Wojnar: Co nás trápí, tak je využití přesilových her
Rozhovory
První polovina soutěže Chance ligy je za námi. Pouze hokejisté Frýdku-Místku a Litoměřic už mají jedno utkání z odvetné části za sebou, ale i tak je čas se za tou první částí poohlédnout. Poprosili jsme tedy o pár slov trenéra rysů Vlastimila Wojnara.

Vlasto, když se ohlédneme za těmi 16 zápasy, co bys k nim řekl?

Že je to od nás takové střídavě oblačno. Některé zápasy si myslím, že jsme vyhrát měli. A to zejména ty v Sokolově a v Ústí nad Labem. Tam jsme podle mě body ztratili. Naopak jsme získali body ve Vsetíně, kde to od nás asi málokdo čekal. Ale ať tak, nebo tak, těch pár bodů nám chybí. Hlavně v zápasech, kdy jsme vedli a nakonec jsme museli bojovat o body v prodloužení nebo nájezdech. Jinak co se týče našeho herního projevu, tak si myslím, že nám doslova nevyšly jen dvě utkání, a to v Třebíči a doma s Litoměřicemi.

Čím to, že se nám moc nedaří na ledě našich soupeřů?

Jo, tak to kdybychom věděli, tak to určitě změníme tak, abychom u nich vyhrávali. Ono obecně ty týmy vždy hrají lépe doma, než venku. A my jsme tím zdárným příkladem. Nedokáži si to ale vůbec vysvětlit. Máme dobře rozehrané zápasy, jenže nám ty důležité momenty utíkají. Je to někdy shoda různých okolností.

Přitom se vstřelenými góly patříme k té vrchní polovině týmů v Chance lize…

Přesně jak říkáš, je to taková specifická situace, že jsme jedni z mála týmů ze spodku tabulky, kteří máme aktivní skóre. Co nás ale letos hodně trápí, tak to je využití přesilových her. Zkrátka týmy z popředí, když mají utkání, které se láme, tak si umí těmi přesilovkami pomoci. A to je bohužel jedna z věcí, která našemu týmu chybí. Na tréninku se ale nácviku přesilových her intenzivně věnujeme. Pořád věřím, že se nám to rozjede.

Týmy se již ze vzájemných utkání znají, budou odvety o to těžší?

Určitě každý ten tým a trenér sleduje videa a zkoumají hru soupeře. Neřekl bych však, že by odvety měly být nějak těžší. Spíš může rozhodnout i to, kdo má víc natrénované. Ty síly budou totiž pomalu ubývat, ale já věřím, že tohle nebude náš případ. My se musíme teď soustředit jen na nás, věřím, že i to štěstí se k nám v určitých chvílích připojí.

STATISTICKÉ ÚDAJE PRVNÍ POLOVINY ZÁKLADNÍ ČÁSTI

Kanadské bodování táhnou hráči Prostějova

V čele kanadského bodování máme dva borce z Prostějova. Dvaadvacet bodů nastřádal za 6 gólů a 16 asistencí Marek Raučuk, jen o jeden bod méně má na svém kontě jeho parťák z útočné lajny Lukáš Žálčík. Třetím v pořadí je momentálně litoměřický útočník Daniel Voženílek, který má rovněž jako Žálčík 21 bodů.

Nejproduktivnějším rysem je po šestnácti odehraných zápasech Rostislav Martynek, který dokázal osmkrát skórovat a sedmkrát na branku přihrát svým spoluhráčům v týmu. Jeho produktivita jej vynesla na průběžnou jedenáctou pozici. O tom, že u rysů hrají prim ti nejzkušenější, svědčí fakt, že druhým nejproduktivnějším hokejistou je na 19. příčce Milan Mikulík 13 (6+7).

Pořadí:
11. Rostislav Martynek 15 (8+7)
19. Milan Mikulík 13 (6+7)
24. Štěpán Novotný 13 (3+10)
89. Ondřej Hrachovský 7 (4+3)

Čas strávený na ledě

Vůbec nejvíce času ve hře má momentálně sokolovský obránce Petr Přindiš, který si v letošní sezoně zahrál již 353 minut, což mu dělá průměr na zápas 23:33 min. O pět minut méně si pak zahrál další obránce, tentokráte z Třebíče, a je jím Karel Nedbal. Hráči zadních řad vůbec vládnou kompletním statistikám, jelikož nejvytěžovanějším útočníkem je až šestý Petr Vampola z pražské Slavie s výsledným časem 326:15 minut. Na sedmé pozici je pak náš zadák Lukáš Kovář. Ten na ledě strávil 325 minut, ale oproti ostatním hráčům v Chance lize má tento výtáhlý bek jedno utkání odehráno navíc.

Pořadí:
7. Lukáš Kovář 325:35 min (průměr 20:21 min)
35. Rostislav Martynek 285:53 min (průměr 17:52 min)
38. David Květoň 283:29 min (průměr 18:54 min)
59. Patrick Kudla 268:58 min (průměr 17:56 min)

Pirát Pitule je na buly nejlepší

S kým se nikdo nechce potkat na vhazování, tak to je nejspíš jasné. Celkem 263 krát byl na buly úspěšnější Pirát Tomáš Pitule, což mu dává krásný průměr 63,68 % vyhraných vhazování. Nejlepším frýdecko-místeckým hokejistou je v této dovednostní činnosti útočník Kryštof Stuchlík, který doposud vyhrál 97 vhazování.

Duda nejtrestanějším hráčem soutěže

V každém týmu potřebujete mít někoho, kdo si umí na ledě udělat pořádek. Hokej, to je sport pro chlapy a žádná ořezávatka. Pověst zlobivého hráče si v letošní Chance lize drží útočník Benátek nad Jizerou Radek Duda, který má na svém kontě 14 dvouminutových vyloučení, jedno pětiminutové a v jedno případě dostal Duda trest do konce utkání. Celkem tedy krásných 53 trestných minut. Hned za ním je se 47 minutami přerovský obránce Jiří Krisl a třetím do zlobivé party je sokolovský bek Patr Přindiš. Ten si odseděl již 44 minut. Nejzlobivějšího ryse jsme našli až na konci páté desítky. S osmi dvouminutovými tresty je tak osmačtyřicátý Ondřej Hrachovský.

Brankářským statistikám vládnou mlaďoši

Krásný průměr v úspěšnosti si momentálně drží teprve osmnáctiletý gólman pražské Slavie Roman Málek mladší. Ten má prozatimní úspěšnost 94,09 % (průměr 1,78 gólů na zápas). Na druhé pozici je jednadvacetiletý Budějičák Milan Klouček 93,63 % (1,57). Bronzový stupínek patří momentálně devatenáctiletému ochránci chomutovské svatyně Dominiku Pavlátovi 93,21 % (2,14). No a hned za ním je další talentovaný mladíček, teprve sedmnáctiletý Nick Malík z Frýdku-Místku, který má úspěšnost 92,83 a průměr 2,26 branek na zápas. Další náš gólman, Lukáš Daneček, rovněž figuruje v první desítce gólmanů, přesněji tuto desítku uzavírá s úspěšností 92,24 a průměrem na zápas 2,75 branek.

Od statistik individuálních přejděme ke statistikám týmovým.

Rysům po polovině soutěže patří průběžně jedenáctá příčka (Frýdečtí mají oproti ostatním jedno utkání odehráno navíc, když předehrávali doma duel s Litoměřicemi). Sedm vítězství a devět proher stačilo k zisku 19 bodů, na postup do play-off musí frýdecko-místečtí hokejisté nastřádat ještě o nějakých šest bodů navíc. V domácím prostředí to našim chlapcům ještě tak nějak jde. V základní hrací době nás totiž v hale Polárka porazily pouze Litoměřice (2:4). Kde se však hodně trápíme, tak to je na ledě našich soupeřů. Z ledu našich prvoligových soků jsme si ještě výhru za tři body přivézt nedokázali.

Do konce základní části odehrajeme tedy ještě 7 domácích střetnutí a stejný počet zápasů venku. Držme našim hráčům palce, ať je jejich bodový zisk v odvetné části ještě větší, než tomu bylo v její první polovině.