I přesto, že jsme Zubry přestříleli, body nakonec bere soupeř
Poprvé v letošní sezoně odcházíme z domácího ledu bez bodového zisku. Přerovský celek sice rysi dokázali přestřílet, více branek ale přeci jen dokázal vstřelit náš pondělní soupeř.
5.kolo, pondělí 25.9.2023, Hala Polárka
3:4
2:2, 0:1, 1:1

Švančara (22. Mokry) - Urbanec, Hrachovský, Výtisk, Haman, Kowalczyk, Š. Havránek - Doktor, Wałęga, Svačina - Cedzo, R. Veselý, Ramik - Hotěk, Haas, Šuhaj - Geidl, Hudeček, Toman. Trenér: Martin Janeček.

HC ZUBR Přerov

Stuchlík - Krisl, Choroboček, J. Adámek, R. Černý, Kudělka, Cubo, F. Němec - Březina, Pechanec, T. Doležal - Tomi, Hejcman, Jak. Svoboda - Goiš, Indrák, Jan Svoboda - Ministr, Chludil, Dobša. Trenér: Robert Svoboda.

12. Kowalczyk (Š. Havránek, Toman), 19. Haas (Šuhaj), 51. Geidl (Hudeček, Urbanec)
14. Jak. Svoboda (Chroboček), 17. Březina (Doležal, Černý), 22. Indrák, 43. Goiš (Jan Svoboda, Kudělka)
Vyloučení: 1:4
Využití: 0:1
Střely na branku: 37:33 (18:10,7:16,12:7)
Zblokované střely: 11:11
Hity: 11:11
Vhazování: 29:41
Rozhodčí: Kubičík, Veselý – Maštalíř, Tvrdý
Diváci: 702

Martin Janeček (trenér HC Frýdek-Místek): Utkání jednoznačně rozhodla koncentrace po celých šedesát minut. Podle mě jsme byli lepší v první třetině a potom, když jsme to už doháněli, byli lepší i v té třetí. Prostě nám to tam bohužel nespadlo. Rozhodl náš výpadek v druhé třetině, kdy jsme hráli lehkovážně a ztráceli puky na útočné modré čáře. Takhle se prostě hokej hrát nedá. Soupeři jsme zadarmo dali vedení tři dva po dvou třetinách. V závěru jsme si šance vypracovali, bylo tam i břevno, možná i gól, to teď nevíme, jelikož nemáme k dispozici video. Ale to řešit nebudeme. Kluky jsem za první třetinu pochválil, ale hokej se hraje na třetiny tři. Tohle nám prostě dnes chybělo a my se musíme koncentrovat, protože jsme mladý tým a pokud nebudeme tvrdě pracovat celých šedesát minut, dávat tomu i něco navíc, tak zkrátka nebudeme vyhrávat. My si tohle musíme uvědomit, že hrajeme bussines, že hrajeme o peníze, že to není prostě sranda hokej. Že tady jsou lidé, kteří se tomu hokeji věnují, že na něj musí sehnat peníze a my to pak musíme na ledě odvádět. Jsme tu od toho, aby se nehrál pouze hokej, ale také se i vyhrával.

Robert Svoboda (trenér HC ZUBR Přerov): Řekněme si, že to je po dlouhé době výsledek, kde v našem vzájemném zápase padlo více branek. My jsme byli aktivní, šli jsme do forčeku, což nám vytvořilo dobré herní situace. Měli jsme štěstí v zakončení, bylo tam i dobře odehrané oslabení a řekl bych, že jsme o ten gól byli dnes lepší. V závěru jsme věděli, že se domácí pokusí o tlak, ale u nás mohl Kuba Svoboda rozhodnout střelou do prázdné brány. Ale jsme rádi, že si odsud odvážíme všechny body.

S čím se na počátku letošní sezony rysi trápí, to je střílení branek. V dosavadních čtyřech odehraných zápasech dali frýdecko-místečtí hráči pouhých sedm branek. Pomoci zlomit tuto nelichotivou bilanci přišel pro dnešní utkání polský reprezentant v třineckých barvách Kamil Wałęga. Třiadvacetiletý odchovanec GKS Jastrzębie přišel do týmu úřadujícího extraligového šampiona z Liptovského Mikuláše, kde strávil poslední dvě sezony. V duelu rysů s přerovskými Zubry nastoupil Wałęga v elitní formaci po boku Kuby Doktora a Vladimíra Svačiny.

Z pohledu utkání byla nejvíce zajímavá úvodní třetina, ve které padlo po dvou brankách na obou stranách. Jako první otevřeli skóre zápasu domácí hokejisté. V polovině 12. minuty nahodil Daniel Kowalczyk puk na hostující bránu a ten si nakonec proklestil přeci jen cestičku za Hudečkova záda - 1:0. O chvíli později nás sudí poslali do čtyř a Zubrům se naskytla ideální příležitost k vyrování. To nakonec přišlo v čase 13:20, kdy se střelou od levého kruhu prosadil Jakub Svoboda - 1:1. Ke konci 15. minuty se zrodila další šance přerovského celku, gólman Švančara si s únikem Cuba poradil. Ke konci 17. minuty si Zubři přeci jen vzali vedení na svou stranu, když David Březina našel skulinku nad pravým ramenem našeho gólmana - 1:2. Ještě do konce úvodní dvacetiminutovky jsme stihli vyrovnat, když Oskar Haas nachytal hostujícího gólmana na hruškách - 2:2. To se na ukazateli skóre zastavil čas na čísle 18:26. Závěr úvodní třetiny pak byl docela hektický. Přerovský Dobša nejprve trefil tyčku, aby o chvíli později ještě neproměnil trestné střílení Březina.

Začátek druhé periody se nesl ve znamení hrubky v obranných řadách domácích, kterou potrestal docela lacinou brankou Daniel Indrák - 2:3. Domácí lavička na nepříznivý vývoj reagovala střídáním brankářů, kdy Švančaru v brankovišti nahradil jeho parťák Mokry. Tak, jak jsme vstoupili do druhé části střetnutí, začala pro nás bohužel i třetí třetina. Opět jsme totiž inkasovali, čímž si Zubři vypracovali v hale Polárka již dvoubrankový náskok. V čase 42:17 se od pravého mantinelu opřel do střely Jiří Goiš a jeho paráda skončila v protějším růžku Mokreho branky - 2:4.

Rysy nepříznivý vývoj naštěstí nepoložil a už v 51. minutě to bylo opět na rozdíl jediné branky. Nico Geidl dostal parádní přihrávku od Hudečka a svůj únik pečetil přesně mířenou střelou mezi Stuchlíkovy betony - 3:4. O minutu později mohlo být srovnáno, když se po Kowalczykově bombě odrazil černý touš od břevna přerovské brány. Frýdečtí to nevzdávali, v samém závěru to zkusili i ve hře bez brankáře, další gólová situace se už bohužel na ledě pro náš celek nezrodila. Poprvé tak v letošní sezoně odcházíme z vlastního ledu bez bodu, když s Přerovem prohráváme těsně 3:4.

* Druhé třetiny jsou prozatím pro rysy takovým strašákem. V této zápasové pasáži jsme totiž nedokázali soupeřova brankáře překonat již předlouhých 100 minut.

* Zubři nejsou pro nás vůbec oblíbeným soupeřem v domácích zápasech. Za tři body jsme se s nimi totiž naposledy radovali před osmi zápasy, v sezoně 2018/2019.

* Útočník Nico Geidl nastoupil dnes ke svému 70tému zápasu za rysy v první lize. Své jubileum slaví rovněž i Vláďa Svačina, pro kterého byl souboj s Přerovem 50tým startem za frýdecko-místecký celek.

V tomto týdnu odehrají rysi ještě dva mistrovské duely. Ten nejbližší už ve středu 27. září, kdy míříme na jih Moravy k nováčkovi do Znojma. Utkání s bývalým účastníkem nejvyšší rakouské soutěže se bude hrát od 18.00 hodin. Také o následujícím víkendu pocestujeme na led soupeře, v sobotu 30. září se totiž představíme v Prostějově. Duel s Jestřáby začne v 17.00 hodin.

📷 Foto: Tatiana Rychecká