Se slovenským extraligistou jsme byli blízko výhry
V generálce jsme sice se slovenským Trenčínem prohráli po nájezdech, nutno však říct, že frýdecko-místečtí hokejisté měli na ledě extraligového celku blíže k vítězství.
přátelské utkání, úterý 7.9.2021, ZS Pavla Demitry
4:3sn
0:2, 1:1, 2:0 - 0:0
HK Dukla Trenčín

Valent – Kudla, Nemčík, Starosta, Lemcke, Miklovič, Martiška – Mikyska, Rehuš, Tybor – Bezúch, Valach, Berisha – Minárik, J. Švec, Beták – Krajč, Honzek, Krajčovič. Trenér: Ján Pardavý st.

Foltán - Zbořil, Teper, Krenželok, Ciura, Zahradníček, Michálek, Z. Malík - Łyszczarczyk, Komorski, Martynek - Szturc, Bartoš, Šedivý - Christov, Peterek, Ramik - Blaško, Čmiel, Matiaško. Trenér: Mojmír Trličík.

34. Starosta (Tybor), 55. Beták (J. Švec), 60. Beták (Valach), rozh. nájezd Bezúch
18. Čmiel (Matiaško, Blaško), 20. Christov (Peterek, Zahradníček), 47. Matiaško (Szturc, Zbořil)
Vyloučení: 6:8
Využití: 1:0
Rozhodčí: Žák, Lesay – Stanzel, Hanko

.

Mojmír Trličík (trenér HC Frýdek-Místek): Neodehráli jsme tady vůbec špatné utkání, vždyť jen v první polovině střetnutí jsme měli snad sedm samostatných nájezdů, které jsme nedokázali gólově dotáhnout. Soupeř těch šancí moc neměl, ale pak se naše hra tím počtem vyloučení rozstříštila. I přesto byly šance soupeři odskočit a zápas tak nemusel dojít do remízy. Velkou váhu na tom měla ta přísná vyloučení, ale jinak hodnotím herně tohle utkání pozitivně. Ve třetí třetině jsme navíc dali klid Šedivému, který utrpěl drobné zranění, takže jsme rozbili jednu dobře hrající lajnu. Jak říkám, i přes porážku po nájezdech hodnotím tohle utkání z naší strany jako dobré.

Utkání se slovenským extraligistou se odehrálo přesně na den 10. výročí tragédie, která zasáhla celý hokejový svět, i ten trenčínský. Ve středu 7. září 2011 se totiž v Jaroslavli zřítilo letadlo, které vezlo na palubě celý hokejový tým ruského klubu Lokomotiv Jaroslavl. Kromě legendárního Pavla Demitru zahynuli při této tragédii také i tři čeští reprezentanti Josef Vašíček, Jan Marek a Karel Rachůnek. A právě na počest vynikajícího slovenského útočníka Pavla Demitru pojmenovali v Trenčíně svůj zimní stadion. Navíc si domácí fanoušci na něj vzpomínají každý zápas během 38. minuty, kdy skandují jeho jméno a tleskají celou jednu minutu (Demitra nosil během své hokejové kariéry dres s číslem 38, pozn. red.).

Teprve podruhé ve vzájemné historii jsme se střetli v přípravném utkání se slovenskou Duklou Trenčín. První vzájemné měření sil proběhlo v srpnu roku 2018, kdy jsme v domácím prostředí dokázali zvítězit 1:0. Jedinou branku utkání vstřelil tehdy Rosťa Martynek, který i dnes nastoupil v prvním útoku rysů.

V řádné hrací době nás domácí celek neporazil ani tentokrát a kdo utkání přes onlajn přenos viděl, určitě uzná, že naši hokejisté měli k výhře opět velmi blízko. Neproměňování i těch nejvyloženějších příležitostí (především ve druhé třetině) nás bohužel stál příznivější výsledek.

Rysi do svého posledního přípravného zápasu vstoupili daleko lépe. Hostům vyšel především závěr první periody, kdy se nejprve v čase 17:30 prosadil dvacetiletý forvard Matouš Čmiel, který dostal puk do jízdy a střelou mezi betony domácího gólmana otevřel skóre zápasu - 0:1. To ale nebylo ze strany hostujícího celku vše. Jednapadesát vteřin před uplynutím první dvacetiminutovky jsme se výborným presigem dostali k puku a Vít Christov krásně vymetl vzdálenější kout Valentovy branky - 0:2.

Ve druhé třetině jsme se několikrát dostali do velice slibných úniků, na domácího gólmana jsme si bohužel ve všech případech nepřišli. A tak přišel trest, když se ve 34. minutě dokázali domácí hokejisté prosadit v přesilové hře. To obránce Tomáš Starosta propálil od modré čáry vše, co mu stálo v cestě - 1:2. V polovině 37. minuty jsme však opět vedli dvoubrankovým rozdílem. Michal Matiaško si krásně nabruslil za obranu soupeře a pohotovým zasunutím puku poslal náš tým do vedení 1:3.

Nadějný výsledek s trojnásobným vítězem slovenské extraligy, a také i vítězem Československé hokejové ligy ze sezony 1991/1992, jsme nakonec udržet nedokázali. Ve třetí třetině soupeř nejprve zásluhou Šimona Betáka snížil na rozdíl jediné branky, aby devatenáct vteřin před koncem třetí části střetnutí srovnával při power play pohotovým zakončením znovu Šimon Beták - 3:3.

Jelikož následné pětiminutové prodloužení další gól nepřinesl (i když jsme v něm hráli v početní převaze), rozhodly o vítězi samostatné nájezdy. A ty nám v přípravném období bohužel nešly a jinak tomu nebylo ani tentokráte. Jediným úspěšným střelcem tohoto dovednostního umu byl nakonec domácí Jozef Bazúch (za domácí neproměnili svůj nájezd: Švec, Tybor, Beták a Berisha, v rysí nájezdové sestavě neuspěli postupně Bartoš, Peterek, Martynek, Komorski a Matiaško).

Trenčín nám po třech letech tedy vrátil porážku, každopádně výkon frýdecko-místeckých hokejistů měl určitě své parametry. Teď už svěřencům trenérské dvojice Mojmír Trličík a Jozef Daňo nezbává nic jiného, než svůj tým nabudit na první ostré utkání sezony, které zahájíme v sobotu 11. září zápasem v dalekých Litoměřicích. S tamním Stadionem hrajeme od 17.00 hodin.

Snímky: Vladimír Koláček (HK Dukla Trenčín)