Druhé letošní slezské derby dopadlo lépe pro Porubu
Před reprezentační přestávkou sehráli rysi ještě jedno soutěžní utkání. V notně okleštěné sestavě, ve které scházelo mnoho marodů, Slezan statečně favorizované Porubě odolával, přesto ji podlehl 2:5.
11., neděle 11.12.2022, hala Polárka
2:5
1:2, 0:1, 1:2

Mokry (32. Švančara) - Teper, Homola, Kowalczyk, Zeleňák, Žůrek, Sova, Kareš - Dostálek, Vrdlovec, Bednář - Ramik, A. Zeman, Konečný - Flok, Macháček, Geidl - Čmiel. Trenér: Martin Janeček.

HC RT TORAX Poruba

Dolejš - Klimíček, Voráček, Mlčák, Sedlák, Lemcke, Krenželok, Dluhoš - Gřeš, Vachovec, Hrníčko - Šlahař, Pšurný, Karafiát - Berisha, Střondala, Šoustal. Trenér: Jiří Režnar.

2. A. Zeman (Kowalczyk, Teper), 43. Bednář (TS)
15. Šoustal (Šlahař, Krenželok), 16. Střondala (Šoustal, Berisha), 29. Berisha (Klimíček, Gřeš), 43. Gřeš, 45. Berisha (Střondala)
Vyloučení: 6:7
Využití: 0:2
V oslabení: 0:1
Střely na branku: 20:37 (12:13, 1:19, 7:5)
Zblokované střely: 7:18
Vhazování: 32:34
Rozhodčí: Koziol, Grygera - Blažek, Veselý
Diváci: 1577

Martin Janeček (trenér HC Frýdek-Místek): Do utkání jsme dobře vstoupili a jako včera proměnili trestné střílení. Což bylo super. Ale dneska jsme dostali hodně brzy gól a zase nám spadly hlavy. Samozřejmě je to z toho, jak jsme vyčerpaní a unavení, ale i Poruba včera hrála na pár lidí. Ale kádr má možná širší, tak s tím naložila líp. My se toto musíme naučit. Nicméně trošku jsme si věci vyříkali po druhé třetině, kdy řada hráčů měla sklopené hlavy. Nabádali jsme hráče, aby je zvedli, samozřejmě bez řvaní a nadávek. Takové to povzbuzení, kdy se musíme naučit daleko víc bojovat, naučit se s těmito situacemi porvat. Třetí třetina byla živější, škoda, že nám sudí neuznali gól na 3:4, ale tak to je. Ale mohli jsme být v kontaktu, Poruba kupila chyby a mohli jsme utkání zdramatizovat. V dnešní době klidně zápas srovnat nebo i otočit. Nakonec jsme dostali další gól a víceméně bylo rozhodnuto. Kluci do konce utkání hrabali poslední síly a prohra byla dnes se ctí. Na víc jsme jako včera ve třetí třetině prostě neměli. Musíme to uznat. Kvalita soupeře je veliká. Na závěr chci poděkovat klukům, co nám přišli pomoct z druhé ligy, protože my bychom to jinak dnes nedali. Marodku máme obrovskou a celá organizace se s tím pereme a budeme prát dál.

Jiří Režnar (trenér HC RT Torax Poruba): Jsme rádi, že jsme uhráli body, protože doma před týdnem jsme doma prohráli v prodloužení. Ale kdyby domácí dnes nastoupili v plné sestavě, určitě by to bylo těžké utkání. Frýdečáci ale bojovali a naši odvedli výbornou práci a vyhráli. Což je pro nás důležité. Po včerejším utkání kluci věděli, o co se hraje. Jsem rád, že nám pomohli i dnes fanoušci, kterých i doma chodí teď hodně.

Nemocí zdecimovaný domácí celek doplnili pro dnešní dohrávku s Porubou mladíci Antonín Kareš a Matouš Čmiel (střídavý start z Havířova), z Nového Jičína jsme si pak vypůjčili ještě Konečného s Flokem.

Vstup do zápasu jsme měli velmi podobný tomu včerejšímu na ledě třebíčských Bílých hvězd. Tentokráte se rysi dokázali prosadit již po 61 vteřinách hry, kdy Adam Zeman dostal od Kowalczyka krásně puk do úniku a jednatřicetiletý forvard Frýdku-Místku pak našel skulinku mezi betony brankáře Dolejše - 1:0. Ostravanům se podařilo vyrovnat při početní výhodě. To od modré pálil tvrdě Střondala, gólman Mokry puk pouze vyrazil do strany a na zakončujícího Tomáše Šoustala už jen zívala prázdná domácí branka - 1:1. Z dalšího průběhu zápasu uplynulo pouhých 29 vteřin, když se skóre utkání znovu měnilo. Dvojice Šoustal - Střondala si tentokráte své role vyměnila a skórující Vojtěch Střondala upravoval na 2:1 pro hostující celek.

V prostřední části se sice převážně hrálo na naší hrací polovině, mladá sestava rysů ale statečně proti favoritovi bojovala. Porubě ke třetí vstřelené brance znovu pomohla hra v nerovnoměrném počtu hráčů na ledě. Tentokráte využil naše provinění kanadský hokejista s izraelským pasem Aaron Berisha, který pálil přesně k pravé tyči Mokreho branky - 1:3. Aby toho nebylo pro náš tým málo, tak se nám na začátku 32. minuty zranil brankář Vojta Mokry, který led opustil na nosítkách. Věřme, že to s Vojtou nebude vážné, a že se mladý gólman co nejrychleji vrátí zpátky na led.

Hostům patřil rovněž i úvod třetí třetiny, kdy při vlastním oslabení skóroval Tomáš Gřeš, který tak upravoval skóre na 1:4 pro hostující tým. O deset vteřin později se hosté provinili proti pravidlům, když byl zahákován Lukáš Bednář, který následně nařízené trestné střílení proměnil - 2:4. Na začátku 45. minuty se rysům podařilo dokonce snížit zásluhou Zeleňáka, sudí ovšem jeho branku neuznali pro jeho údajnou aktivní hru nohou. Vzápětí Ostravané zápas rozhodli, když se podruhé v zápase trefil Aaron Berisha - 2:5. Poruba se po výhře vrací zpět do čela Chance ligy, rysi přečkají reprezentační pauzu na osmé příčce.

* Rysi prožívají momentálně nejhorší výsledkovou krizi v letošní sezoně, když prohráli páté utkání v řadě. Naposledy bodovali za tři body v domácím střetnutí se Zlínem, to bylo koncem listopadu.

* Ostravští dokázali přerušit naši vítěznou sérii, když jsme poslední tři vzájemné zápasy vyhráli.

* Derby mezi Frýdkem-Místkem a Porubou se hrálo v první lize teprve potřinácté. Bilance i přes dnešní porážku stále vyznívá v náš prospěch (8:5).

* Na zápasy s ostravským týmem chodí do Polárky pravidelně víc jak tisíc diváků. Pouze jednou nám klesla návštěva pod tuto hranici (vloni 25. října dorazilo 818 fanoušků). Nejvíce jich prozatím přišlo na vůbec první utkání, a to 1325. Tato hranice byla však dnes překonána, když do Polárky zavítalo i díky akci - Tati, pojď na hokej!, krásných 1577 fanoušků. Děkujeme!

Před Vánoci stihneme odehrát ještě dvě prvoligová kola, ta však budou na programu ale až za týden, jelikož nyní nás čeká další reprezentační přestávka. Věřme tedy, že se marodi v našem celku dají do pondělí 19. prosince nějak dohromady, to nás totiž čeká v domácím prostředí utkání 30. kola, kdy k nám zavítá sokolovský Baník. Zápas se bude hrát od 18 hodin. Ve středu 21. prosince pak zamíříme na Valašsko. Duel se Vsetínem se bude hrát od 17.30 hodin.