Obrovské drama, skvělý obrat, rysi slaví premiérové domácí vítězství
Kdo dohrávku 11. kola neviděl na vlastní oči, tak nejspíš neuvěří. Rysi už v domácím duelu se šumperskými Draky prohrávali 0:4 a 2:5, přesto dokázali zápas zvrátit na svou stranu a po vítězství 6:5 slaví první domácí vítězství v letošní sezoně.
11., pondělí 18.10.2021, hala Polárka
6:5
0:3, 4:2, 2:0

Šimboch (12. Foltán) - Zbořil, J. Michálek, Ciura, Teper, J. Adámek, Matyáš - Łyszczarczyk, Bartoš, Král - Christov, Komorski, Klimša - Matiaško, Peterek, Martynek - Blaško, Čmiel, Matěj. Trenér: Mojmír Trličík.

Draci PARS Šumperk

Dolejš - Pěnčík, Drtil, Březák, Hrachovský, Řezáč, Machů, Dudycha - Vildumetz, D. Kindl, Žálčík - Lednický, Kohút, Vachutka - Furch, Spratek, Scheuter - Antoníček, Rutar, Horký. Trenér: Martin Janeček.

24. Klimša (Peterek, Zbořil), 25. Christov (Klimša, Zbořil), 36. Matiaško (Martynek, Peterek), 40. Matiaško (Peterek, Martynek), 44. Bartoš (Łyszczarczyk, J. Michálek), 57. Teper (Bartoš, Łyszczarczyk)
3. Vachutka (Machů, Kohút), 11. Kohút (Vildumetz, Machů), 12. D. Kindl (Březák), 22. Žálčik (Březák), 27. Furch (Machů, Řezáč)
Vyloučení: 4:3
Využití: 1:1
V oslabení: 0:1
Střely na branku: 34:29 (13:11, 15:6, 6:12)
Zblokované střely: 0:0
Vhazování: 43:41
Tresty: Komorski (FM) 5 min + trest DKU - Drtil (SUM) 5 min + trest DKU
Rozhodčí: Čáp, Květoň - Hanzlík, Gančarčík
Diváci: 710

Mojmír Trličík (trenér HC Frýdek-Místek): Jo, byl to skvělý hokej, k vidění jedenáct gólů, diváci si určitě zápas užili. Ať už ti, co fandí pouze hokeji, nebo ti naši, hlavně domácí, fanoušci. Jinak pro aktéry to byl jasně infarktový zápas, kdy jsme dokázali otočit z 0:4 a 2:5 na tříbodové vítězství. Tohle je známka síly tohoto mužstva a ukázka toho, že je to jeden tým. I když se to zatím doma ještě nepovedlo, tak ten společný cíl prostě vyhrát každý zápas, tak dnes se povedl úplně se vším všudy. Klíčových momentů bychom dnes našli víc, hodně důležitý byl gól v závěru druhé třetiny. Určitě jsme ale ve druhé části zápasu měli ten duel pod kontrolou. Bylo tam spoustu brejků dva na jednoho. I proto věřím, že i kdyby ten gól nepadl, tak ta víra a síla mužstva by následně přeci jen úspěch slavila. Dát skvělému brankáři Dolejšovi šest branek je mimořádný úspěch a musím říct, že i když šestkrát inkasoval, tak pořád patřil k nějlepším hráčům soupeře.

Martin Janeček (trenér Draci Pars Šumperk): Samozřejmě v nás teď panuje obrovské zklamání z toho, jak se celý zápas pro nás dobře vyvíjel. Než však řeknu nějaký závěr, tak si musím ještě ty situace blíže prohlédnout na videu a pak teprve s chladnou hlavou hodnotit. Dřív nemá cenu nic říkat.

Teprve potřetí se proti sobě v první lize postavily celky Frýdku-Místku a Šumperku. Když pomineme přípravu z počátku září letošního roku, tak naši fanoušci mohli Draky vlastně vidět poprvé v ostrém zápase. Ale nutno říct, že kdo dnes na utkání nedošel, musí po hokejové a dramatické stránce hodně litovat.

Samotný zápas začal tak, jak by si žádný fanoušek rysů vůbec nepřál. První dvacetiminutovku totiž Draci vyhráli 3:0! Přitom domácí družina nezačala dohrávaný duel 11. kola vůbec špatně. Už v polovině 2. minuty se v dobré příležitosti ocitl Matiaško, který si ale na šumperského gólmana nepřišel. Branka pak padla v čase 2:42, bylo to však na druhé straně kluziště. Daniel Vachutka si sjel na přihrávku z pravé strany a povedenou ranou mezi Šimbochovy betony otevřel skóre zápasu - 0:1. Rysi se s nepříznivým stavem smířit rozhodně nechtěli. V 5. minutě pálil jubilant střetnutí Jonáš Peterek (ten nastoupil proti Drakům ke svému 100tému utkání v rysím drese) pouze do tyče. Na začátku 10. minuty jsme šli do čtyř, když za katr putoval Bartoš. Šumperk se v následné přesilové hře prosadil, když nejproduktivnější hráč soupeře Vildumetz, našel z levé strany sjíždějícího Dávida Kohúta, který propálil našeho gólmana podruhé v zápase - 0:2. Z dalšího průběhu první třetiny uběhlo pouhých třicet vteřin a Draci šli již do tříbrankového vedení. Tentokráte Šimbocha překonal náš bývalý hráč Denis Kindl - 0:3. Třetí inkasovaná branka znamenala pro slovenského brankáře předčasný konec, v brankovišti jej nahradil jeho kolega Frederik Foltán.

Hned v úvodu druhé periody byl hostům vyloučen Drtil, jenže byl to znovu soupeř, který udeřil. V polovině 22. minuty ujel v oslabení v situaci dva na jednoho Lukáš Žálčík, který tak své jmeniny oslavil tím nejlepším způsobem - 0:4. Za tohoto nepříznivého stavu by na domácí rysy už nejspíš nikdo nevsadil ani zlámanou grešli. Jenže, bylo nakonec vše jinak. V Polárce se totiž v pondělním podvečeru schylovalo ještě k pořádnému dramatu.

Ve 24. minutě pálil v přesilové hře Peterek a do jeho střely stačil před šumperským gólmanem strčit svou hůl David Klimša - 1:4. Rysi vycítili svou šanci a za dalších 101 vteřin to bylo už jen o dvě branky. Tentokráte to byl Klimša, který nahodil puk od své střídačky a pohotovou tečí upravoval frýdecko-místecký kapitán Vít Chtistov na 2:4. Vítr z plachet nám však sebral vzápětí Aleš Furch, který ujel z levé strany a ač byl tísněn, dokázal přeci jen propálit puk za Foltánova záda - 2:5.

Drama druhé třetiny však teprve mělo ještě přijít.

Domácí se i za nepříznivého stavu nevzdávali a neustále ohrožovali Dolejšovu branku. Až ke konci 36. minuty to konečně rysi dokázali prolomit. Zkušený Martynek našel od mantinelu mezi kruhy osamoceného Michala Matiaška, který chladnokrevně snížil na příznivých 3:5. Vzápětí propásl svou velkou příležitost ke skórování polský sniper Alan Łyszczarczyk. Až se samotným klaksonem to našim hochům přeci jen vyšlo. Peterek pálil na hostujícího gólmana, který puk vyrazil pouze před sebe a pohotový Michal Matiaško dorazil černý touš za Dolejšova záda - 4:5. Hosty inkasovaný gól v samém závěru hodně nahněval.

Rozhodnutí měla přinést třetí část střetnutí a opět se bylo nač dívat. Ve 44. minutě bylo totiž srovnáno! Nejproduktivnější rys Alan Łyszczarczyk si sjel z pravé strany před šumperskou bránu, ale kličkou se vyhnal až za hostující svatyni, následnou přihrávkou zpoza brány našel volného Davida Bartoše, který střelou do opuštěné klece rozjásal příznivce domácích barev - 5:5. Závěr utkání přinesl nevídané drama. Draci měli šance zvrátit znovu ztracený duel na svou stranu, hlavně v 54. minutě, kdy byl rysům vyloučen Král. Domácí dokázali oslabení přečkat bez úhony, naopak to byli oni, kteří v čase 56:05 udeřili. Bartošovu pobídku nedokázal v tísni z trestné lavice navrátivší Král usměrnit do šumperské svatyně, puk se dostal k pravému mantinelu k Jakubu Teperovi, který jej tvrdou ranou dokázalpřeci jen propasírovat za šumperského gólmana - 6:5. Gól, který znamenal velmi povedený obrat domácích rysů.

Ze statistického okénka gratulujeme útočníkovi Jonáši Peterkovi, který dnes odehrál 100 zápas ve frýdecko-místeckém drese v první lize. Do klubových statistik se zapsal rovněž i David Klimša, jehož dva kanadské body znamenají dosažení kóty 150 bodů za 78 branek a 72 asistencí.

Bez hokeje dlouho nebudeme. První domácí vítězství v letošní sezoně budme moci potvrdit již ve středu 20. října, kdy se znovu představíme v hale Polárka. Tentokráte budeme od 18.00 hodin hostit šestou Duklu Jihlava. Na zápas zveme všechny fanoušky frýdecko-místeckého hokeje. Vstupenky si budete opět moci koupit v předprodeji, a to na tomto odkaze ZDE.