Skvělé! Rysi mají další skalp slovenského extraligisty
Rysům se ve Zvolenu prozatím daří. Po výhře nad domácím týmem porážíme i druhého účastníka slovenské nejvyšší soutěže z Liptovského Mikuláše. V sobotu turnaj zakončíme duelem s Novými Zámky.
TU, pátek 19.8.2022, ZS Zvolen
1:4
0:2, 1:1, 0:1
MHk 32 Liptovský Mikuláš

M. Valent - Diakov, Kapičák, Mezovský, Hudec, Novajovský, Pavúk, Droppa - Handlovský, Šmída, Kriška - Uhrík, Walega, Michalík - Galbavý, P. Valent, Haluška - Kalousek, Zahradník, Dunčko. Trenér: Ján Šimko.

Mokry - Teper, Havránek, J. Michálek, Sova, Zeleňák, Žůrek, J. Adámek, Kozlík - Machala, Vrdlovec, Svačina - Dostálek, Zeman, Doktor - Klimša, Haas, Hotěk - Matěj, Jobánek, Geidl. Trenér: Martin Janeček.

33. Diakov (Walega)
16. Jobánek (Geidl), 17. Machala (Svačina, Teper), 36. Matěj (Jobánek), 60. Svačina (Machala)
Vyloučení: 4:6
Využití: 0:0
V oslabení: 1:1
Rozhodčí: Krajčík, Žák, Staššák, Drblík

Martin Janeček (trenér HC Frýdek-Místek): Dnes to byl poněkud jiný hokej, než včera proti Zvolenu. Byla tam z naší strany trpělivost, vycházeli jsme ze zabezpečené obrany, a postupem času jsme nabírali obrátky. Ve druhé třetině se ale v naší hře vyskytlo několik chyb. V závěrečné části jsme zápas poměrně slušně kontrolovali, krom posledních dvou minut, kdy měl soupeř k dispozici dvojnásobnou přesilovku. Tohle by mělo být varování, abychom příště vyhrané zápasy dotáhli ke konci chytřejším způsobem. Cením si nesmírné obětavosti defenzivy a gólmana, díky kterým jsme zápas dotáhli k vítězství. Chválím znovu výkon mladých hráčů, kteří dnes dvakrát skórovali, přičemž gól Pavla Matěje na 3:1 byl nejdůležitější. Junioři to opravdu nemají snadné, protože na klíčové momenty chodí na led hlavně zkušenější hráči. Mladí kluci jsou ale plně koncentrovaní, odvádějí spolehlivé výkony, říkají si jasně o své místo v sestavě. Z jejich hry mám skutečně radost.

Ve slovenském Zvolenu pokračoval v pátek druhým hracím dnem mezinárodní turnaj za účasti šesti týmů ze čtyř zemí. Rysi se po výborném vstupu do turnaje, když na úvod porazili domácí extraligový celek 5:2, střetli tentokráte s Liptovským Mikulášem. I tentokráte se mohli naši fanoušci těšit na konfrontaci se slovenským týmem z nejvyšší soutěže.

Ke konci šesté minuty se obránce Kuba Teper dopustil nedovoleného zákroku a hokejisté z Liptova dostali první příležitost hrát v početní výhodě. Jenže v čase 6:12 pozapomněli trochu hráči soupeře na Svačinu, který se řítil na gólmana Valentu zcela osamocený. Zkušený forvard rysů ale gólmana Liptovského Mikuláše překonat nedokázal. To, co nevyšlo Sváčovi, tak se v závěru 16. minuty podařilo Jonáši Jobánkovi, který doklepával do branky vyraženou střelu svého parťáka z útoku, Nico Geidla - 0:1. A netrvalo dlouho, přesněji šestadvacet vteřin, a šli jsme do dvougólového vedení. Svačina opět potvrdil, že z jeho přihrávek budou jeho spoluhráči moci v sezoně gólově těžit. Tentokráte byl po jeho asistenci úspěšným střelcem Ondřej Machala - 0:2. K prvnímu odpočinku jsme tak znovu odcházeli s dvoubrankovým náskokem.

Úvod druhého dějství začal šancí Vládi Svačiny, škoda, že jeho střela jen o chlup minula Valentovu branku. Rysi se nadále snažili být aktivní. V polovině základní hrací doby mohl do černého zamířit Hotěk, tomu zkazil radost gólman Liptovského Mikuláše. Skóre se tak znovu měnilo až v čase 32:49, kdy jsme hráli přesilovou hru. V té jsme ale přišli o puk a Kirill Diakov nekompromisně trestal - 1:2. Vzápětí čaroval brankář Valenta, který neskutečným zákrokem zmařil radost Dostálkovi. Liptovčané se nakonec oslabení ubránili, jenže při opětovné hře pěti proti pěti už inkasovali. Pavel Matěj si vyměnil puk s Jobánkem a následně nedal Valentovi šanci - 1:3. I po druhé dvacetiminutovce jsme tak nad slovenským extraligistou vedli dvoubrankovým rozdílem.

V úvodu třetí části zápasu jsme se trochu nechali i díky oslabení soupeřem zatlačit, gólman Mokry ale potvrdil své výborné kvality a nadále držel náš celek v nadějném odstupu. Pak jsme si svou situaci trochu zkomplikovali v závěru třetiny, kdy v krátkém sledu putovali na trestnou lavici Machala s Dostálkem. Soupeř tak dostal ke korigování nepříznivého stavu dvojnásobnou přesilovou hru. Borci v černých dresech s rysem na prsou ale i s přispěním skvěle lapajícího Mokreho už žádné drama nedopustili. Naopak devět vteřin před závěrečným klaksonem pečetil naše druhé vítězství v turnaji střelou do prázdné branky Vladimír Svačina - 1:4.

Turnaj pro náš celek pokračuje i zítra, kdy se od 10.00 hodin střetneme s Novými Zámky. Jedno už je teď však jisté, pokud by rysi dokázali i potřetí uspět, stali by se vítězi letošního 24. ročníku Memoriálu Pavla Zábojníka, což by v této konkurenci byl určitě vynikající úspěch družiny kouče Martina Janečka.