K výhře nad polským šampionem bylo opravdu blízko
Na úvod herní přípravy jsme zavítali k našim severním sousedům. S úřadujícím polským šampionem a také i účastníkem Ligy mistrů, jsme sice vedli 4:2, nakonec se z výhry na nájezdy radovali domácí hokejisté.
přátelské utkání, čtvrtek 29.7.2021, Jastrzębie
5:4sn
0:0, 2:1, 2:3 - 0:0
JKH GKS Jastrzębie

Kieler - E. Ševčenko, Bahalejsza, Baszyrow, Pavlovs, Urbanowicz - Bryk, Górny, Wróblewski, Razgals, A. Ševčenko - Kamienieu, Kostek, R. Nalewajka, Jarosz, Płachetka - Gimiński, Horzelski, Pelaczyk, Ł. Nalewajka, Jass. Trenér: Róbert Kaláber.

Stojanović - Ciura, Krenželok, Zbořil, Z. Malík, J. Adámek, Kareš - Łyszarczyk, Komorski, Martynek - Klimša, Bartoš, Matiaško - Blaško, Čmiel, Zabloudil - Geidl, Matěj, Jobánek. Trenér: Mojmír Trličík.

36. Jarosz, 39. Urbanowicz, 51. Baszyrow (Pavlovs), 58. Jarosz (Jass, Gimiński), rozh. nájezd Urbanowicz
28. Jobánek (Geidl), 41. Łyszarczyk (Blaško), 41. Matiaško (Bartoš), 42. Martynek (Łyszarczyk, Komorski)
Vyloučení: 2:4
Využití: 1:1
V oslabení: 1:0

.

Mojmír Trličík (trenér HC Frýdek-Místek): Zápas se odehrál v docela těžkých podmínkách, kdy v hale bylo velké teplo, takže ten led byl takový těžší. Sestavu jsme tentokráte promíchali, kdy jsme ve třetím a čtvrtém útoku dali příležitosti mladým klukům. Co se týče zápasu, tak v první třetině jsme byli i díky vyloučením pod tlakem soupeře. Naopak v té druhé jsme začali být aktivnější a domácí tým přehrávali. Paradoxně jsme však tuto část zápasu prohráli 2:1. No a v té třetí třetině se nám během několika vteřin podařilo vstřelit tři rychlé branky. Soupeř pak přitlačil a dokázal vyrovnat. Nájezdy, to už je vabank. Byl to první zápas a určitě na naší hře najdeme pozitiva. Ať už herní, nebo třeba i v přístupu a touze vyhrát. Každopádně jsou tam i negativa. Utkání nám ukázalo, na čem je třeba okamžitě pracovat. Trénink je vždy jiný, až v těch zápasech se to vždy projeví víc.

Polského úřadujícího šampiona posílili těsně před našim vzájemným duelem další dva reprezentanti. Kádr Róberta Kalábera, který je současně i koučem polského nároďáku, doplnili 32letý litevský reprezentant Vitalijs Pavlovs a 31letý běloruský obránce Sergey Bogoleysza. Ten má na svém kontě osm startů za svou vlast. To sestava rysů byla pro dnešní utkání namixována ze zkušených hráčů s nadějným mládím.

První dvacetiminutovka úvodního přípravného duelu letošní sezony branku nakonec nepřinesla. Rysi navíc ustáli i dvě početní výhody domácího celku, kdy za katr postupně putovali Komorski s Ciurou. Skoro dvoumetrový Rok Stojanović v naší brance si však čisté konto vzít nenechal.

Po obrátce jakoby naše družina ožila. Rysi přeci jen začali více zatápět pod kotlem a gól už visel na vlásku v polovině 25. minuty. V závaru před domácí brankou ale Geidl s Krenželokem nedokázali puk procedit za domácího brankáře. První gólový moment se zrodil až v čase 27:00, kdy střídající Geidl nahodil nejprve puk za branku soupeře, tam následně dokázal využít hrubé chyby polského hráče a po jeho přihrávce se z úvodní branky zápasu radoval osmnáctiletý junior Jonáš Jobánek - 0:1.

Jak jsme k vedení dospěli, tak jsme rázem o něj také i přišli. To tým z Jastrzębie dokázal totiž trestat naše chyby v defenzívě. Nejprve srovnal po naší ztrátě puku za brankou, do vedení se pak dostal v čase 38:02, kdy v naší početní převaze přeskočil Krenželokovi puk na modré čáře a z následného úniku domácí kontrovali na 2:1. V samém závěru druhé periody byl ještě vyloučen Łukasz Nalewajka a rysi tak dostali možnost ke srovnání nepříznivého stavu.

A přesně tohle se frýdecko-místeckým borcům podařilo v úvodu třetí třetiny. Už po dvaadvaceti vteřinách hry přihrál Blaško před branku Alanu Łyszczarczykovi a čerstvá posila ze zámořského Fort Wayne Komets upravovala na 2:2. V té chvíli ještě třístovka diváků ani netušila, co se bude dít v dalších vteřinách střetnutí. Ihned po rozehrání podnikli rysi další výpad na polovinu soupeře a byla z toho třetí branka. Tentokráte se do střelecké listiny zapsal Michal Matiaško, kterému před branku nezištně přihrával Bartoš - 2:3. A to rozhodně ještě nebylo vše. Na konci 42. minuty uplatnil svůj důraz za brankou Komorski, Łyszczarczyk posunul puk od levého mantinelu mezi kruhy a nejzkušenější borec v našem týmu Rostislav Martynek pálil přesně - 2:4. Mezi druhým a čtvrtým zásahem frýdecké družiny uplynulo ze hry pouhých osmdesát vteřin.

Jastrzębie se do utkání dokázalo vrátit devět minut před koncem třetí třetiny, kdy skórovalo po kombinační akci a následné ráně k tyči - 3:4. V čase 57:20 jsme nabídli domácím obrovskou možnost ke srovnání, když byl vyloučen Z. Malík. A polskému šampionovi stačilo pouhých 28 sekund, kdy se po Jassově přihrávce prosadil ranou k tyči zcela osamocený Jarosz - 4:4.

"Tyhle zápasy jsou vždy těžké. Než se do toho člověk dostane, také i ten led byl dost špatný. Navíc Jastrzębie je polským mistrem, takže má určitě kvalitní kádr. Podle mně jsme ale zápas docela zvládli. Od druhé třetiny bych řekl, že jsme byli lepší manšaft. Škoda jen, že jsme po skvělém vstupu do třetí třetiny, kdy jsme odskočili soupeři o dva góly, nedokázali náskok udržet," mrzelo krátce po zápase útočníka Davida Klimšu.

Přípravný duel tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy a v nich padla pouze jediná branka, o kterou se postaral domácí Urbanowicz. Za rysy postupně v nájezdech neuspěli Łyszczarczyk, Bartoš, Komorski, Ciura a Zbořil. Jastrzębie nás tak porazilo potřetí v řadě, když v předchozích přípravách vyhrálo 1:4 a 3:7. Rysi polský celek porazili pouze jednou, a to v premiérovém duelu na ledě soupeře 2:0. Trenéru Mojmíru Trličíkovi tak návrat na stadion polského mistra nevyšel (náš kouč do Jastrzębie přišel v roce 2013, kdy tamní tým převzal po Jiřím Režnárovi. Po sezoně se pak Trličík vrátil domů do Vítkovic, polský celek pak začal trénovat dosavadní kouč Róbert Kaláber).

(Snímky: fb Polski hokej)