Frýdku-Místku se v tomto týdnu potřetí střetli s Porubou a po výhře 5:2 udělali další důležitý krok v cestě za postupem do WSM ligy. Rysům se i přes nepovedenou první třetinu podařilo ukončit semifinálovou sérii v nejkratším možném čase a zaslouženě postoupili do finále play-off.
3. Semifinále, pátek 11.3.2016, Hala Polárka
5:2
1:2, 2:0, 2:0
Daneček (Hlaváč) – Jeník, Heider, Krutil, Foltýn, Kowalczyk, Matyáš, Kvapil, Polák – Franek, Piecha, Klimša, O. Kovařčík, Samiec, Schwarz, Káňa, Cienciala, Meidl, Luka, Jaroš, Christov
HC RT TORAX Poruba
Tihlář (od 29. Kubáň) – Slavík, Peslar, Baca, Puškár, Ovšák, Vajda, Malý, Buček – Ballner, Gelnar, Szajter, Vaněk, Vrána, Zachar, Blahuta, Sedlář, Stejskal, Seidler
Branky a nahrávky: 18. Káňa (Luka), 25. Piecha (Foltýn, Samiec), 29. Cienciala (Káňa, O. Kovařčík), 50. Jaroš (Schwarz), 59. Luka (Káňa, Foltýn) – 3. Vaněk (Sedlář, Buček), 19. Seidler (Puškár, Slavík). Vyloučení: 7:4, navíc Luka (F-M) 10 min. osobní trest. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 2147. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 5:2.
Mgr. Jiří Juřík: „Dnešní zápas pro nás začal nešťastně, protože soupeř oproti jiným utkáním hrál velmi dobré přesilovky a my jsme ten začátek prostě nezvládli. Měli jsme spoustu vyloučených a tím jsme Porubu dostali do zápasu. Myslím si, že po tom vyrovnávajícím gólu se hra srovnala, začali jsme soupeře přebruslovat a byli jsme aktivnější. Zaráželo nás nedisciplinované chování některých hráčů, protože ty fauly byly úplně zbytečné. Série to byla těžká, ale myslím si, že jsme se na ně dobře připravili po všech stránkách. Schválně jsme nereagovali na nějaké výpady, které byly na internetu, protože všechny zápasy, ať už přípravné nebo mistrovské, hovořily za své. Myslím si, že jsme byli lídři a to jsme teď potvrdili.“
Tomáš Sršeň: „Myslím si, že jsme dle naších možností sehráli kvalitní sérii, samozřejmě jsme chtěli Frýdku-Místku to semifinále co nejvíce znepříjemnit. Dle mého názoru se nám to i povedlo, na druhou stranu trénovanost a kvalita toho mužstva je obrovská, takže klobouk dolů před nimi a blahopřeji jim k postupu do finále. Před našimi kluky musím jen smeknout, protože dohrávali i se zraněními a podali famózní práci, za což jsem jim velmi vděčný a patří jim velký dík.“ (zdroj hcporuba.cz)

Branky Vaňka a Seidlera přinesly Porubě vedení

Frýdecko-místecký brankář Lukáš Daneček v prvním semifinálovém duelu udržel na domácím ledě čisté konto, na které tentokrát musel rychle zapomenout. Hned v první minutě se nechal vyloučit jeho spoluhráč Tomáš Kvapil, jehož vražení na hrazení hráči Poruby v závěru přesilové hry potrestali gólem z hole Rostislava Vaňka.

O okamžitou odpověď se ihned po následném vhazování mohl postarat frýdecko-místecký útočník David Samiec, který však v samostatném úniku Tihláře nepřekonal. Následovalo další domácí oslabení, které už hráči v červených dresech zvládli mnohem lépe a navíc jim pomohl i faul na straně Poruby.

V závěrečné čtvrtině první třetiny nebyla o zajímavé momenty nouze. Šance Piechy ani Franka gólem ještě neskončily, ovšem po vhazování Luky se o očekávané vyrovnání na 1:1 konečně postaral Tomáš Káňa, který tak potvrdil svou skvělou formu z právě probíhajícího play-off.

Nerozhodný stav vydržel pouze krátkou chvíli, pouhých šest vteřin po trefě Káni odešel na trestnou lavici Jiří Polák a Poruba záhy vstřelila svůj druhý přesilovkový gól – Puškár křižným pasem našel Petra Seidlera a ten střelou do odkryté části branky vrátil Ostravanům vedení.

O obrat se postarali Piecha s Ciencialou

Na startu druhé části hry šel Frýdek-Místek opět do čtyř, v oslabení si ale poradil a po návratu Poláka do hry sám udeřil. O srovnání stavu se postaral Martin Piecha, který se prokličkoval až do prostoru mezi kruhy a střelou mezi betony vyrovnal na 2:2.

Na začátku 27. minuty se většina hráčů i fanoušků Frýdku-Místku už radovala z vedení, jenže rozhodčí po střele Jaroše nakonec rozpažili. Opačně tomu bylo o dvě minuty později, když Káňa poskytl puk před brankou volnému Davidu Ciencialovi, jenž pohodlně překonal přesunujícího se Tihláře v brankovišti Poruby a poprvé poslal domácí tým do vedení.

Ostravský tým vzápětí vyměnil své brankáře a dostal výhodu v podobě přesilové hry, ve které se nedostali prakticky do žádné šance a na druhé straně naopak musel zasahovat nově příchozí Kubáň. V dalším průběhu prostředního dějství mělo více ze hry mužstvo Frýdku-Místku, ale skóre se před druhou přestávkou už nezměnilo.

Jaroš s Lukou odmítli dramatický závěr

Domácí územní převaha pokračovala díky faulu Malého i na začátku třetí třetiny, avšak 2 147 přihlížejících fanoušků si na další branku muselo počkat až do padesáté minuty. Ve vlastním oslabení se chopil kotouče Tadeáš Jaroš, který se v úniku rozhodl zakončit z mezikruží a přesnou střelou vymetl pavučinku v levém horním rohu – 4:2.

Hosté, kteří měli po celý zápas k dispozici jen tři útočné formace, si okamžitě vzali oddechový čas, ale ve zbytku přesilové hry už nic vymyslet nestihli. Pět minut před koncem třetí třetiny byl ve velké šanci útočník Poruby Zachar, jenž v samostatném úniku sice Danečka překonal, ale domácímu brankáři pomohla horní tyč.

V koncovce zápasu sáhli ostravští trenéři k odvolání brankáře, jenže to se jim nevyplatilo. Na začátku 59. minuty Tomáš Káňa v přečíslení dvou na jednoho přenechal puk Vladimíru Lukovi a ten střelou do prázdné branky vsítil závěrečnou branku této semifinálové série.

Frýdecko-místečtí za mohutného aplausu domácí tribun dokráčeli za třetím semifinálovým vítězstvím a po 22. výhře v řadě oslavili zasloužený postup do finále play-off. V něm se svěřenci Jiřího Juříka a Marka Malíka střetnou s Technikou Brno nebo se Vsetínem, který v druhé semifinálové dvojici vede 2:1 na zápasy.