Derby v Havířově rozhodla parádní Szturcova trefa
Rysi si udrželi v letošní sezoně nad havířovským AZetem svou neporazitelnost. Dvakrát uspěli dokonce na ledě soupeře. Škoda, že jsme tentokráte nedokázali z tříbrankového vedení vytěžit o bod navíc.
41., středa 26.1.2022, Gacsontrol Aréna
3:4p
0:2, 1:1, 2:0 - 0:1
HC Havířov 2010 s.r.o.

Štipčák - Chroboček, Kadeřávek, E. H. Jansons, T. Pastor, M. Hlaváč, G. Jansons, Mrowiec - J. Doktor, Hudeček, Becher - L. Bednář, Maruna, J. Žolobov - Křemen, Pechanec, Tyurin - Š. Kratochvíl, Hotěk, Damašek. Trenér: Tomáš Potěšil.

Baroš - D. Krenželok, Matyáš, Zbořil, J. Michálek, Ciura, Ogurcov, Korím - Svačina, D. Bartoš, Šlahař - Łyszczarczyk, Komorski, Šedivý - Christov, Peterek, Martynek - Klimša, R. Szturc, M. Hrubec. Trenér: Mojmír Trličík.

31. Chroboček (Kadeřávek, Maruna), 49. Chroboček (J. Doktor, Křemen), 52. J. Doktor (Hudeček, Chroboček)
15. R. Szturc (Peterek, Martynek), 16. Łyszczarczyk (Šedivý, Komorski), 24. Šlahař (D. Bartoš, Svačina), 61. R. Szturc (Zbořil, Šedivý)
Vyloučení: 4:5
Využití: 0:0
V oslabení: 1:0
Střely na branku: 33:20 (12:4, 8:8, 13:7 - 0:1)
Zblokované střely: 12:13
Vhazování: 36:30
Rozhodčí: Wagner, Marek - Kráľ, Blažek
Diváci: 504

Filip Konštacký (asistent trenéra AZ Heimstaden Havířov): Dnes to byl pro nás podobný zápas, jako ty předchozí, protože nám utekl začátek. Ačkoliv jsme v první třetině soupeře přestříleli, tak po našich hrubých chybách jsme dostali dva góly. Nevypadalo to s námi vůbec dobře. Pokračovalo to i ve druhé třetině, kdy jsme dostali, po další naší chybě, třetí gól. Vypadalo to, že utkání je rozhodnuté. Nás zpátky do zápasu dostala šťastná branka, v podstatě přes celé kluziště. Pak se kluci zlepšili a hlavně ve třetí třetině jsme byli lepší a zaslouženě vyrovnali. Prodloužení, to už je loterie. Zase jsme udělali chybu, soupeř ji nekompromisně potrestal a vyhrál.

Mojmír Trličík (trenér HC Frýdek-Místek): V tomto zápase jsme zkrátka jeden bod ztratili, protože vedení o tři branky by dobré mužstvo ztratit nemělo. Nám se to bohužel povedlo, a to takovým stylem, že v první třetině, i když jejich gólman tam měl jen pár zákroků, tak jsme vedli o dva góly. Tam jsme byli produktivní, kdy jsme z pár šancí dokázali vytěžit ty dvě branky. Ve druhé třetině jsme pak svůj náskok ještě navýšili, navíc tam byly i šance na navýšení našeho vedení. Bohužel nešťastný gól nastartoval domácí, kteří zlepšili svůj pohyb a agresivitu. To jim přineslo nakonec bod. U nás teď převažuje určitě zklamání, že jsme tady naplno nebodovali.

Od našeho posledního utkání, ve kterém jsme si přivezli cenné body z Třebíče, uplynulo dlouhých 11 dní. V této vynucené pauze si rysi prošli společně i s většinou prvoligových celků karanténou, bylo tedy otázkou, jak si povedeme na ledě trápícího se Havířova.

V domácí sestavě se neobjevilo jméno nejlepšího střelce mužstva Vlastimila Dostálka (16 br.), našim obranným řadám zase scházel nejproduktivnější zadák Kuba Teper. Slezské derby se lépe začalo vyvíjet pro naše barvy. V čase 14:19 využil nepřehledné situace před domácí bránou uzdravený Roman Szturc a rysi šli nad AZetem do vedení - 0:1. Z dalšího průběhu první periody uplynulo 70 vteřin a bylo to rozdílem dvou gólů. Šedivý našel napříč kluzištěm zcela volného Alana Łyszczarczyka, který neměl problém dopravit puk do opuštěné klece havířovské branky - 0:2. V závěru první dvacetiminutovky jsme přestáli dvojnásobné oslabení, Baroš si tak nadále držel v zápase čisté konto (proti Havířovu šlo o již 4tou dvacetiminutovku).

V úvodu druhé části střetnutí jsme se dostali do tříbrankového vedení. Ke konci 24. minuty využil Bartoš nedůrazu domácího zadáka, následně náš forvard posunul získaný touš ke Svačinovi a ten vybídl ke skórování Jakuba Šlahaře, který svým šestým zásahem v letošní sezoně upravil naše vedení na 0:3. V polovině základní hrací doby šli domácí do čtyř, když za katr putoval Mrowiec. Z nabídnuté výhody ale nakonec nic nebylo. Naopak havířovský bek David Chroboček nahodil puk z vlastního obranného pásma a ten před Barošem skočil tak nešťastně, že propadl za záda našeho gólmana - 1:3.

Domácí AZet své zbraně rozhodně složit nehodlal. Dvanáct minut před závěrem třetí třetiny napřáhl opět David Chroboček a rázem to bylo pouze o jednu branku - 2:3. Za další tři minuty už ale bylo srovnáno. Rysi nedokázali vyhodit puk z vlastní třetiny, Jakub Doktor následně dostal až příliš volného prostoru a přesně mířenou ranou vyprášil pravý roh Barošovy branky - 3:3.

Derby tak došlo do prodloužení, které trvalo pouhých sedmačtyřicet vteřin. To se u levého mantinelu dostal k puku Zbořil, zpětnou přihrávkou našel najíždějícího Romana Szturce, který s ještě loňským chlebodárcem neměl žádné slitování. Domácí AZet totiž pokořil povedenou ranou do pravého rohu Štipčákovy branky - 3:4.

ZAJÍMAVÉ STATISTIKY ZE ZÁPASU

* Své jubilejní zápasy ve frýdecko-místeckém drese dnes odehráli: David Bartoš (30), Daniel Krenželok (20) a Vladimír Svačina (10). Blahopřejeme!
* S Havířovem si držíme bilanci pěti výher v řadě (4:3 pp, 4:0, 3:2, 4:1, 6:4).
* Na ledě soupeře jsme si tak připsali šestou výhru z deseti odehraných prvoligových střetnutí (skóre 30:28).
* Domácí AZet doma vyhrál v letošní sezoně pouze 3 utkání z 19 odehraných, naopak rysi na ledě soupeře uspěli již v devátém duelu z 18 střetnutí.
* V domácí brance nastoupil teprve 20letý gólman Marek Štipčák, kterému jsme tak vstřelili vůbec první góly v první lize.

S KÝM PŘÍŠTĚ?

O víkendu, kdy se odehraje 42. kolo, mají rysi volný los, takže mohou načerpat síly na další zápasy, které nás čekají v příštím týdnu. A budou hned tři. V pondělí 31. 1. budeme v domácím prostředí hostit hokejisty Benátek nad Jizerou (od 18.00 hodin), ve středu 2. 2. pocestujeme do Kolína a v sobotu 5. 2. nastoupíme opět před vlastními fanoušky v hale Polárka. To k nám totiž dorazí Draci ze Šumperku (utkání se hraje od 17.00 hodin). Na oba domácí zápasy je možno si zakoupit vstupenky již v předstihu, a to na tomto odkaze ZDE.