Parádním úvodem jsme podruhé v sezoně vyzráli na Vsetín
Takhle parádně rysům ještě v letošní sezoně první třetina nesedla. Valachům jsme zasadili tři údery, ze kterých se až do konce střetnutí vzpamatovat nedokázali. Před důležitým duelem v Praze získává tým potřebné sebevědomí.
36.kolo, pondělí 8.1.2024, Hala Polárka
5:1
3:0, 1:0, 1:1

Švančara - Urbanec, Haman, Výtisk, D. Kowalczyk, Š. Havránek, Teper - Wałęga, R. Veselý, Svačina - Doktor, Marosz, Klimša - Cedzo, Haas, Geidl - Macháček, Ramik. Trenér: Martin Hrnčár.

VHK ROBE Vsetín

Žukov (21. Pavlíček) - Smetana, Š. Jenáček, Hryciow, Ďurkáč, Kojo, Larsen, Ondračka - Jonák, Bērziņš, Rob - Holec, Dědek, Klhůfek - Hořanský, Kern, Š. Bláha - Šuhaj, Kratochvil, Vaňo. Trenér: Jiří Weintritt.

7. Klimša (Haman, Marosz), 10. Haas (Wałęga), 14. Geidl (Ramik), 29. Wałęga (Svačina, R. Veselý), 47. Wałęga (Cedzo, Marosz)
50. Larsen (Bērziņš, Rob)
Vyloučení: 10:6
Využití: 3:1
Střely na branku: 22:30 (11:7, 4:11, 7:12)
Zblokované střely: 4:18
Hity: 16:4
Vhazování: 26:40
Rozhodčí: Wagner, Kubičík - Otáhal, Peluha
Diváci: 1019

Martin Hrnčár (trenér HC Frýdek-Místek): Určitě dnes rozhodla první třetina a přesilové hry. Takovou první třetinu jsme tu tuším ani neměli, vycházely nám všechny věci, velmi dobře jsme se dokázali na soupeře připravit. Věděli jsme, co Vsetín hraje, a to při aktivním forčeku, a nebo při té zónové obraně. Věděli jsme přesně kde mámě jít, kde budou chodit přihrávky. Vycházelo nám to! Další věcí byla určitě efektivita. Byly tam dobré střely, hlavně dobře mířené rány, kdy jsme dali pěkné branky. Určitě nám ale pomohly přesilovky, kdy nám první lajnu vede Vlado Svačina a tu druhou Rosťa Marosz. Takže to jsou dva naši klíčoví hráči v přesilových hrách, které doplňují další šikovní kluci. Jsem určitě rád, že to klukům vychází a že jim to tam padá. Ale znovu říkám, zápas je pryč, už ve středu nás čeká Slavie, takže se musíme soustředit na toto utkání.

Luboš Rob (trenér VHK ROBE Vsetín): Rozhodla určitě první třetina, kdy domácí z prvních třech, nebo čtyřech střel, vstřelili tři góly. Pak přišla další střela, která padla do naší brány a tím jsme, nechci říct, jakoby ten zápas úplně ztratili. Ve druhé třetině jsme se do toho chtěli vrátit, které jsme proměnit nedokázali. Teď nám tam ty góly zkrátka nepadají, je to z určitého nedůrazu a pak možná i z toho, že následně znejistíme. Máme teď období sezony, kdy se nám tyto věci nedaří. Tohle byl přesně zápas, kdy nám nepomohly ani ty šance, protože ta produktivita teď není. Věřím, že jsme Frýdku v něčem pomohli, i když jsme chtěli vyhrát, ale nenavázali jsme na výkon se Zlínem, kdy jsme byli důraznější. A ten důraz by měl od nás vzejít už hned od začátku.

Rysi do utkání s druhým týmem průběžného pořadí nastoupili s vědomím, že v domácím prostředí se jim v posledních zápasech daří (5 zápasů bez porážky). A byl to právě frýdecko-místecký tým, kterému patřil úvod střetnutí. Ke konci 7. minuty tým trenéra Martina Hrnčára prokázal, proč jim zcela po zásluze patří první pozice v tabulce využitých přesilovek. Přihrávku Hamana si zpracoval David Klimša, který ač byl docela z úhlu, tak přeci jen dokázal trefit puk pod víko brankáře Žukova - 1:0. Z dalšího průběhu první periody uplynuly pouhé tři vteřiny, když se proti pravidlům provinil domácí forvard Wałęga. Rysi následné oslabení přežili bez úhony a naopak ihned po návratu polského forvarda z trestné lavice přišla chyba hostujícího Hryciowa. Wałęga, i když byl v tísni, tak stačil ještě zakončit a následně odražený puk od Žukovova levého betonu dopravil do poloprázdné brány Oskar Haas - 2:0. Domácím narostla křídla, hosté naopak opět vyrobili obrovskou hrubici za svou bránou, když o černý touš přišel Jenáček a po Ramikově přihrávce skóroval ve 14. minutě Nico Geidl - 3:0. Tři minuty před vypršením úvodní dvacetiminutovky mohlo být sníženo, když se v početní převaze málem Valaši prosadili. Nahození Jenáčka tečoval před bránou ještě Dědek, puk se naštěstí odrazil od vrchní části Švančarovy branky.

Valaši do druhé třetiny udělali změnu v brankovišti, když Žukova vystřídal Pavlíček. O tom, že se hostům v Polárce zápas nevyvedl, svědčila i situace z 23. minuty, kdy se na naší branku hnala dvojice Hořanský s Kernem. Druhý jmenovaný pak při zakončení nastřelil tyčku. Na opačné straně pláchnul kolem levého mantinelu Haas, Pavlíček proti němu dobře povyjel a nedal našemu mladíkovi šanci navýšit vedení domácího celku. Ve 28. minutě se hosté v krátkém sledu dvakrát provinili proti pravidlům, čímž jsme dostali možnost zahrát si dvojnásobnou přesilovku. Rysi nabídnutou výhodu využili, když Svačina zpoza branky našel zcela volného Kamila Wałęgu a ten upravoval již na 4:0. Totální zmar hostů přišel v průběhu 33. minuty, kdy v další z přesilových her soupeře mohli Valaši skórovat do prázdné brány, Švančara s velkou dávkou štěstí si však stále dokázal udržet čisté konto v tomto střetnutí. Vsetínský hráč možná nad vším kroutí hlavou ještě teď.

A nejinak na tom byl v samém úvodu třetího dějství Matyáš Dědek, který z úhlu netrefil opuštěnou branku rysů. Valachy bude toto střetnutí dlouho budit ze spaní, každopádně tím nemůžeme v žádném případě hanit výkon domácího celku, který předvedl asi nejlepší výkon v letošní sezoně. V polovině 47. minuty se Polárkou rozezněla oslavná píseň "Pátá", jelikož domácí hráči se potřetí v tomto střetnutí dokázali prosadit v početní převaze, čímž upravovali průběžný stav na 5:0. Autorem tohoto gólu byl Kamil Wałęga. Vsetín se nakonec v Polárce přeci jen dokázal prosadit. Deváté vyloučení rysů zužitkoval z levého kruhu povedenou ranou k tyči Mads Larsen - 5:1. Škoda, gólman Švančara by si za dnešní výkon vychytanou nulu určitě zasloužil!

ZAJÍMAVÉ STATISTIKY Z UTKÁNÍ

* Pro čtyřiatřicetiletého útočníka Davida Klimšu byl dnešní gól do sítě Vsetína jeho 92 trefou za Frýdek-Místek v první lize. Celkově v Chance lize nastřádal havířovský odchovanec za nás již 188 kanadských bodů.

* Při absenci Rosti Martynka se obránce Filip Haman pomalu přibližuje k druhé pozici co se týče počtu utkání za frýdecko-místecké rysy. Zatímco Martynek má doposavad v první lize odehráno za náš celek 192 zápasů, Haman si dnes připsal jubilejní 190tý start. Filipovi gratulujeme k malému jubileu.

* Deset vyloučených hráčů? Takhle nedisciplinovaní rysi na domácím ledě v letošní sezoně ještě nebyli. Valaši ale dokázali trestat pouze jednou.

* Před vlastními fanoušky se nám konečně podařilo prolomit domácí neúspěchy, když jsme po třech porážkách v řadě nad vsetínským celkem dokázali v Polárce zvítězit. Tím jsme opět navázali na vítěznou šňůru, kdy jsme ze sedmi úvodních duelů v Chance lize Vsetín doma sedmkrát porazili.

* Se Vsetínem jsem v domácím prostředí odehráli v první lize již 11 utkání. Když opomeneme jeden duel, který se kvůli covidu musel odehrál bez přítomnosti fanoušků, tak pouze v jednom zápase nedorazilo na zápas s Valachy více jak tisíc diváků. Nejvíce přišlo do Polárky 2456 fanoušků, nejméně na úvod letošní sezony, a to 927.

S KÝM BUDEME HRÁT PŘÍŠTĚ?

Rysi si příliš neodpočinou, jelikož už ve středu 10. ledna zamíří do matičky Prahy. V Edenu nás o důležité prvoligové body budou hostit hokejisté pražské Slavie. Utkání má začátek naplánován na 18 hodinu.