Lídr soutěže rozhodl derby v prostřední části
Houževnatý výkon rysů k bodům nevedl. Proti vedoucímu celku Chance ligy jsme se ujali vedení, o něj jsme ale přišli ve druhé třetině, kdy nám Ostravané vstřelili v krátkém sledu tři góly. Tohle bylo jak se později ukázalo zlomové, srovnat nám už totiž domácí nedovolili.
13.kolo, středa 18.10.2023, Buly Aréna Kravaře
4:2
0:1, 3:0, 1:1
HC RT TORAX Poruba

O. Bláha - Doudera, A. Sedlák, Klimíček, Lemcke, Voráček, Gutwald, A. Adamec - Tvrdoň, Střondala, Šoustal - Razgals, Krenželok, O. Šedivý - Lednický, Berisha, Christov - Mrázek, Vachovec, Gřeš. Trenér: Jiří Režnar.

Švančara - Hrachovský, Urbanec, Haman, Š. Havránek, D. Kowalczyk, Výtisk - Svačina, Marosz, Haas - Ramik, Doktor, Hotěk - Z. Sedlák, R. Veselý, R. Toman - Matěj, Macháček, Geidl. Trenér: Martin Hrnčár.

30. Christov (Berisha, Doudera), 36. Tvrdoň (Střondala), 37. Šedivý (Krenželok, Razgals), 50. Krenželok (Šedivý, Razgals)
9. Doktor (Svačina, Urbanec), 46. R. Toman (Hrachovský, Urbanec)
Vyloučení: 4:4
Využití: 0:1
Střely na branku: 30:30 (5:7, 13:7, 12:16)
Zblokované střely: 11:11
Vhazování: 30:30
Rozhodčí: Skopal, Šudoma – Kleprlík, Peluha
Diváci: 699

Jiří Režnár (trenér HC RT TORAX Poruba): Každé utkání je těžké a derby o to víc. Navíc, když soupeř vyměnil trenéra. To se hráči chtějí ukázat, což se potvrdilo v první třetině, kdy jsme my hráli trošičku moc vlažně. Svůj hokej jsme začali hrát až od druhé třetiny a po vyrovnání si šli pro vítězství. Pomohly i změny v sestavě, ale nebylo to proto, že by kluci hráli špatně. Jen jsme chtěli dát mužstvu impuls a vyšlo to. Slavíme tak výhru s fanoušky, kteří byli opět skvělí.

Martin Hrnčár (trenér HC Frýdek-Místek): Tak za prvé dnes hrál první s posledním, když to mám tak hloupě říct. Ale je to reálný stav. Myslím si, že jsme první třetinu začali velmi dobře. Věděli jsme, že soupeř bude hrát doma aktivně. Mají v kádru obrovskou kvalitu, ale téměř jsme je do ničeho nepouštěli. Jen takovými zbytečnými chybičkami v naší přesilovce, kdy nám tam dvakrát ujeli. Ale takto jsme si nějak ten zápas představovali, držet domácí na distanc, aby měli málo střel a nedostávali se do předbrankového prostoru. Vše, co jsme si řekli, tak se téměř splnilo. Druhá třetina pak ale rozhodla o zápase. Jednak jsme měli vzdálenější střídačku, udělali jsme triviální útočné chyby na modré čáře, kde jsme ztráceli puky. Řešili jsme věci individuálně, oni to naopak rychle otáčeli, takže naše obrana byla rázem přetížena. Automaticky jsme pak vypadali tak, jak jsme vypadali. Soupeř díky bližší střídačky vystřídal dva tři hráče, a to byl v podstatě výsledek druhé třetiny. Ta kvalita soupeře se tady projevila, motali nás, už jsme byli unavení. Každopádně jsme začali porušovat ten herní tvar z první třetiny, zbytečně jsme chodili dva za jedním hráčem soupeře. To byla voda na jejich mlýn, na tu jejich kvalitu, kterou mají. Nic se ale nedělo, do třetí části jsme šli s tím, že jsme se chtěli znovu vrátit ke své hře. Měli jsme šance, dali jsme gól, ale byl tam patrný ten rozdíl ve zkušenostech. Máme hodně mladý tým. Nemůžeme ve chvíli, kdy hrajeme dobře, začít hrát zbrkle a hru otevřít. Musíme hrát šedesát minut poctivý hokej a my tu hráli ani ne čtyřicet. A to rozhodlo.

První čtvrtinu základní části zakončili rysi na kravařském ledě, kde má momentálně svůj domovský stánek vedoucí celek soutěže z Poruby. V naší sestavě se poprvé objevil útočník Zdeněk Sedlák, který rysy přišel posílit z konkurenčního Zlína. Svou premiéru měl na lavičce také trenér Martin Hrnčár.

Hned v úvodu si oba celky zahrály v početní převaze. Zatímco domácí ze své přesilovky vytěžili pouze Razgalsovu střelu do tyče, rysi byli údernější. V čase 08:24 si nejproduktivnější hráč Frýdku-Místku Vladimír Svačina vyměnil puk na modré čáře s Urbancem a jeho nahození na bránu stačil ještě před Bláhou tečovat Jakub Doktor - 0:1. Na začátku 16. minuty nám pořádně zatrnulo. Ve vlastním oslabení se podařilo domácímu Vachovcovi vystihnout přihrávku, svůj následný únik naštěstí zužitkovat nedokázal. Ještě v téže přesilovce nám ujel ještě Šoustal, který to měl přeci jen o něco těžší, jelikož jej při zakončení dobře atakoval Veselý. Gólman Švančara si však nadále držel čistý štít.

Prostřední část střetnutí začali Ostravané slibnou příležitostí Tvrdoně, který z mezikruží mířil těsně kolem levé tyče Švančarovy brány. Srovnáno bylo ke konci 30. minuty, kdy se povedenou stahovačkou prosadil Vít Christov - 1:1. Ač je Poruba týmem s největším početem vstřelených branek, na tuto branku čekali Ostravští 91 minut. Po vyrovnání domácí hokejisté výrazně ožili a v rozmezí 36. a 37. minuty přidali další dva góly. Na 2:1 upravoval tvrdou ranou k tyči Marek Tvrdoň - 2:1. Po dalších 38 vteřinách si sjel před naší bránu Ondrej Šedivý, gólmana Švančaru si nejprve roztáhnul, aby mu následně zasunul puk mezi betony - 3:1. Trenér Hrnčár si po této brance sezval své ovečky k sobě a měl jim v krátké pauze rozhodně co říct. O chvíli později se proti rychlé střele Svačiny blýsknul rychlým přesunem k levé tyči gólman Bláha, gól však z toho nebyl.

Na začátku třetí třetiny se proti pravidlům provinil domácí Doudera, jenže místo abychom soupeře zasypali střelami, nabídli jsme mu díky chybám dvě velice slibné příležitosti. Děkovat můžeme pouze brankáři Švančarovi, že se stav zápasu nezměnil. Jiskřičku naděje si rysi vybojovali ve 46. minutě, kdy Hrachovského nahození od modré čáry šikovně tečoval Radim Toman - 3:2. Ten se tak po příchodu do Frýdku-Místku prosadil vůbec poprvé. Ostravané ovšem mají v letošní sezoně velmi dobře poskládaný tým, který si žádné drama nechtěl připustit. V čase 49:32 se domácím vydařila kombinační akce, kdy puk putoval z hole Šedivého k Razgalsovi a po jeho přihrávce už neměl problém skórovat Lukáš Krenželok - 4:2. V samém závěru jsme se pak pokusili o hru bez brankáře, jenže svou nedisciplinovaností jsme se o možnost něco z ní vytěžit sami připravili. Poruba potvrdila na domácím ledě roli favorita, rysům nezbývá nic jiného, než věřit, že svou nepříznivou sérii prolomí na ledě Sokolova.

* Rysi se konečně na ledě soupeře dokázali prosadit v početní převaze. Na ten první gól potřebovali nakonec dvanáct pokusů. Tím úspěšným střelcem se stal útočník Jakub Doktor, který v 9. minutě zápasu otevíral skóre derby.

* Ach ty druhé třetiny, ty nám stále nejdou a bilanci v prostřední části máme opravdu tristní. Třináct odehraných utkání, pouze jedna výhra, čtyři bezbrankové remízy a osmkrát jsme tuhle dvacetiminutovku prohráli.

* Již pošesté ze třinácti odehraných zápasů jsme vstřelili gól jako první, k vítězství jsme ale dovedli zatím pouze jediný duel.

* Pro útočníka Oskara Haase šlo dnes o jeho jubilejní 60té utkání v rysím drese, zadák Daniel Kowalczyk si naopak připsal zápas s číslem 40.

* Vladimír Svačina si gólovou přihrávkou v přesilové hře připsal na své konto již 40 kanadský bod za Frýdek-Místek. Jeho momentální bilance je 13 branek a 27 asistencí. Blahopřejeme!!

Druhou čtvrtinu základní části Chance ligy začneme na ledě dalekého Sokolova. Souboj se Západočechy je na pořadu už v sobotu 21. října, kdy utkání startuje v 17.00 hodin. Držme frýdecko-místeckým hokejistům palce.