Duel s Jestřáby rozhodl v prodloužení Sova
Prostějovu jsme na domácím ledě dokázali vrátit porážku z úvodního duelu letošní sezony. Jestřáby jsme porazili 3:2, když se v prodloužení dokázal z úniku prosadit obránce Aleš Sova.
14., sobota 22.10.2022, hala Polárka
3:2p
0:1, 2:0, 0:1 - 1:0

Švančara - Havránek, Teper, Zeleňák, Kowalczyk, Sova, J. Adámek, Žůrek - Svačina, Vrdlovec, Dostálek - Hotěk, Haas, Zeman - Bednář, Macháček, Ramik - Geidl, Jobánek, Matěj. Trenér: Martin Janeček.

LHK Jestřábi Prostějov

Němeček - Valenta, Hamšík, Malák, Benda, Poledna, Pěnčík - Burian, T. Jáchym, Hašek - Jansa, Vlach, Jiránek - Kysela, Venkrbec, Maruna. Trenér: Aleš Totter.

33. Hotěk (Haas), 37. Vrdlovec (Svačina, Dostálek), 63. Sova (Hotěk)
18. Venkrbec (Jansa, T. Jáchym), 44. T. Jáchym (Jansa, Pěnčík)
Vyloučení: 3:2
Využití: 0:2
Střely na branku: 34:29 (10:8, 15:8, 9:12 - 1:1)
Zblokované střely: 6:8
Vhazování: 37:39
Rozhodčí: Bejček, Čáp - Bezděk, Peluha
Diváci: 820

Martin Janeček (trenér HC Frýdek-Místek): Na úvod řeknu, že mám velký respekt před soupeřem, který má velkou marodku a přijeli k nám pouze v patnácti lidech. Celý zápas jejich hráči jezdili, hráli poctivě a organizovaně, šli si za svým a znovu získali bod. Co se týče nás, tak my si samozřejmě výhry velmi ceníme, jelikož jsme po posledním špatném zápase potřebovali udělat naopak dobrý. I když jsme získali dva body, tak si jich velmi vážíme, protože vím, že Prostějov je velmi silný. I když dojel v oslabené sestavě, tak tam byla spousta výborných a kvalitních hokejistů. Je to cenné vítězství, jelikož ta tabulka je hodně vyrovnaná a my se chceme držet v těch patrech, které potřebujeme. Prostě sbírat bodíček po bodíčku.

Aleš Totter (trenér LHK Jestřábi Prostějov): Zápas mi ukázal morálku týmu a hlavně jeho pracovitost. Také i to, že ti kluci dobře trénují, mají chuť a pohyb. Jeli jsme tu v nějakém složení, ale tým se o bod dokázal poprat. Škoda, že jsme za stavu 1:0 na konci první třetiny nepřidali druhou branku. Pak jsme kontrolovali hru, byly tam lehké šance na obou stranách. Co mě mrzí nejvíc, že jsme udělali chybu z pasivity, kdy kdyby se po vyhraném buly oba naší beci srazili, že chtěli hrát puk, tak bych to příjmul. Oni ale oba odjeli od puku a domácí jsme posadili na koně, kdy měli dva kontry a právě z toho druhého se prosadili na 2:1. My jsme ale pořád věřili, i když domácí měli nějaké šance. Pak jsme se prosadili z přesilovky. Bohužel v tom prodloužení to zatím nepřeklápíme na svou stranu, takže je to třetí zápas v řadě, který jsme nevyhráli. Je to škoda, jelikož ty body samozřejmě chybí. Vzhledem k tomu, že jsme tu jeli pouze v patnácti lidech, tak je ten bod určitě cenný. Každopádně ve hře pěti proti pěti jsme nedali snad sedm třetin gól, prosazujeme se pouze v přesilovkách. Na tohle se musíme zaměřit.

Domácím duelem s prostějovskými Jestřáby nám začala druhá čtvrtina soutěže. Hanáci k nám dorazili s velmi prořídlou sestavou. Trenér Aleš Totter měl totiž k dispozici pouze tři kompletní pětky. Do domácí sestavy se naopak po zranění vrátil obránce Havránek, z brněnské Komety jsme získali na hostování do konce sezony Daniela Kowalczyka.

To nejdůležitější v první dvacetiminutovce se událo až v jejím závěru. V polovině 16. minuty přidržel Vrdlovec ujíždějícího T. Jáchyma a rozhodčí nařídil proti nám trestné střílení. S následným pokusem Jáchyma si gólman Švančara poradil, když mu jeho pokus vyrazil pravým betonem. Vzápětí jsme měli obrovskou příležitost my, Haas bohužel netrefil před prázdnou bránou puk, který mu přihrával z pravé strany Ramik. Skóre zápasu se otevřelo v čase 17:18, kdy Jestřábi hráli přesilovou hru a Matouš Venkrbec lehkou tečí po Jansově dělovce překonal Švančaru v naší brance - 0:1. V samém závěru chyboval v rozehrávce Kowalczyk a Hašek byl rázem před brankou rysů zcela osamocený. Gólman rysů ovšem zachoval chladnou hlavu a další branku v první periodě nepřipustil.

Vstup do druhé části zápasu měli rysi daleko lepší. Nejblíže vyrovnání byl Hotěk, který nastřelil ve 25. minutě tyčku. O chvíli později šikovně tečoval Svačinovo nahození Dostálek, puk z jeho hole jen těsně minul Němečkovu branku. Udeřilo až v čase 32:11, kdy ujel po pravé straně klužiště Haas, přesnou přihrávkou pak vyzval k zakončení Michala Hoťka a ten s trochou štěstí přeci jen procedil puk za záda hostujícího gólmana - 1:1. Parádní obrat rysi dokonali v úvodu 37. minuty, kdy Daniel Vrdlovec propasíroval z blízka černý touš do prostějovské branky - 1:2.

Těsné vedení jsme udržet nedokázali, Jestřábi se totiž znovu dokázali prosadit při nerovnoměrném počtu hráčů na ledě. V čase 43:46 pálil z levého kruhu Tomáš Jáchym a brankář Švančara nedokázal puk zachytit do své lapačky - 2:2. Krátce po vyrovnávací brance odpískali rozhodčí faul na domácího Hoťka, ten však prokázal velký charakter a faul hostujícího hráče odvolal. Velké gesto, které jistě zaslouží uznání. "Jednoznačně, a my jsme mu neřekli ani slovo, naopak jsme si s Michalem klepli. K dnešnímu sportu, kdy chceme respekt, tak on jej předvedl. Navíc za tohoto stavu má určitě obdiv," řekl k situaci frýdecko-místecký trenér Martin Janeček. Rysi se ale nevzdávali. O chvíli později našel Kowalczyk před hostující brankou zcela osamoceného Ramika, ten zblízka trefil pouze tyč prostějovské brány. V 50. minutě to zkoušel nadvakrát Haas, ani jemu nebylo však přáno, když druhým pokusem nedokázal umístit puk do prázdné branky soupeře. Duel nakonec dospěl k remízovému stavu 2:2, takže se šlo do prodloužení.

To začali hosté velkou šancí Pěnčíka, udeřilo však na druhé straně. Hotěk poslal do úniku Aleše Sovu, který bekhendovou střelou rozhodl o zisku bonusového bodu - 3:2.

ZAJÍMAVÉ STATISTIKY Z UTKÁNÍ

* Obránce a kapitán týmu Jakub Teper nastoupil dnes ke svému 50tému prvoligovému utkání v drese frýdecko-místeckých rysů. Jakube, gratulujeme! Své malé jubileum slaví také i Michal Ramik, který má na svém kontě třicet startů, Pavel Matěj naopak dvacet.

* Celkem 8x v řadě jsme na domácím ledě s prostějovskými Jestřáby nevyšli bodově naprázdno

* Prostějovský gólman Josef Němeček byl v pořadí 100tým brankářem, který se proti nám v první lize postavil.

S KÝM BUDEME HRÁT PŘÍŠTĚ?

Po dvou domácích zápasech opět trochu zrychlíme. V následujícím týdnu totiž na rysy čeká porce dalších tří prvoligových utkání. To první odehrajeme hned v pondělí 24. října na ledě jihlavské Dukly. Utkání na Vysočině začíná v 17.30 hodin. Ve středu 26. října pak přivítáme v naší hale Polárka hokejisty Třebíče. Tento duel začne v 18.00 hodin a fanoušci mají opět možnost zakoupit si vstupenky na toto střetnutí v předstihu, a to přes webový portál Enigoo - ZDE. Zápasový týden pak zakončíme v sobotu 29. října v dalekém Sokolově. Utkání tam začne v 17.00 hodin