Rysi dokázali kališníky podruhé v sezoně udolat
Sedmá domácí výhra v řadě, rysům se momentálně v domácím prostředí daří náramně a tentokráte to odnesli hokejisté Litoměřic, kteří v Polárce prohráli 3:2.
38.kolo, sobota 13.1.2024, Hala Polárka
3:2
0:0, 3:2, 0:0

Švančara - Urbanec, Haman, Výtisk, D. Kowalczyk, Š. Havránek, Teper, Hrachovský - Macháček, R. Veselý, Svačina - Doktor, Marosz, Martynek - Cedzo, Haas, Krajč - Geidl, Matěj, Homola. Trenér: Martin Hrnčár.

HC Stadion Litoměřice

Cichoň - Krutil, Jebavý, Husák, Benda, Kroupa, Aubrecht, Černohorský - Ton, Jícha, Sihvonen - Korkiakoski, Plos, Costa - Kordule, Kuťák, P. Svoboda - Cikhart, Hrabík, Senčák. Trenér: Miroslav Přerost.

24. Doktor (Svačina, D. Kowalczyk), 30. Macháček (Marosz, Haman), 33. Marosz (Martynek, Urbanec)
26. P. Svoboda (Senčák), 35. Jícha (Ton, Sihvonen)
Vyloučení: 6:4
Využití: 1:1
V oslabení: 1:0
Střely na branku: 46:18 (18:6, 16:4, 12:8)
Zblokované střely: 11:15
Hity: 14:8
Vhazování: 45:24
Rozhodčí: Skopal, Šico – Komínek, Kráľ
Diváci: 1039

Jozef Daňo (asistent trenéra HC Frýdek-Místek): Závěr zápasu byl sice ubojovaný, ale utkání jsme začali velmi dobře. Poměr střel byl po dvou třetinách nějakých 34 ku 10, takže pokud jsme soupeři nenabídli nějaký brejk, tak oni toho moc neměli. Poté se po nějakých chybách na nás dotáhli, my to však dokázali ubojovat. Říká se, že to bylo z naší strany ubojované, na klucích bylo vidět, že tam byla vidět trochu tréma, ale zvládli to výborně. Dovedli jsme nakonec ten zápas do vítězného konce, za což jsme určitě rádi.

František Ptáček (asistent trenéra HC Stadion Litoměřice): Těsné vítězství domácích neodpovídá průběhu zápasu. Jen díky gólmanovi to dopadlo, jak to dopadlo, protože domácí byli ve všem lepší a zaslouženě vyhráli. My jsme tady málo stříleli, což je základ. Málo jsme si vytvářeli šance, nedali jsme si to na střelu z první, a když už jsme náhodou vystřelili, tak jsme se málo tlačili do brány, což je základ vstřelit branku. Na druhou stranu jsme toho soupeři darovali až moc a jak jsem již zmínil, jen díky gólmanovi to skončilo pouze tři dva.

Podruhé v letošní sezoně dorazili do haly Polárky kališníci z Litoměřic. Tedy soupeř, který nás v prvním měření sil doma porazil 3:5, takže mu rysi měli co vracet. A byli to právě domácí hokejisté, kteří hned na úvod zahrozili Svačinovou příležitostí, který mířil nad pravý kout Cichoňovy brány. Svěřenci trenéra Hrnčára nadále pokračovali v tlaku, ze kterého se dokázali hosté vymanit a Tonem nastřelili pravou tyčku. Vzápětí zacinkala tyč i na straně soupeře, a to po střele Havránka. Gólu se sice diváci v první třetině nedočkali, každopádně úvod střetnutí přinesl velmi zajímavé situace na obou stranách.

Jak začali rysi první třetinu, tak vstoupili i do té druhé. Opět to byla obrovská příležitost ke skórování, kterou tentokráte nezužitkoval po Svačinově přihrávce Kuba Doktor. Na domácím celku bylo zcela viditelné, že tohle utkání chtějí za každou cenu urvat. A gólu se fanoušci v Polárce přeci jen dočkali, i když frýdecko-místečtí hráli v oslabení. Hosté totiž při dobývání naší brány chybovali, puku se zmocnil Svačina, který ač byl tísněn Sihvonenem, tak stačil ještě v útočném pásmu posunout puk na Jakuba Doktora, který při signalizované výhodě dokázal puk poslat přesně k levé tyči litoměřické branky - 1:0. Bohužel Severočeši s vyrovnáním příliš dlouho neotáleli. Při další početní převaze bylo totiž srovnáno, když jsme chybovali za brankou gólmana Švančary a Přemysl Svoboda kličkou do bekhendové strany potvrdil, že patří k nejlépe bodujícím hráčům soupeře - 1:1. Velká škoda, jelikož šlo o vůbec první střelu hostí na naší bránu v prostřední části zápasu. Vedení jsme si mohli vzít nazpátek ve 28. minutě, kdy se Maroszovi nepodařilo procedit puk do poloprázdné brány soupeře. Vzápětí se hosté provinili dvakrát v jedné minutě, kdy byli jednak potrestáni za faul Husáka na Veselého (bylo nařízeno trestné střílení) a vzápětí ještě putoval za nedovolené bránění Kuťák. Rysi s nabídnutou příležitostí uspěli pouze z poloviny, jelikož Maroszovi trestné střílení nevyšlo. V následné hře pěti proti čtyřem už ale rysi úspěšní byli. V čase 29:54 našel Marosz před bránou volného Štěpána Macháčka, který dokázal procedit puk mezi Cichoňovými betony - 2:1. Je třeba ale ještě zmínit, že před touto situací nás podržel gólman Švančara, který vychytal v úniku hostujícího Korduleho. Rysi byli v této fázi zápasu ale k nezastavení. Ve 33. minutě se utrhla dvojice Rosťa a Rosťa a domácí příznivci slavili třetí gól v soupeřově síti. To totiž Martynek uvolnil Marosze a ten parádní trefou vymetl levou šibenici soupeřovy branky - 3:1. Kališníci se však s nepříznivým stavem smířit rozhodně nehodlali. I když tahali zcela jasně za kratší konec, dostali se v čase 34:59 na kontakt po gólu Josefa Jíchy - 3:2.

O dramatické chvíle nebyla nouze ani ve třetí třetině, zkrátka tohle utkání se muselo přítomným divákům v hale líbit. Obrovské štěstí jsme měli po Svobodově ráně, která skončila na břevně Švančarovy svatyně. Kališníci s přibývajícím časem vycítili šanci a začali náš celek docela tlačit. V samém závěru nás přiváděl k infarktovému stavu hostující Cichoň. Ten nejprve zklikvidoval tutovku Martynkovi, vzápětí neskutečně ještě vychytal Macháčka. Svou šanci ještě se zápasem něco udělat nejspíš promrhali hosté při chybě při střídání. Dostali totiž dvouminutový trest. Při následné přesilovce Macháček nastřelil břevno. To nakonec rysy mrzet ani nemuslo, svůj jednobrankový náskok totiž dokázali udržet!

* V oslabení skórovali rysi v letošní sezoně již popáté. Tentokráte se to povedlo na začátku druhé periody Kubovi Doktorovi, který tak otevřel skóre dnešního zápasu.

* Naopak v přesilových hrách patří hokejisté Frýdku-Místku k nejlepším týmům soutěže. Kde vidí příčiny asistent trenéra HCFM Jozef Daňo? "Musím zmínit to, že v úvodu sezony s námi nebyl Rosťa Marosz, pak k nám ještě přibyl Rosťa Martynek. Poté jsme mohli udělat dvě přesilovkové pětky, kdy jedné vládně Sváča (Vladimír Svačina), a té druhé Marosz. Když se nedaří jedné pětici, tak se naopak zadaří té druhé. Obě jsou pro soupeře nebezpečné, padá jim to tam."

* Rysi dokázali svou vítěznou sérii na domácím ledě natáhnout již na sedm duelů v řadě!

* Dnešní duel řídil z pozice hlavního sudí Přemysl Skopal. Ten nám v první lize odpískal již 37 utkání, což jej řadí v počtu na druhou příčku za Jakuba Koziola (44 zápasů). Jen tak mimochodem, zápasy frýdecko-místeckých hokejistů v Chance lize odpískalo z pozice hlavních doposud 67 sudích, a na čáře figurovalo celkově 95 mužů v pruhovaném.

Duelem 39. kola, které odehrajeme ve středu 17. ledna v kravařské Buly aréně proti lídrovi soutěže z Poruby, završíme třetí čtvrtinu základní části Chance ligy. Pak už bude týmům zbývat do jejího konce pouhých třináct utkání. Doplníme ještě, že v Kravařích se bude hrát od 17.30 hodin a rysi se určitě pokusí domácího favorita o nějaký ten bodík obrat.