Rysi potrápili vicemistra Polska, padli s ním až v prodloužení
Do Memoriálu Pavola Zábojníka jsme vstoupili těsnou porážkou, když Tychy celý zápas dotahovaly, až o své výhře rozhodly přesnou ranou Alana Łyszczarczyka v prodloužení.
MPZ, čtvrtek 17.8.2023, ZS Zvolen
3:2p
0:1, 1:1, 1:0 - 1:0
Tychy

Fučík - Pociecha, Jaroměřský, Bryk, Ciura, Jaśkiewicz, Bizacki, Krzyźek, Sobecki - Łyszczarczyk, Rác, Mroczkowski - Marzec, Galant, Gościński - Padakin, Turkin, Korenchuk - Bukowski, Ubowski, Jansson. Trenér: Andrej Sidorenko.

Švančara - Urbanec, Hrachovský, Výtisk, Haman, Kowalczyk, Hrůzek, Homola - Doktor, Hudeček, Svačina - Hotěk, Toman, Šuhaj - Cedzo, Matěj, Ramik - Brada. Trenér: Martin Janeček.

27. Mroczkowski (Rác), 54. Korenchuk, 63. Łyszczarczyk (Galant)
12. Svačina (Kowalczyk, Cedzo), 28. Šuhaj (Toman, Kowalczyk)
Vyloučení: 5:4
Využití: 0:1
Rozhodčí: Novák, Žák - Staššák, Valo

Martin Janeček (trenér HC Frýdek-Místek): V závěru hořká pilulka, ale zápas musím hodnotit kladně. Kluci hráli v obraně organizovaně, dobře bruslili a dostávali se do spousty šancí. Škoda, že jsme s nimi lépe nenaložili, ale věřím, že se postupně posuneme i v této disciplíně. Musím na závěr pochválit i soupeře a jejich hráče, na čele s Alanem Łyszczarczykem, který utkání rozhodl krásnou střelou. Zítra nás čeká výborný domácí tým, tak uvidíme, jak se popereme s kvalitou loňského slovenského vicemistra.

Cestu za obhajobou loňského triumfu jsme začali soubojem s polským vicemistrem. Duel s Tychy měl svižný průběh a šance se střídaly na obou stranách. V 9. minutě vybídl Rác ke skórování svého parťáka z útoku Alana Łyszczarczyka. Se zakončením našeho bývalého kanonýra si naštěstí brankář Švančara poradil. Stejný hráč soupeře dostal další pobídku k zakončení o dvě minuty později, když jsme hráli v oslabení. Polský reprezentant si všiml skulinky mezi pravou tyčí a betonem frýdecko-místeckého gólmana, puk ale do těchto míst nepropasíroval. Skóre utkání tak nadále zůstalo bezbrankové. Tedy až do času 11:36. To jsme pro změnu hráli v početní výhodě my a rovnou z toho byla branka. Po rychlém přechodu do útočného pásma soupeře pálil tvrdě z levé strany klužiště Kowalczyk. Jeho ránu stačil ještě brankář Fučík vyrazit před sebe, na dorážku zkušeného Vladimíra Svačiny už byl ale český gólman ve službách polského vicemistra krátký - 0:1. Tímto těsným stavem skončila úvodní dvacetiminutovka.

Rysi vstoupili do druhé části střetnutí aktivně, kdy z pravého kruhu vyzkoušel pozornost soupeřova gólmana Šuhaj. Na druhé straně se o zakončení pokoušel Korenchuk, puk se lehce otřel o levou tyč Švančarovy branky. Ve 26. minutě našel Matěj od levého mantinelu najíždějícího Hrachovského, ten však ve velmi slibné příležitosti pálil pouze do připraveného Fučíka. V čase 26:45 bylo srovnáno. Rác posunul podél mantinelu puk Christianu Mroczkowskemu a ten našel skulinku mezi Švančarovými betony - 1:1. Vedení jsme si vzali zpátky už po 29 vteřinách. Gólovou akci rozjel na levé straně kluziště Kowalczyk, od něj putoval puk k Tomanovi a po jeho přihrávce skóroval Vojtěch Šuhaj - 1:2. Tychy byly pak blízko vyrovnání v polovině utkání, kdy Rác netrefil v přesilové hře naší poloprázdnou branku. Když následně neuspěl v úniku ani Bukowski, odcházeli rysi i po druhém klaksonu do šaten s jednobrankovým náskokem.

Ten jsme udrželi i po trestném střílení Mroczkowskeho ve 45. minutě, kdy se polský útočník trefil přesně do Švančarovy lapačky. Škoda, že jsme v dalším průběhu třetí třetiny nedokázali zužitkovat tři pobídky při hře pěti proti čtyřem. Na začátku 53. minuty totiž Poláci znovu srovnali krok. Ránu Padakina náš gólman stačil vyrazit, na dorážku Illyi Korenchuka už byl ale Švančara krátký - 2:2. Nerozhodný stav vydržel do konce základní části, a tak přišlo na řadu pětiminutové prodloužení.

V čase 62:22 se k puku dostal Alan Łyszczarczyk, najel si mezi kruhy a střelou švihem nedal Švančarovi šanci - 3:2. Turnaj pro rysy pokračuje v pátečním podvečeru, kdy budou tentokráte našim soupeřem domácí hokejisté ze Zvolenu.

O tyto krásné poháry se letos hraje. (snímky: fb HKM Zvolen)