Rysi ukázali proti Jihlavě obrovskou bojovnost!
Ve výčtu porážek, které nás v letošní sezoně doprovází, se tahle domácí s jihlavskou Duklou zapíše do kategorie dost nešťastných. Rysi se před vlastními fanoušky rvali o co nejlepší výsledek, nebyli dokonce daleko od tříbodové radosti, leč neskutečná smůla se na nás v pondělním podvečeru doslova přilepila. Ale hra domácích jde nahoru, výsledky se jistě brzy dostaví.
15.kolo, pondělí 23.10.2023, Hala Polárka
3:4p
0:1, 1:1, 2:1 - 0:1

Mokry - Urbanec, D. Kowalczyk, Š. Havránek, Haman, Výtisk, Hrachovský - Hotěk, Wałęga, Svačina - Doktor, Marosz, Ramik - Haas, Šuhaj, Z. Sedlák - Geidl, Macháček, Matěj. Trenér: Martin Hrnčár.

HC Dukla Jihlava

Maláč - Bilčík, D. Kolář, Dundáček, Kočí, Vala, Ozols - Pořízek, Cachnín, T. Havránek - Štefančík, Šik, Krajč - Menšík, Berger, V. Brož - Jelínek, Čachotský. Trenér: Viktor Ujčík.

32. Marosz, 52. Šuhaj (Sedlák, D. Kowalczyk), 55. Marosz (Š. Havránek, Doktor)
3. Menšík, 39. Čachotský (Ozols, Vala), 57. Čachotský (Dundáček, Krajč), 62. Štefančík (Kočí, Šik)
Vyloučení: 4:2
Využití: 0:1
Střely na branku: 37:32 (15:8, 9:13, 13:10 - 0:1)
Zblokované střely: 11:8
Hity: 7:10
Vhazování: 34:31
Rozhodčí: Zavřel, Grygera - Hanzlík, Otáhal
Diváci: 697

Martin Hrnčár (trenér HC Frýdek-Místek): Bod je pro nás zkrátka málo. I když ta první třetina nebyla z naší strany úplně ideální, ale od té druhé jsme začali hrát a dělat to, co chceme vnášet do zápasu. Začali jsme být aktivní, vytvářeli jsme si šance. Musíme uznat také kvalitu soupeře v jejich první formaci s Čachotským, ta je fakt obrovská. Jsou silní na puku, věděli nás tam párkrát zavřít do zámku. Ale myslím si, že i my jsme si věděli vytvořit velké kvantum gólových šancí, které už nebyly takové platonické z dálky, ale prostě z toho střeleckého slotu. Něco jsme proměnili, ale spoustu také nedali. Věřil jsem, že když se nám podaří otočit zápas na tři dva, což se klukům i podařilo, tak že budeme na koni, že to bude dobré. Pak jsme dostali lacinný gól, a to prodloužení...to snad ani nebudu komentovat.

Viktor Ujčík (trenér HC Dukla Jihlava): To utkání se mi nehodnotí moc dobře. Samozřejmě jsme věděli, v jaké situaci Frýdek je. Věděli jsme, že tady došlo ke změně trenéra a kluky jsme připravovali na to, že domácí ten zápasu budou chtít za každou cenu zvládnout, protože ta sezona plyne a ty body, které jim chybí, tak prostě nějakým způsobem musí začít sbírat. Připravili jsme je na to, že tady je dost kvalitních hokejistů. Ať už Sváča (Svačina), tak Mary (Marosz). K nim se přidali navíc i další. Myslím si, že domácí odehráli velmi dobrý zápas a podle mne je ten bod z toho zápasu pro ně málo. Bojovali, rvali se, měli tam spoustu dobrých momentů, viz to břevno v té poslední přesilovce, které mohlo to utkání překlopit na jejich stranu. My si z toho musíme nějakým způsobem vzít ponaučení a trošku si rozebrat i ten náš výkon, protože ten nebyl dnes určitě dobrý.

V rámci 15. kola Chance ligy dorazila do haly Polárka jihlavská Dukla. Hokejisté z Vysočiny byli v tomto střetnutí favoritem a byli to právě oni, kteří se ujali brzkého vedení. Nutno však uznat, že u této branky Matouše Menšíka po jeho střele od pravého mantinelu přála soupeři štěstěna - 0:1. Rysi byli velice blízko vyrovnání ke konci první periody. Matěj se dokázal u pravého mantinelu prosmýknout kolem nedůrazného Kočího a po jeho přihrávce měl Geidl před sebou už jen gólmana Maláče. Ten našeho mladého forvarada dokázal vychytat. Vzápětí mohlo udeřit na druhé straně a zakončující Šik ještě možná teď nechápe, jak nemohl netrefit zcela prázdnou bránu rysů.

Druhou část zápasu začali frýdecko-místečtí hokejisté náporem. Už po pár vteřinách hry se v situaci tři na jednoho dostal k zakončení Doktor, proti Maláčovi ale náš nejlepší střelec neuspěl. Stejně následně dopadl po další rychlé akci domácích Ramik, ale ani on si skulinku za jihlavským gólmanem nenašel. Domácí svou smůlu prolomili ke konci 32. minuty, kdy si Rostislav Marosz pohrál se soupeřovou obranou a po jeho střele si i hosté vstřelili vlastní branku - 1:1. V Polárce se tedy začalo nanovo.

Ve 34. minutě to domácí halou pouze zahučelo, když po Hamanově přihrávce pálil Haas pouze do pravé tyče. Obrovská škoda, jelikož Jihlavanům zkrátka štěstí dnes přálo. V čase 38:26 nahazoval Ozols puk od modré čáry a nestárnoucí Tomáš Čachotský lehkou tečí znovu vrátil soupeři jednobrankové vedení - 1:2. Rysi se nechtěli v žádném případě s nepříznivým vývojem smířit a nadále se rvali o co nejpříznivější výsledek proti favoritovi. A výsledek se dostavil na začátku 52. minuty, kdy právě bojovnost domácích slavila úspěch v podání vyrovnávací branky. Dorážka Sedláka proklouzla jihlavskému gólmanovi mezi betony a před brankovou čárou stačil ještě dorazit puk Vojtěch Šuhaj - 2:2. Na začátku 54. minuty se nám jeden z hlavních rozhodčích rozhodl za kontakt s brankářem Maláčem vyloučit Ramika, naštěstí po domluvě jeho tří kolegů byl trest pro frýdecko-místeckého forvarda vzápětí odvolán. Ramik byl na jihlavského ochránce svatyně natlačen protihráčem. Důležitý moment, jelikož o pár vteřin později dáváme třetí branku. Doktor vybojoval puk u pravého mantinelu, posunul jej na střed k Š. Havránkovi, který pohotově vybídl k teči Rostislava Marosze - 3:2. Na začátku 56. minuty se ale přeci jen proviňujeme proti pravidlům a hráči z Vysočiny dostali možnost zahrát si čtvrtou přesilovou hru v zápase. A tentokráte už Ujčíkovi svěřenci pálili přesně. K puku se na modré čáře dostal Tomáš Čachotský a jeho projektyl skončil přesně v pravém koutu Mokreho brány - 3:3. Že nám štěstí opravdu nepřeje, měli možnost diváci vidět v samém závěru třetí třetiny, kdy Ramik po Maroszově přihrávce napálil puk pouze do břevna.

Šlo se tak do prodloužení, což v letošní sezoně bylo pro náš celek již potřetí. Bohužel ani na třetí pokus jsme si bonusový bod nepřipsali. V čase 61:01 se rozhodl zakončit hostující Marcel Štefančík a puk se od Šuhajovy hole odrazil takovým obloučkem za záda bezmocného Mokreho - 3:4. Za co, Pane Bože, za co, tyhle kluky dnes tak trestáš?

"Ještě to není ideální hra," připustil po zápase domácí trenér Martin Hrnčár. "Máme tam prvky, které do ní vkládáme a kluci si na vše musí zvyknout. Aby vše dokázali aplikovat do toho zápasu. Jak to začnou dělat automaticky, a my tu hru začneme ve všech pásmech zrychlovat, tak tehdy budu o něco více spokojenější, jelikož vím, že ten nejrychlejší hráč na ledě je puk. Pokud ten puk bude chodit aktivně, rychleji, nebudeme jej ztrácet a budeme naopak silní na puku, tak budeme umět hrát s každým soupeřem. Pak se budeme umět i snadněji prosadit. To gólové prosazení je totiž o hráčích, to není už o trenérech. Je to o tom, zda to ten hráč dokáže zvednout, že netrefí tyč, ale síť. Ale už tam ty prvky vidím. Jen nám to ještě nějakou chvilku bude trvat," burcuje své svěřence frýdecko-místecký kouč, který dodává. "Ve hře je stále ještě hodně bodů a já vím, že jsme momentálně tam, kde jsme. Ale já tu nechci slyšet, ani mezi novináři a podobně, že tu máme nějakou deku a podobné věci. Tady žádná deka není! Ti chlapi jsou schopni hrát hokej, což začínají pomalu i ukazovat. Sbíráme bodík po bodíku, což je také velmi důležité. Jen dnes je ten bod pro nás málo."

* S jihlavskou Duklou jsme se v prvoligové soutěži střetli již po 30té. Vzájemná bilance vyznívá zcela jasně ve prospěch našeho pondělního soupeře (rysi v řádné hrací době zvítězili jen 3x).

* Ve zmíněných 30 vzájemných duelech nám největší problémy dělal útočník Tomáš Čachotský. Jednačtyřicetiletý forvard nám totiž dokázal nastřílet již 13 branek, pouze v jedenácti utkáních vyšel tento jihlavský rodák bodově naprázdno.

* S Jihlavou prohráváme popáté v řadě, celkově je to po čtyřiadvacáté.

* Útočník Vladimír Svačina odehrál dnes za rysy své 60té prvoligové utkání. Obránce Filip Haman má naopak na svém kontě 169 střetnutí v našem drese. Na třetího Rosťu Martynka mu tak po dnešku zbývá už jen devět zápasů.

* Gól Vojtěcha Šuhaje, který znamenal srovnání průběžného stavu na 2:2, byl pro našeho forvarda jeho premiérovým v rysím drese.

V tomto týdnu odehrají rysi ještě dvě další utkání. Už ve středu 25. října pocestujeme do Chrudimi, kde má na tamním zimním stadioně svůj domovský stánek béčko extraligového lídra z Pardubic. Pro rysy to bude nesmírně důležité střetnutí, proto bude třeba klukům od 18 hodin držet palce. V sobotu, v den státního svátku, se naopak bude hrát hokej v domácí hale Polárka. V rámci RODINNÝCH ZÁPASŮ k nám dorazí hokejisté ze Zlína. Utkání má začátek naplánován na 17 hodinu a fanoušci si mohou vstupenky na toto střetnutí zakoupit v předstíhu, a to díky portálu Enigoo - odkaz ZDE.