Sezonu jsme zakončili na ledě jihlavské Dukly
Druhý tým po základní části rysi výsledkově potrápili. Jihlavští o svém vítězství rozhodli totiž až gólem v power play. Rysi končí sezonu na 14. místě.
34., pondělí 8.3.2021, CZ LOKO Aréna
3:1
1:0, 1:0, 1:1
HC Dukla Jihlava

J. Brož - D. Kolář, Eliáš, Dundáček, T. Černý, Bilčík, Strejček, A. Dvořák - T. Harkabus, M. Zadražil, Illéš - Jiránek, Fronk, Cachnín - Čachotský, Skořepa, Petr - T. Havránek, Lichanec, V. Brož. Trenér: Viktor Ujčík.

Honzík - Haman, Hrachovský, Husák, J. Adámek, Z. Malík, Repe - D. Kindl, Mikulík, Šedivý - Tomi, R. Veselý, Klimša - Martynek, Peterek, Matiaško - Macháček, Przybyla, Stuchlík. Trenér: Mojmír Trličík.

3. Jiránek (Illéš, Dundáček), 28. Fronk (Jiránek, Cachnín), 60. Illéš (Harkabus)
47. Matiaško (Peterek, Martynek)
Vyloučení: 5:8
Využití: 1:0
Střely na branku: 45:20 (12:12, 22:2, 11:6)
Zblokované střely: 8:7
Vhazování: 44:38
Rozhodčí: Wagner, Zavřel - Zídek, Kleprlík
Diváci: bez diváků

Karel Nekvasil (asistent trenéra HC Dukla Jihlava): Bylo to utrápené. První třetina byla vyrovnaná se spoustou střel na obou stranách i se spoustou šancí. V té druhé jsme měli několik přesilovek, ale ty nás poslední dobou trápí a spíše nás rozhodily. Prvních deset minut se hrálo jen na jednu bránu a pak přišly přesilovky... Tohle musíme každopádně zlepšit. Ve třetí části jsme měli spoustu vyložených šancí, které jsme nevyužili. Ovšem dokázali jsme zvýšit náskok na 3:1 a dotáhnout zápas do vítězného konce, čímž jsme se dostali na druhé místo po základní části. S tím jsme spokojeni.

Mojmír Trličík (trenér HC Frýdek-Místek): Dnešní hodnocení bude v některých věcech již obehranou písničkou. Povedl se nám vstřelit jen jeden gól, a to až ve třetí třetině. Určitě jsme však byli pro domácí nepříjemným soupeřem, bohužel ta produktivita a šance, které jsme měli, byli minimální. Naopak soupeř vstřelil branku z první přesilové hry a pak dokázal odskočit na dvoubrankový rozdíl. Zatímco my jsme i z dobrých příležitostí nebyli schopni skórovat. Druhá třetina, tak jsme měli minimum střel a bylo to dáno především tím, že jsme hráli více v oslabení. V podstatě asi osm minut se hrálo v plném počtu. Ve třetí části zápasu jsme ještě věřili, že můžeme s výsledkem něco udělat. Dali jsme do toho veškeré síly, bohužel, povedl se vstřelit jen jeden gól a ani v power play, kde jsme si pár šancí vytvořili, jsme už vyrovnat nedokázali. Naopak nám pak Dukla dala gól do prázdné branky.

Hned ve 2. minutě utkání si obránce Jurij Repe odjel za krosček sednout na trestnou lavici. Ačkoliv se vzápětí kapitán rysů Milan Mikulík dostal ve vlastním oslabení do samostatného úniku, první změna skóre ale proběhla na druhé straně. To v té samé početní výhodě překonal brankáře Honzíka jihlavský forvard Tomáš Jiránek - 1:0. Ostřílený gólman rysů David Honzík, jenž má zkušenosti z Litvínova, Sparty Praha nebo třeba i z Karlových Varů, se vrátil po letech na známé místo, jelikož na Vysočině působil dvě sezony (2015/16 a 2018/19). Hostující hráči se snažili s nepříznivým vývojem něco udělat a začali domácí celek zásobovat jednou střelou za druhou. Dukle se navíc nedařilo držet střední pásmo. Na začátku 9. minuty jsme dostali možnost první přesilové hry, kdy domácí celek obdržel dvě minuty za špatné střídání. Jihlavští borci se však bránili velmi obstojně a hostům se srovnat skóre nepodařilo. Čtyři minuty před první sirénou odjel za katr Ondřej Hrachovský. Hostující manšaft se však poučil ze své počáteční chyby a tohle oslabení v poklidu ubránil. První dvacetiminutovka skoničla také s vyrovnaným počtem střel na obou stranách (12:12).

Druhá část střetnutí nijak zvlášť tempo hry nezrychlila. Jihlava v těsném vedení však hrála stále aktivní hokej a chtěla si pojistit cestu za druhým místem po základní části, což se jí také podařilo. Nejlepší střelec Dukly JIří Fronk nejprve na Honzíka při dorážce vyzrát nedokázal, radost si napravil o několik okamžiků později, když se k němu šťastně odrazil puk a Jiří Fronk skóroval do poloprádné branky - 2:0. Na hostující hráče jakoby padla nervozita a trestné minuty na naší straně začaly přibývat. Nejprve putoval na trestnou lavici Patrik Husák, krátce po něm i Jurij Repe. Mikulík se Šedivým se pak pokoušeli vylepšit rysům reputaci a ve vlastním oslabení si svérázně vyjeli do útočného pásma, škoda, že Šedivého rána nebyla přesnější. Zároveň to také byla teprve druhá gólová akce hostí a poslední střela Frýdeckých v této části střetnutí. V ní naprosto dominovali domácí, kdy i díky častým vyloučením hostujících hráčů, musel gólman Honzík čelit dvaadvaceti střelám soupeře. To svěřenci trenéra Mojmíra Trličíka ohrozili jihlavského gólmana ve druhé části zápasu pouze dvakrát.

Ve třetí třetině se hosté přeci jen dokázali vzchopit a Michalu Matiaškovi se v úvodu 47. minuty podařilo po pěkné zadovce Jonáše Peterka snížit na rozdíl jediného gólu - 2:1. Stalo se tak těsně po skončení naší přesilové hry, kdy vyloučený Vlastimil Bičík zrovna skákal zpátky do hry. Vstřelená branka vlila hráčům v bíločervených dresech elán do žil, ale na pozoru se musel mít stále i náš gólman Honzík. Ten musel čelit nespočtu kvalitních zákroků a opět to byl on, kdo držel naše akcie stále ve hře. S blížícím se koncem třetí třetiny rysi svého soupeře dokázali na chvíli přehrávat a dvě minuty před vypršením šedesáté minuty zkusil trenér Mojmír Trličík hru bez brankáře. Jakub Illéš však v poslední minutě po nezištné přihrávce od Harkabuse upravil střelou do prázdné branky skóre utkání na 3:1 z pohledu domácího celku.

"Určitě jsme předvedli lepší výkon, než v minulém zápasu s Porubou. I když to byl poslední zápas, tak jsme se chtěli se sezonou rozloučit důstojně. Loučení je vždy lepší, když je vítězné. Přijeli jsme sem s cílem vyhrát. První třetina byla vyrovnaná, bohužel druhou třetinu ovlivnila vyloučení, kdy jsme půl třetiny hráli v oslabení. I když jsem se ubránili, tak nám to možná vzalo síly do závěru zápasu a v power-play se nám nepodařilo vyrovnat. Nakonec odjíždíme bez bodu. Největší klišé a fráze je, že play off je nová soutěž, ale je to pravda a může se v něm stát cokoliv. Kvalitní mužstvo má Kladno, černým koněm je Přerov, Vsetín se zvedá... Jihlava samozřejmě hraje výborně a těch favoritů může být více. Uvidíme, komu to přinese štěstí. Ale pokud mohu tipovat, tak si myslím, že finále bude Kladno - Jihlava," sdělil krátce po utkání Jiří Raszka, asistent frýdecko-místeckého trenéra.

Jihlavští si tak vítězstvím vybojovali druhou příčku po základní části. Vítězem dlouhodobé soutěže se stali hokejisté Kladna. Zatímco soupeř z Vysočiny si teď bude moci v klidu odpočinout a nabrat síly před boji v play off, pro hokejisty Frýdku-Místku letošní sezona již skončila. A nutno říct, že na sezonu 2020/2021 nebudeme vzpomínat vůbec v dobrém. Konečné čtrnácté místo je vůbec nejhorším umístěním rysů po jejich postupu do druhé nejvyšší republikové soutěže. V příštím soutěžním ročníku by tohle umístění znamenalo sestup.

Snímky: převzaty z fb jihlavského klubu