Rysi získávají v pražských Vršovicích veledůležité body
Teprve potřetí v prvoligové historii dokázali hokejisté Frýdku-Místku uspět na ledě pražské Slavie za tři body. Tahle výhra má však cenu zlata. Pražané na náš celek nyní ztrácí už sedm bodů.
37.kolo, středa 10.1.2024, ZS Eden
2:3
1:0, 1:2, 0:1
HC Slavia Praha

Hölsä - Žovinec, Štibinger, Hrdinka, Holý, Kajínek, Křepelka - Matě. Baran, Kulda, Guman - Průžek, Knotek, Šmerha - Havrda, Slavík, J. Brož - Strnad, V. Polák, Slavíček. Trenér: Aleš Totter.

Švančara - Urbanec, Haman, Výtisk, D. Kowalczyk, Š. Havránek, Hrachovský, Homola - Wałęga, R. Veselý, Svačina - Doktor, Marosz, Klimša - Cedzo, Haas, Krajč - Geidl, Macháček, Matěj. Trenér: Martin Hrnčár.

1. Matě. Beran (Kulda, Guman), 26. Havrda (J. Brož, Hrdinka)
21. Doktor (Svačina, Haman), 28. Cedzo (Haas, D. Kowalczyk), 48. Haas (Š. Havránek, Homola)
Vyloučení: 3:4
Využití: 0:0
Střely na branku: 39:24 (14:2, 10:12, 15:10)
Zblokované střely: 12:14
Hity: 12:9
Vhazování: 34:37
Rozhodčí: Jechoutek, Kostourek – Baxa, Štěpánek
Diváci: 518

Aleš Totter (trenér HC Slavia Praha): První třetina byla z naší strany dobrá, hned v úvodu se nám povedlo skórovat. Mrzí nás nevyužité šance ke konci třetiny, kdy jsme hráli přesilovku. Na začátku druhé nebyl posouzen faul na našeho hráče, což nás mrzí a stálo nás to možná nějaké body a soupeř pak vyrovnal. Po úvodní části nám odstoupil jeden centr, v průběhu druhé třetiny pak odstoupil i Tomáš Šmerha. Bylo to znát a soupeř se následně dostal do hry. I když jsme pak vedli, prohráli jsme tři malé souboje, soupeř srovnal a zavřel nás v pásmu. Ve třetí třetině se čekalo na jednu šanci, jednu teč, nějaký špinavý gól a dal ho soupeř. V závěru jsme se ještě zmobilizovali, před brankou to poskakovalo, ale nebyli jsme schopní to tam dotlačit. Nejsme v lehké situaci, ale nic nevzdáváme.

Martin Hrnčár (trenér HC Frýdek-Místek): Vítězství na hřišti soupeře, navíc v utkání o šest bodů, je jednoduše tím, co jsme potřebovali a chtěli. Udělali jsme vše, abychom na tento cíl dosáhli. První třetina byla z naší strany velmi špatná, soupeř nás zatlačil, cpal se do branky, přebruslil nás. Od druhé třetiny jsme konečně hráli to, co jsme chtěli, vytvářeli si šance. Třetí třetina byla o tom, kdo dá první gól. Naštěstí se nám to povedlo, což rozhodlo. Byl to opravdu šestibodový zápas. Zvedáme se, díváme se teď v tabulce na desítku, nekoukáme už moc dolů.

Začátek střetnutí v pražských Vršovicích se rysům vůbec nepovedl. Pražané totiž šli do vedení již po jedenácti vteřinách hry, když se k odraženému puku dostal v pravém kruhu Matěj Beran a jeho následné zakončení si našlo cestičku za záda gólmana Švančary - 1:0. V dalším průběhu úvodní dvacetiminutovky pak oba celky moc slibných příležitostí k další změně skóre neměly. Ke gólu nevedly ani početní výhody, které měly nejen hosté, ale i domácí.

Pokud první perioda vyšla lépe sešívaným, tak vstup do té druhé patřil naopak rysům. V čase 20:33 jsme totiž získali puk ve vlastním obranném pásmu a v situaci čtyř proti třem domácím hráčům se k zakončení dostal Jakub Doktor, který rovněž ranou z pravého kruhu srovnal stav zápasu - 1:1. V polovině 26. minuty si ale Pražané vzali jednobrankové vedení znovu nazpátek. Brož dokázal u své hole podržet černý touš, následně se s ním dostal kolem levého mantinelu více k modré čáře a následné jeho nahození dokázal ještě před brankářem rysů tečovat Maxim Havrda - 2:1. Co však frýdecko-místeckým hokejistům v Edenu vycházelo, byly brejkové situace. Tu další totiž zužitkovali ke konci 28. minuty, kdy svým důrazem vybojoval v našem obranném pásmu puk Adam Cedzo a po svém průniku před branku Pražanů našel náš osmnáctiletý forvard skulinku mezi betony domácího brankáře - 2:2. V závěru pak rysi domácí celek přitlačili, vytoužený třetí úspěch si nepřipsali.

Třetí část důležitého střetnutí začali domácí šancí Průžka, se kterou si gólman rysů dokázal poradit. Ve 48. minutě se naopak dokázali poprvé v zápase dostat do vedení hosté, když Homola nahodil puk kolem mantinelu a po Havránkově přihrávce se dokázal poosmé v letošní sezoně prosadit Oskar Haas - 2:3. Tento těsný stav jsme dokázali držet až do samého závěru, kdy Pražané zkusili hru bez brankáře. Obrovské štěstí jsme měli následně při dorážce domácího Průžka, který netrefil odkrytý kout naší brány. Na druhé straně měl šanci rozhodnout tento duel Kuba Doktor, bohužel nedokázal trefit opuštěnou svatyní domácího celku. Rysi tlak domácích přečkali a vybojovali velice důležité tři body.

* Potřetí v letošní sezoně končí vzájemný zápas mezi frýdecko-místeckými hokejisty a hráči z pražské metropole výsledkem 3:2. Zatímco v prvních dvou utkáních se z výhry radovali Pražané, tentokráte tři body za výhru 3:2 berou naši hráči. Paráda, borci!

* Duel v pražském Edenu byl velice speciální pro forvarda Nico Geidla, který nastoupil již ke svému 100mu prvoligovému zápasu ve frýdecko-místeckých barvách. Takové malé jubileum oslavil rovněž i Geidlův spoluhráč a parťák z útoku Pavel Matěj. Ten navlékl v Chance lize za náš celek dres přes hlavu po sedmdesáté. Chlapi, velká gratulace!

Třetí čtvrtina základní části se nám pomaloučku blíží ke svému konci. Rysům zbývá v této části soutěže odehrát ještě dva zápasy. Ten první nás čeká už v sobotu 13. ledna, kdy v domácí hale Polárka budeme od 17.00 hodin hostit litoměřické kališníky. Tento duel se odehraje opět v rámci Rodinných zápasů (info ZDE) a fanoušci si mohou na utkání zakoupit vstupenky již v předstihu - odkaz ZDE.

HODNOCENÍ UTKÁNÍ - MARTIN HRNČÁR (HC FRÝDEK-MÍSTEK) a ALEŠ TOTTER (HC SLAVIA PRAHA)

📷 Foto: Barbora Goldmannová