Rysi proti Lublani bodovali, na turnaji končí druzí
Třetí utkání na turnaji ve Zvolenu přineslo souboj proti slovinské Lublani. Svěřenci Martina Janečka po polovině utkání vedli už 3:0, ale nadějný náskok neudrželi, a nakonec padli 4:5 po prodloužení. V konečné tabulce turnaje obsadili druhé místo. Vítězem 25. ročníku Memoriálu Pavla Zábojníka je domácí Zvolen, který v závěrečném duelu přetlačil Tychy 2:1.
MPZ, sobota 19.8.2023, ZS Zvolen
5:4p
0:0, 2:3, 2:1 - 1:0
HK SŽ Olimpija Ljubljana

Horák (Kolin) – Cullen, Čepon, Crnovič, Ronkainen, Hebar, Stojan, Čošič – Gooch, Bičevskis, Zajc – Kapel, Simšič, Mahkovec – Vodlan, Predan, Idzan – Mehle, Beričič, Šturm.

Král (Šimonů) – Výtisk, Hrachovský – Andrle, Haman – Kowalczyk, Hrůzek – Doktor, Toman, Svačina – Kozlík, Hotěk, Šuhaj – Geidl, Matěj, Ramik – Homola, Šilar, Brada.

31. Bičevskis, 37. Bičevskis, 41. Predan, 45. Čosić, 63. Zajc
25. Toman (Svačina), 27. Šuhaj (Kozlík), 28. Toman (Doktor), 49. Doktor (Svačina)
Vyloučení: 3:7
Využití: 2:2

Ve frýdecko-místecké brance dostal od začátku prostor teprve 18letý junior Jakub Král, pro něhož to byla premiéra v našem dresu. Rysi tak na turnaji prostřídali všechny tři gólmany - Patrika Švančaru, Daniela Šimonů a právě novice Jakuba Krále. Úvodní část nabídla opatrnější hokej, oba soupeři se jen oťukávali. K vidění bylo několik interesantních momentů. Ve Zvolenu se hrál poměrně svižný hokej, ale podstatné věci se začaly dít teprve v prostřední periodě...

Ve 25. minutě se znovu ukázala šikovnost Vladimíra Svačiny. Zkušený borec si zajel za branku a ideální zadovkou oslovil zcela volného Radima Tomana, který neměl z předbrankového teritoria problém posunout puk do sítě. Další trefa přišla na řadu ve 27. minutě, kdy se do útočného pásma vydal Matěj Kozlík. Střelu mladého útočníka gólman Horák s problémy zkrotil, ale proti duchapřítomné dorážce Vojtěcha Šuhaje už nedokázal reagovat.

Aby těch špatných zpráv pro Lublaň nebylo málo, na řadu brzy přišel další kotouč v jejich síti. Na časomíře svítila hodnota 27:12, kdy slovinský tým laxně ztratil při rozehrávce puk, kterého se ujal Jakub Doktor. Ten nakreslil parádní diagonální pas na zcela volného Radima Tomana, jenž utaženou ránou z mezikruží propálil soupeřova brankáře. V té době byla Lublaň "na ručník", a trenérský tým soupeře si tak logicky vybral oddechový čas. A ten očividně zabral...

Těsně po polovině základní hrací doby totiž bylo sníženo. Lublaň v té době hrála přesilovku, kterou z křídelního prostoru po rychlé souhře dokázala zhodnotit, kdy se prosadil někdejší útočník Mladé Boleslavi či Hradce Maris Bičevskis.

Podobná situace se naskytla také několik minut poté, kdy se prosadil znovu Maris Bičevskis. Do šaten se tak šlo za těsného vedení rysů, ale bylo jasné, že tým z Polárky čeká těžká třetí třetina.

Krátce po vstupu ze šaten se nejprve prosadil Rok Predan, a srovnal tak skóre na hodnotu 3:3. Jenže to nebylo vše a slovinský mistr brzy poté skóre překlopil na svou stranu, kdy se střelecky ve 45. minutě připomenul Jan Čosič a otočil vývoj na stranu Olimpije.

Rysům se ovšem brzy znovu podařilo srovnat krok. Stalo se tak během početní výhody, kdy povedenou kombinaci zakončil z křídla Jakub Doktor. V dalším průběhu se už hrál opatrnější hokej a rozuzlení tak přišlo teprve v prodloužení.

V něm měli možná více ze hry hráči Frýdku-Místku, ale nakonec udeřilo na druhé straně, kdy rozhodla trefa z předbrankového území autorství Mihy Zajce.

Rysi tak po třetím utkání turnaje měli na kontě pět bodů, a stále průběžně drželi první příčku. O konečném pořadí turnaje tak rozhodl až závěrečný duel Zvolenu proti Tychám, který skočil výhrou domácích 2:1.

Pořadatelský klub tak celkově ze tří zápasů sebral šest bodů a je vítězem Memoriálu Pavla Zábojníka. Rysi po loňském triumfu vybojovali druhé místo.