Rysi si vyšlápli na lídra soutěže a opustili poslední příčku tabulky
Už v předzápasovém preview jsme předjímali, že rysi jsou v momentální formě postrachem celků z popředí Chance ligy. Po výhře ve Vsetíně si totiž dokázali vyšlápnout také na kališníky z Litoměřic. Na domácím kluzišti pak v prodloužení udolali vedoucí celek soutěže. Po výhře nad Porubou si plníme postupné cíle, opouštíme poslední příčku tabulky. #NevzdameSe
26.kolo, středa 29.11.2023, Hala Polárka
4:3p
2:1, 0:0, 1:2 - 1:0

Mokry - Š. Havránek, Haman, Výtisk, D. Kowalczyk, Urbanec, Homola - Cedzo, Haas, Svačina - Doktor, Marosz, Martynek - Ramik, Šuhaj, Z. Sedlák - Geidl, R. Veselý, Macháček. Trenér: Martin Hrnčár.

HC RT TORAX Poruba

O. Bláha - Doudera, A. Sedlák, Klimíček, Lemcke, Voráček, Gutwald - Christov, Střondala, Tvrdoň - Berisha, Vachovec, Razgals - P. Mrázek, Krenželok, O. Šedivý - Brodek, Klímek, Vehovský. Trenér: Jiří Režnar.

13. Marosz (TS), 19. Sedlák, 48. Cedzo (Martynek, Marosz), 63. D. Kowalczyk (Haas, R. Veselý)
3. Berisha (Střondala, Christov), 49. Střondala (L. Doudera), 55. Vachovec (Berisha)
Vyloučení: 6:6
Využití: 1:2
Střely na branku: 34:33 (16:10, 9:9, 8:14 - 1:0)
Zblokované střely: 10:7
Hity: 6:7
Vhazování: 35:34
Rozhodčí: Zavřel, Veselý – Kleprlík, Otáhal
Diváci: 769

Martin Hrnčár (trenér HC Frýdek-Místek): Tak kdyby někdo řekl před zápasem, že dokážeme urvat dva body s lídrem tabulky, tak bychom za to byli určitě rádi. Ten průběh utkání byl takový nahoru dolů. Prvních deset minut patřilo soupeři, který udeřil po našem zbytečném vyloučení. Oni mají obrovskou sílu v útoku, navíc velmi zkušený tým. My udělali individuální chybu, kdy jsme tam propadli, jelikož jsme chtěli být aktivní. Ve druhých deseti minutách si myslím, že jsme byli lepší v pohybu, tlačili se i do šancí. Právě z toho pohybu vyplynulo to trestné střílení, které Marosz proměnil. Druhá třetina pravděpodobně rozhodla o celém zápase, zvláště ta naše čtyřminutová ubráněná přesilovka. Byla tam obětavost, dobře zahrané oslabení, výborný gólman a možná trochu nemohoucnost soupeře, který nemohl trefit bránu tak, jak by chtěl. Dali jsme pak gól na 2:1, což kluky hodně posílilo. Když jsme pak ve třetí třetině zvýšili vedení už na 3:1, tak jsem věřil, že bychom to mohli dnes dát. Pak se ale zase ukázala síla soupeře, my se zatáhli až moc do obrany. Nebylo naším cílem být tak pasivní, ale chtěli jsme to ubránit. Dostali jsme po taktických chybách dva góly a zápas šel do prodloužení. Tam to bylo znovu nahoru dolů, ale já jsem rád, že jsme uspěli. Tím jsme zdolali komplet celou první trojku v krátkém sledu, ale to je pouze jedna strana mince. My musíme v těch výkoneech pokračovat i nadále v dalších zápasech.

Jiří Režnar (trenér HC RT Torax Poruba): V hokeji neexistuje malý velký hokej, jsou prostě dvě party, které nastoupí proti sobě a oba chtějí vyhrát. Jednomu se to zkrátka podaří, druhému ne. My jsme svou hru začali hrát až ve třetí třetině, kdy jsme chtěli domácí dostat pod tlak. To se nám myslím i povedlo. Bohužel ty první dvě třetiny byly takové zvláští. Nakonec jsme to z nepříznivého stavu 3:1 srovnali. Pak chybělo trochu toho štěstíčka, kdy jsme mohli rozhodnout, ale naopak jsme obdrželi branku na 4:3. Frýdek je štastnější a získává dnes dva body.

Derby s Porubou nám uzavřelo první polovinu základní části Chance ligy. Zatímco Ostravané jsou v dosavadním průběhu sezony v naprosto famózní formě, takže není divu, že soutěž vedou s obrovským náskokem, rysi se naopak snaží postupnými kroky napravit neúspěšný prvoligový začátek.

Hned na začátku střetnutí jsme se provinili proti pravidlům a hosté touto pobídkou vůbec nepohrdli. V čase 02:06 se k puku dostal Střondala a po jeho přihrávce pálil do opuštěné části Mokreho branky Aaron Berisha - 0:1. V polovině 5. minuty mohlo být srovnáno. Porubští sjíždějícímu Ubrancovi nevěnovali příliš pozornosti a ten se dostal s pukem do výhodné střelecké pozice, gólman Bláha stačil dát své betony k sobě včas. Ve 13. minutě se fanoušci v hale Polárka přeci jen dočkali. Havránkův průnik zastavili hosté pouze za cenu faulu a sudí zápasu s nařízením trestného střílení příliš neváhali. K jeho zahrání se postavil zkušený Rostislav Marosz, který našel skulinku mezi Bláhovými betony - 1:1. Obrat se domácím povedl v závěru první dvacetiminutovky, kdy na útočné modré chyboval hostující obránce L. Doudera a Zdeněk Sedlák svůj únik zakončil přesně umístěnou střelou - 2:1.

Druhá třetina byla poznamenána častými vyloučeními na obou stranách. Poruba se oproti úvodní části derby sice zvedla, k vyrovnání jim však nepomohla ani čtyři minuty dlouhá přesilovka. No a jelikož gólmana Bláhu nedokázali překonat ani domácí, skončila prostřední část základní hrací doby bezbrankovou remízou.

Ve třetí části se blíže k důležité výhře přiblížili domácí hokejisté, kteří udeřili v početní výhodě. Ke konci 48. minutě překonal hostujícího gólmana Adam Cedzo - 3:1. Dvoubrankové vedení bohužel našemu celku vydrželo pouhých 24 vteřin. Mezitím putoval za katr Haas a Ostravští těžili z parádní trefy Vojtěcha Střondaly - 3:2. Hosté postupem času svůj tlak zvyšovali a v čase 54:10 bylo srovnáno. Ránu od modré Michala Vachovce domácí gólman neviděl, bylo to ale i tím, že v brankovišti stál Razgals, což sudí zápasu nechápavě ponechali bez povšimnutí - 3:3. Každopádně se v Polárce začínalo odznova.

Derby nakonec došlo do prodloužení, ve kterém se rysům letos příliš nedaří. Ze šesti těchto pasáží jsme totiž uspěli pouze jednou. Jenže Hrnčárovic družina ukázala, že jim hra proti favoritům v posledních zápasech vyhovuje. Po výhrách nad Vsetínem a Litoměřicemi, dokázali nakonec Frýdečtí porazit v derby i soupeře z nedaleké Poruby. Na začátku 63. minuty našel Haas v mezikruží Daniela Kowalczyka, který svou čtvrtou trefou v sezoně rozhodl tento duel v náš prospěch - 4:3.

PARTNER UTKÁNÍ

#DvaBřehyJedenTým

* Rysům se v posledních zápasech daří, o čemž svědčí také statistiky jednotlivých třetin. Tu úvodní frýdecko-místečtí hokejisté neprohráli již šest utkání v řadě, ve druhé dvacetiminutovce se rysům daří ještě lépe, tam neprohráli už 7x za sebou.

* Jubilanté se našli i tentokráte. Tak například obránce Filip Haman odehrál dnes za rysy již 180té prvoligové utkání. Jeho spoluhráč Nico Geidl nastoupil ve frýdecko-místeckém týmu po 90té, no a pro zkušeného forvarda Rostislava Marosze to bylo jeho 20té střetnutí s rysem na prsou.

* Ač je letos v tabulce pozice obou týmů z našeho kraje naprosto odlišná, lepší vzájemnou bilanci si v prvoligové soutěži drží hokejisté Frýdku-Místku. S Ostravany máme totiž momentální bilanci deseti výher a sedmi porážek (skóre ale 47:49).

Perný týden, ve kterém rysi odehráli tři prvoligová utkání, zakončíme v sobotu 2. prosince. To k nám dorazí hokejisté sokolovského Baníku. Duel, který začíná v 17.00 hodin, odstartuje třetí čtvrtinu základní části. Na utkání si mohou fanoušci zakoupit v předstihu, a to díky portálu Enigoo (ZDE).