Ze Šumperku si vezeme cenné body, vlastně vůbec první výhru z jejich ledu
Až ve čtvrtém vzájemném střetnutí dokázali rysi naplno bodovat na šumperském ledě. Body jsou pro nás tentokráte velmi cenné. Na výhře mají velkou zásluhu dvoubodoví Teper s Łyszczarczykem, kteří se shodně podíleli na rozdílových brankách našeho celku.
36., pondělí 9.1.2023, ZS Šumperk
2:4
1:1, 1:1, 0:2
Draci PARS Šumperk

Hamalčík - Drtil, Eliáš, Hrachovský, Kadeřávek, Kunst, Dudycha - Průžek, Bartoš, Žálčík - Ma. Svoboda, Šuhaj, Š. Jelínek - Vildumetz, Nedvídek, Vachutka - Křemen, Bernat, Jouza. Trenér: Lukáš Majer.

Švančara - Žůrek, Teper, Zeleňák, Kowalczyk, Sova, Kareš, Homola - Łyszczarczyk, A. Zeman, Svačina - Macháček, Vrdlovec, Doktor - Hotěk, Haas, Klimša - Geidl, Matěj, Ramik. Trenér: Martin Janeček.

7. Vildumetz (Vachutka, Bernát), 32. Bartoš (Průžek, Eliáš)
17. Ramik, 26. A. Zeman (Svačina), 47. Łyszczarczyk (Teper, Vrdlovec), 50. Teper (Łyszczarczyk, Macháček)
Vyloučení: 4:6
Využití: 0:1
Střely na branku: 35:27 (17:8, 7:10, 11:9)
Zblokované střely: 14:1
Vhazování: 25:29
Rozhodčí: Zavřel, Svoboda - Maštalíř, Roischel
Diváci: 1082

Lukáš Majer (trenér Draci Pars Šumperk): Dnes to bylo jednoznačně utkání, ze kterého jsme měli brát tři body. Podle mě rozhodlo, že jsme v první třetině neutekli víc jak na 1:0 a pak nás zmrazil gól na 1:1. Myslím si, že jsme celou dobu byli v zápase, přičemž pak rozhodl gól Łyszczarczyka na 2:3. Soupeř přesilovku využil, my nikoliv. A v závěru zápasu už to bylo jen o dobývání frýdecké tvrze, kdy ale Frýdek dobře bránil. Nicméně jak jsem řekl, rozhodlo, že jsme v první třetině neodskočili na více branek. Hodně jsme se na ty góly nadřeli a naopak jsme velmi lacně inkasovali. Ve výkonu jsme ve hře byli, soupeř však byl vyzrálejší. Do zápasu dnes nenastoupil nemocný Joshua Mácha a Ludvík Rutar, u kterého to je bohužel dlouhodobějšího rázu.

Martin Janeček (trenér HC Frýdek-Místek): Myslím si, že dnes to byl první zápas, kdy jsme nebyli horší, protože ty dva předchozí jsme byli jednoznačně horším týmem. Pracovali jsme, šli jsme podle nějakého plánu, byli jsme poctiví a trpěliví, a to nám přineslo ovoce. Tím se vítězství překlopilo na naši stranu a jsme za to strašně rádi. Měli jsme už pocit, že nás ta padesátka bodů snad nepotká, protože jsme těch 47 měli strašně dlouho. A ačkoliv jsme minulý zápas s Pardubicemi neodehráli vůbec špatně, tak jsme prostě prohráli. Takže jsme potřebovali dotáhnout nějaké vítězství. Doufám, že v tom budeme nyní pokračovat, i když tam máme teď těžké soupeře. Snad se chytneme, protože si myslím, že ač je mužstvo mladé, tak sílu rozhodně má. Ještě bych chtěl dnes pochválit diváky, byla tu opět výborná atmosféra.

Rysi odcestovali k utkání do Šumperku s odhodláním přerušit svůj bodový nezdar z posledních utkání. Vzhledem k tomu, že ani domácím Drakům se teď příliš nedaří, dal se očekávat obrovský boj. Trenéři rysů poslali do branky tentokráte mladého Švančaru, změn doznala rovněž i skladba útočných trojic.

S týmem z Jesenicka jsme začali šancí Oskara Haase, gólman Hamalčík stačil však zareagovat. Naopak domácí svou první vážnější šanci zužitkovali. Vachutka zpoza branky vybídl k zakončení Tomáše Vildumetze, který se po novém roce znovu vrátil do Šumperku, když předtím působil v první lize v Porubě a pardubickém B týmu. Vildumetz následně skoro z nulového úhlu propálil Švančaru v bráně - 1:0. V polovině 13. minuty se za naší obranu dostal Bartoš, který naštěstí svůj nájezd proměnit nedokázal. Rysům se podařilo vyrovnat v čase 16:56. To Michal Ramik prokázal svůj důraz u pravého mantinelu, kde se mu podařilo obrat o puk jednoho z domácích hráčů, mladý forvard rysů si následně sjel před šumperskou branku a bekhendovým zakončením srovnal skóre zápasu - 1:1.

Začátek druhé části střetnutí jsme trochu zaspali. Draci se několikrát ocitli totiž v dobrých příležitostech, naštěstí ani Dudycha a vzápětí ani Žálčík, úspěšní nebyli. My jsme mohli změnit skóre zápasu ve 24. minutě, kdy nebezpečně pálil Macháček. Ani on se však do střelecké listiny zapsat nedokázal. V čase 25:10 se skóre utkání přeci jen změnilo. Výbornou práci při přechodu do útočného pásma prokázal zkušený Svačina, který ač byl tísněn Bartošem, tak stačil ještě předložit puk najíždějícímu Adamu Zemanovi, který pohotovou ranou krásně zavěsil do levého růžku Hamalčíkovy branky - 1:2. Krátce před vypršením poloviny základní hrací doby nám sudí vyloučili Kareše. Rysi oslabení dokázali přečkat, jenže krátce po návratu našeho zadáka se k odraženému puku před Švančarou dostal Průžek, ten jej stačil ještě posunout doprava na volného Davida Bartoše, pro kterého nebyl již problém poslat černý touš do opuštěné části naší branky - 2:2.

Vedení zpátky jsme si mohli vzít zpátky v úvodu 46. minuty, kdy Bernat seknul při zakončení Łyszczarczyka a následovalo trestné střílení. K jeho exekuci se postavil sám polský reprezentant, mířil však těsně vedle Hamalčíkovy branky. O několik vteřin později došlo ke kontaktu domácího Dudychy s Łyszczarczykem a šumperský celek šel do čtyřech. To Draci nesli hodně nelibě, navíc to byl právě Alan Łyszczarczyk, který se po Teprově přihrávce dokázal v následné přesilové hře prosadit forhendovou střelou - 2:3. Tento moment nám určitě pomohl. V čase 49:04 totiž pálil na domácího gólmana Łyszczarczyk, k odraženému puku se dostal obránce Jakub Teper, který přeci jen dokázal procedit puk pod betonem šumperského ochránce svatyně - 2:4.

79 vteřin před koncem třetí třetiny putoval za katr Zeman, domácí tak zkusili hru bez brankáře. Draci nás přišpendlili v obranném pásmu, ovšem frýdecko-místecká parta tomuto oslabení dokázala nakonec odolat. Dokonce jsme mohli po střelách Kowalczyka s Macháčkem ještě jednou skórvat, chlapi ale opuštěnou šumperskou klec netrefili. Mrzet nás to však nemuselo, "konečně" totiž na šumperském ledu vítězíme a odvážíme si hodně cenné tři body.

* V Šumperku jsme odehráli čtvrté prvoligové střetnutí a konečně jsme dokázali Draky porazit. V předchozích třech duelech se totiž vždy radovali z výhry domácí hokejisté.

* Na utkání 36. kola dorazilo do šumperské haly 1082 diváků, což je vůbec nejvyšší návštěva z doposavad devíti odehraných vzájemných duelech. Do Polárky na duel s Draky přišlo nejvíce 851 fanoušků.

* Takovým šumperským "specialistou" je útočník rysů David Klimša, který proti našemu pondělnímu soupeři bodoval celkem již osmkrát (3+5).

* Při absenci Vlastimila Dostálka jsou už jen dva hráči našeho kádru, kteří prozatím nevynechali ani jedno prvoligové utkání v sezoně. Jsou jimi obránce Vojtech Zeleňák a forvard Štěpán Macháček. Oba tak v letošní sezoně odehráli za rysy všech 35 zápasů.

* Frýdecko-místecký kapitán Jakub Teper si svůj jubilejní 70tý start za rysy okořenil 40tým a následně i 41ním kanadským bodem. Momentálně má náš nejproduktivnější obránce bodovou bilanci 8+33.

* Třetí třetiny jsou z naší strany letos nejlepší. Schválně...skóre z úvodních dvacetiminutovek máme letos negativní 24:29, ve druhé periodě je skóre 30:30, ale ve třetí třetině jsme v aktivních číslech 32:20 (pomohlo tomu právě utkání v Šumperku).

Naši hráči i fanoušci frýdecko-místeckého hokeje si od hokeje příliš neodpočinou. Už ve středu nás totiž čeká další prvoligové utkání, kdy na domácím ledě budeme hostit celek z Poruby. Utkání začíná v 18:00 hodin a vy si můžete zakoupit vstupenky v předprodeji, a to přes webový portál Enigoo - odkaz ZDE. V sobotu 14. ledna nás pak čeká další výjezd, tentokráte do Zlína. Pokud také toužíte podpořit rysy v důležitém utkání, přijměte tedy pozvání na autobusový výjezd. Autobus bude od haly Polárka vyjíždět v 15:00 hodin, zápas pak startuje od 17:30 hodin.

Půjde tak o čtvrtý výjezd, ty předchozí tři (Zlín, Přerov a Poruba) byly však úspěšné, jelikož rysi pokaždé zvítězili. Nutno dodat, že velkou zásluhu na tom měli pokaždé věrní fanoušci HC Frýdek-Místek, kteří byli na stadionech rivalů vždy pořádně vidět a slyšet. Také tentokrát věříme, že náš kolektiv neodjede ze zimního stadionu Luďka Čajky s prázdnou a zažijeme spolu další radostné chvíle. Neseďte tedy doma, pojeďte podpořit náš tým do Zlína!