Rysům se podařilo vynulovat lídra soutěže
Poruba k nám přijela v pozici vedoucího celku Chance ligy, ale domů se nakonec Ostravané vrací s prázdnou. Soupeř během celého utkání nenašel recept na skvěle chytajícího gólmana Švančaru, kterému k druhé vychytané nule v sezoně pomohli jeho spoluhráči v poli.
37., středa 11.1.2023, hala Polárka
4:0
1:0, 1:0, 2:0

Švančara - Jaroměřský, Teper, Zeleňák, Kowalczyk, Sova, Žůrek, Homola - Łyszczarczyk, A. Zeman, Svačina - Macháček, Vrdlovec, Doktor - Hotěk, Haas, Klimša - Geidl, Matěj, Ramik. Trenér: Martin Janeček.

HC RT TORAX Poruba

Dolejš - Urbanec, T. Voráček, L. Douder, Lemcke, Klimíček, Sedlák, Mlčák - Gřeš, Vachovec, Toman - Christov, Pšurný, Berisha - Šlahař, Střondala, Hrníčko - Brodek, Karafiát, Häring. Trenér: Jiří Režnar.

5. Hotěk (Teper, Haas), 27. Teper (Jaroměřský, Matěj), 55, Svačina (Łyszczarczyk, Sova), 59. Svačina
Vyloučení: 2:4
Využití: 1:0
V oslabení: 1:0
Střely na branku: 34:30 (11:9, 18:9, 5:12)
Zblokované střely: 6:18
Vhazování: 34:27
Rozhodčí: Wagner, Skopal - Hanzlík, Bezděk
Diváci: 802

Jan Dršata (trenér brankářů HC Frýdek-Místek): Myslím si, že to bylo parádní utkání na obě strany. Poruba ukázala, že má obrovskou kvalitu, ale kluci k tomu myslím si přistoupili perfektně a od začátku utkání jsme byli ve hře. Celé mužstvo pracovalo jako jeden muž, myslím si, že jsme si tu výhru zasloužili. A že chudým body rozdáváme a bohatým bereme? My to tak máme celou sezonu, že proti týmům, kteří jsou lépe postavení v tabulce, tak se nám daří a umíme se na to vyhecovat. Podle mě to bylo dnes od začátku vidět, kdy jsme dali ten první důležitý gól a perfektně jsme plnili to, co kluci měli, a jak jsem již řekl, výhru jsme si zasloužili.

Jiří Režnar (trenér HC RT Torax Poruba): My jsme tu dostali gól hned z kraje zápasu. Pak jsme ve druhé třetině, kdy jsme měli tlak, tak jsme šest minut za sebou hráli v oslabení. Tam jsme dostali gól na dva nula. Ve třetí třetině jsme hráli na jednu bránu, bohužel když nedáte gól, tak nemůžete vyhrát. My tu branku nedali, naopak inkasovali třetí a následně i čtvrtou. Góly nám dal vlastně Vláďa Svačina, který je jejich lídrem. Hrál velmi dobře, on tu jejich hru vlastně řídil.

Do konce základní části zbývá prvoligovým celkům už jen šestnáct duelů. Každý získaný bod tak bude mít cenu zlata. A tak šli rysi do domácího zápasu s hokejisty Poruby s odhodláním, udělat pro bodový úspěch maximum.

Ona už šance Kuby Tepera ze 3. minuty volala po první změně skóre, náš kapitán ale z bezprostřední blízkosti hostujícího gólmana Dolejše nepřekonal. O chvíli později nebylo přáno ani polskému reprezentantovi Alanu Łyszczarczykovi. V čase 04:54 už byli ale rysi za svou aktivitu z úvodu střetnutí po zásluze odměněni. Teper se po vyhraném vhazování Oskara Haase dostal k puku u pravého mantinelu, nahodil jej následně na bránu soupeře a tam se přes bránícího Sedláka dokázal bekhendovou střelou prosadit Michal Hotěk - 1:0. Abychom ale nepsali pouze o šancích domácího celku, musíme zmínit rovněž i příležitost Ostravanů, a to dokonce při vlastním oslabení. V situaci dva na dva si Pšurný sjel na přihrávku od Berishy, mladý gólman rysů se ovšem nachytat nenechal.

Také úvod druhé periody patřil našim hráčům, je však pravdou, že nám k tomu pomohla i soupeřova nedisciplinovanost. A právě z přesilové hry jsme si vypracovali dvoubrankové vedení. Ke konci 27. minuty se na modré čáře dostal k puku Jakub Teper, napřáhl a s jemnou tečí jednoho z porubských hráčů si puk přeci jen našel cestičku za záda brankáře Dolejše - 2:0. Blízko zkorigování skóre pak byli hosté na začátku 34. minuty, kdy před Střondalou zívala poloprázdná branka, porubský forvard mířil naštěstí mimo tyče.

Rozhodující úder jsme soupeři zasadili pět minut před koncem zápasu. To Łyszczarczyk krásně přihrál do úniku Vladimíru Svačinovi, který prokázal svou zkušenost a po kličce do bekhendové strany potřetí v tomto utkání rozjásal domácí příznivce - 3:0. V samém závěru to zkusili Ostravané ještě v šesti bez brankáře, ale v tomto střetnutí jim zkrátka nebylo přáno. K puku se ve středním pásmu dostal Vladimír Svačina, který svou druhou brankou v zápase jistil naše vítězství nad doposavad vedoucím celkem Chance ligy. Poruba o tuto pozici tedy po porážce 4:0 přišla, rysi se po druhé výhře v řadě vyhoupli na sedmou příčku přůběžné tabulky. Na šesté místo, které zaručuje přímý postup do čtvrtfinále play off, nyní ztrácíme sedm bodů.

* Pro dnešní utkání nás z partnerského Třince posílil obránce Jan Jaroměřský. Pro něj samotného to bylo třetí utkání za rysy v letošní sezoně, a i když toho zkušený bek za nás v letošní sezoně moc neodehrál, tak frýdecko-místeckému celku pomohl již dvěma gólovými přihrávkami.

* Rysi počtvrté v této sezoně udrželi v zápase čisté konto. Podruhé se tak o to zasloužil teprve dvacetiletý gólman Patrik Švančara. Jeho o rok starší kolega v brankovišti, Vojtěch Mokry, tak má ve svých statistikách rovněž zapsáno, že vychytal letos dvě nuly. Klukům gratulujeme! "Bylo vidět, že je Patrik na to připravený a že byl hlavou v utkání. I když tam bylo pár věcí, které si pak rozebereme, tak jsem za něj samozřejmě rád. Mužstvo navíc přivedl k vítězství, což je vždy to nejdůležitější," chválil mladého brankáře rysů trenér gólmanů Jan Dršata.

* Pro Porubu je nejen samotná porážku krutá, ale i fakt, že se o všechny naše góly postarali vlastně hráči, kteří v minulosti v kádru soupeře působili. Kuba Teper hrál za Porubu v sezoně 2020/21, Michal Hotěk tam hrál nejen ve stejné sezoně jako náš kapitán, ale i devatenáct utkání v sezoně následující, no a Vláďa Svačina je v podstatě porubským odchovancem.

* Opět musíme ve statistickém okénku vyzdvihnout Jakuba Tepera. Obránce s číslem sedm na zádech, si podruhé za sebou připsal do svých osobních statistik bilanci 1+1. V letošní sezoně tak má na svém kontě již 20 kanadských bodů (4+16), čímž mu náleží v týmových statistikách šestá pozice.

* Útočník Nico Geidl odehrál v Šumperku jubilejní 50tý zápas za frýdecko-místecké rysy. Nico, gratulujeme!!

* Polský reprezentant v našich barvách, Alan Łyszczarczyk, již nastřádal 70 kanadských bodů. V prvoligové soutěži tak vstřelil 28 branek a na 42 jich přihrál.

V sobotu 14. ledna nás čeká další výjezd, tentokráte do Zlína. Pokud také toužíte podpořit rysy v důležitém utkání, přijměte tedy pozvání na autobusový výjezd. Autobus bude od haly Polárka vyjíždět v 15:00 hodin, zápas pak startuje od 17:30 hodin.

Půjde tak o čtvrtý výjezd, ty předchozí tři (Zlín, Přerov a Poruba) byly však úspěšné, jelikož rysi pokaždé zvítězili. Nutno dodat, že velkou zásluhu na tom měli pokaždé věrní fanoušci HC Frýdek-Místek, kteří byli na stadionech rivalů vždy pořádně vidět a slyšet. Také tentokrát věříme, že náš kolektiv neodjede ze zimního stadionu Luďka Čajky s prázdnou a zažijeme spolu další radostné chvíle. Neseďte tedy doma, pojeďte podpořit náš tým do Zlína!