Rysi opět dokázali uspět na ledě soupeře
Po tříbodovém úspěchu na ledě Vsetína dokázali frýdecko-místečtí hokejisté naplno bodovat také na severu Čech. V litoměřické Kalich areně totiž zvítězili po výborném výkonu 4:0. Pro brankáře Patrika Švančaru to je první čisté konto aktuální sezony!
25.kolo, pondělí 27.11.2023, Kalich arena
0:4
0:1, 0:1, 0:2
HC Stadion Litoměřice

Cichoň (52. Šatný) - Husák, Krutil, Jebavý, Černohorský, Tomek, Aubrecht, Pavlák - Sihvonen, Kuťák, Korkiakoski - Chlubna, J. Koláček, Ton - Hrabík, Vitouch, Costa - P. Svoboda, Jícha, Kordule. Trenér: Miroslav Přerost.

Švančara - Haman, Š. Havránek, D. Kowalczyk, Výtisk, Homola, Urbanec - Svačina, Haas, Cedzo - Klimša, Marosz, Martynek - Z. Sedlák, Ćmiel, Ramik - Macháček, R. Veselý, Geidl. Trenér: Martin Hrnčár.

20. Klimša (Marosz, Š. Havránek), 21. Š. Havránek (Svačina, R. Veselý), 44. R. Veselý (Macháček), 52. Marosz (Svačina, Urbanec)
Vyloučení: 2:7
Využití: 0:1
V oslabení: 0:1
Střely na branku: 44:31 (17:10, 14:12, 13:9)
Zblokované střely: 7:5
Vhazování: 37:32
Rozhodčí: Wagner, Valenta – Malý, Juránek
Diváci: 812

František Ptáček (HC Stadion Litoměřice): Trochu jsme tušili, že to nebude jednoduché utkání. Soupeř hraje o všechno a potřebuje bodovat. My jsme chtěli vyhrát, ale už od začátku jsme neměli ke hře dobrý přístup. I když na oko to možná v první třetině vypadalo, že jsme měli šance, tak těch, co se daly proměnit, bylo velmi málo. My musíme prostě odvést poctivou systémovou práci, kterou dojdeme k dobrému výsledku. Tu jsme proti Frýdku nepředvedli a nezasloužili jsme si vyhrát.

Martin Hrnčár (HC Frýdek-Místek): Porazit 4:0 favorita, který je v tabulce úplně jinde než my, je pro nás velmi důležité a krásné. Na druhou stranu si myslím, že o zápase rozhodla první třetina. Hráli jsme nezodpovědně, odevzdávali jsme puky soupeři, hodně jsme chybovali, ale podržel nás gólman a v závěru jsme dali gól. Poté jsme začali hrát důsledněji, jednoduše, byli jsme aktivnější a dělali jsme méně chyb. Ubránili jsme všechna oslabení, což je pro nás velmi dobré. Příště ale musíme hrát celých šedesát minut, ne jen čtyřicet.

Pondělní duel v Kalich areně byl speciální pro kapitána rysů Jana Výtiska, který se po pár měsících vrátil do míst, kde působil před nedávnem tři prvoligové sezony. Trenér Martin Hrnčár navíc mohl počítat znovu s pomocí havířovských forvardů Klimši s Ćmielem, v sestavě se opět objevil také Sedlák, který v domácím utkání s Pražany nehrál.

Samotný zápas začal pěkně z ostra, když si hned v úvodní minutě vytvořily slibné příležitosti k zakončení oba celky. V 8. minutě se pak po Urbancově vysunutí ocitl za domácí obranou Sedlák, gólman Cichoň ale nadále držel čisté konto. O čtyři minuty později se naopak zaskvěl brankář rysů, který nadvakrát kryl střelecké pokusy Tona. Ve 13. minutě přišla chyba v rozehrávce a Kordule si to namířil přímo na Švančaru, i tentokráte nebyl jednadvacetiletý ochránce naší svatyně překonán. Skóre zápasu se měnilo až v samém závěru první periody. V čase 19:32 vybídl Marosz zpětnou přihrávkou Davida Klimšu, který pálil přesně k levé tyči - 0:1. Pro havířovského rodáka to tak byla jeho již 91 prvoligová branka v rysím drese.

Do druhé třetiny jsme šli v oslabení, kdy sudí poslali za katr Martynka (sekání). Rysi však sehráli tuto pasáž výborně, když po napadání v obranném pásmu kališníků získal puk Svačina a po jeho přihrávce tečoval puk do branky Štěpán Havránek, což znamenalo naše vedení 0:2. Ve 33. minutě padla branka, naštěstí to bylo jen pomyslně, když v rámci boje u zadního mantinelu převrátili hráči bránu na gólmana Švančaru. Ke konci 36. minuty při nás stálo obrovské štěstí, když v početní výhodě pálil domácí Krutil pouze do tyče. V této chvíli je třeba říct, že jsme přečkali čtvrté oslabení proti týmu, který je v letošní sezoně ve využítí přesilovek vůbec nejlepší!

Také vstup do třetí části střetnutí rysům vyšlo, když se v úvodu 44. minuty z rychlého protiútoku prosadil Radek Veselý - 0:3. Na této naší třetí brance se opět podílel svou asistencí zadák Štěpán Havránek. V 52. minutě bylo o osudu zápasu rozhodnuto. Ve hře čtyř proti čtyřem si Svačina sjel k hostující bráně, u levé tyče našel zcela volného Rostislava Marosze, a ten neměl problém z úhlu trefit prázdnou litoměřickou bránu - 0:4. Rysi tak znovu dokázali na ledě soupeře naplno bodovat, navíc výhra je o to cennější, že to bylo znovu s celkem, který se v průběžném pořadí pohybuje hned za lídrem z Poruby. Bravo, kluci!!

* Útočník Rostislav Martynek dosáhl v Litoměřicích na metu 184 utkání za frýdecko-místecké rysy v první lize. To znamená, že se "Marty" dostal v pořadí na druhou příčku za Davida Klimšu, který v našem drese odehrál 354 prvoligových střetnutí. Na třetí místo tak klesl se svými 183 starty obránce Jan Zahradníček, který v letošní sezoně hájí barvy nováčka ze Znojma.

* Pojďme se opět podívat do hráčských statistik. Jubilejní zápasy za rysy v Chance lize tentokráte odehráli: Svačina (70), Švančara a Ćmiel (40), Cedzo (20), Sedlák (10).

* V Kalich areně jsme prohráli posledních pět utkání v řadě. Naposledy jsme kališníky v jejich domovském stánku porazili 15. prosince 2018.

* Litoměřice patří k nejlépším celkům Chance ligy, co se týče využití přesilových her. V dnešním utkání dostali domácí hokejisté hrát tuto pasáž hry hned 7x. Rysi ovšem přečkali všech sedm příležitostí domácího celku, čímž jsme si vylepšili statistická čísla v oslabení.

Na frýdecko-místecké hokejisty nyní čekají dvě domácí střetnutí. To první odehrají rysi již ve středu 29. listopadu, kdy budeme v Polárce hostit lídra soutěže z Poruby, v sobotu 2. prosince pak k nám dorazí hráči sokolovského Baníku. Oba domácí duely mají začátek stanovený na 17 hodinu a fanoušci si mohou vstupenky na tyto zápasy zakoupit v předstihu díky portálu Enigoo (ZDE).