Švaříček: Baví mě práce s dospělými i mládeží. Mým brankářským vzorem byl Dominik Hašek
Rozhovory
Realizační tým prvoligových hokejistů Frýdku-Místku nesmí, a také ani nepostrádá, trenéra brankářů. Pozici trenéra mužů s maskou vykonává Jan Švaříček. Jak moc je tato práce náročná a co vše obnáší, už přiblížil v rozhovoru sám trenér.

Jste členem realizačního týmu Frýdku-Místku. Jak se spolupracuje s trenérským duem Vlastimil Wojnar a Jozef Daňo?

Zdravím všechny hokejové fanoušky a celý Frýdek-Místek.
Spolupráce s trenéry Wojnarem a Daněm je velice dobrá. Dennodenně diskutujeme a rozebíráme věci týkající se hokeje v našem realizačním týmu, což je důležité pro chod celého mužstva.

U prvoligových hokejistů působíte již druhou sezonu, kdy se staráte o přípravu brankářů. Jak se pracuje se všemi brankáři, kteří za mužský tým nastupují, nebo v minulosti nastoupili?

U frýdeckých Rysů pracuji již druhou sezonu a přišel jsem tu po delším zahraničním angažmá. Na základě dosavadní spolupráce věřím, že jsem dobře zapadl do celé organizace. Frýdkem prochází docela velké množství brankářů, jelikož jsme partnerským klubem HC Oceláři Třinec. Přicházející mladí talenti velice rychle pochopí, co vyžaduji. Většina brankářů se snaží následně obstát v náročném, v mnohých případech i individuálně ordinovaném tréninku.

Co všechno obnáší práce trenéra brankářů? Jak se na každý trénink připravujete?

Práce trenéra brankářů je velmi individuální činnost. Musíte prvně poznat typologicky brankáře. Každý člověk je jiný a každý potřebuje jiný přístup. U tohoto řemesla je psychologická stránka věci velmi důležitá. Pracujete jinak se staršími brankáři, kde kluci mají již dlouholeté zkušenosti. Těm chcete předat nové trendy a nabídnout nové možnosti. S mladšími brankáři je práce ale jiná. Kluci zkušenosti musí teprve získat, jsou ale zase naopak mnohem tvárnější a informace nasávají jako houby. Brankář je individuální sport uprostřed kolektivního sportu, což samo o sobě není jednoduché skloubit, ale není to nemožné! Důležité je opravdu dobře vycházet s celým realizačním týmem. Musím říci, že mi oba dva trenéři dávají absolutně volný prostor, což je úžasné, skvělé. Velmi si jejich důvěry vážím a opravdu za tento jejich přístup děkuji.

A ptáte se mě, jak se na tréninky připravuji?

Každý den vstáváte a usínáte s myšlenkami, co jste dělali, co se podařilo, co už méně a proč, na čem budete pracovat, jak posunout konkrétního brankáře, sledujete nové trendy, spousty brankářských videí, provádíte video rozbory ze zápasů. Na to pak navazují další věci, připravujete každodenní tréninky, a to jak Off ICE trénink (kde je výborná spolupráce s kondičním trenérem Patrikem Čavojem), tak i speciální brankářské tréninky na ledě. Snažíte se, aby kluci dodržovali regeneraci, strečing, spánek a kvalitní jídlo. Znovu opakuji, že je to individuální sport v kolektivním sportu a vy v něm chcete vychovávat TOP osobnosti.

Pro mnohé teď přichází otázka, která je zajímá, a to kdo určuje, který z brankářů bude v zápase začínat? Je to jen vaše rozhodnutí, nebo vše konzultujete s trenéry, případně o tom rozhoduje Vlasta Wojnar s Jozefem Daněm?

Vždy vedeme s trenéry vzájemnou diskusi. Řeknu jim svůj názor. Vím, jak brankáři pracují, vím, který brankář momentálně disponuje nejlepší formou a cítí se optimálně zdravotně. Vždy se tak na pozici brankáře dohodneme.

Během zápasů sledujete, jak si brankáři vedou v různých situacích. Co se děje, když třeba vidíte akci, kterou byste vyhodnotil jinak?

Toto je opět individuální věc. S některými brankáři můžete v zápase komunikovat. Pouze na sebe mrknete a víte oba, jak mohl, či měl, situaci třeba řešit jinak. Jiní jsou absolutně ve své bublině, z níž je při zápase není možno vytahovat jakoukoliv gestikulací ze střídačky. Každopádně po každé třetině prohodím pár slov se svým svěřencem. Každý zápas je nahrán na video, které následně společně rozebereme.

Zmínil jste, že ke své práci využíváte pomoc videa. Co na tuto pracovní pomůcku vůbec říkáte?

Video je v dnešní době jednoznačně nedílnou součásti práce nejen brankářů. My videorozbor děláme po každém zápase. Rozebíráme, diskutujeme, probíráme, jak se situace mohla řešit jinak, a co naopak bylo správně. Je to obrovská pomoc pro trenéra i brankáře.

Mimo tréninků brankářů u „A“ týmu se stejné práci věnujete i u mládežnických družstev. Jak moc je práce s mládeží rozdílná a náročnější oproti té, kterou děláte u mužů?

S mládeží pracuji od začátku své trenérské kariéry. Je to určitě rozdílná práce oproti práci s brankáři v prvním mužstvu. Člověk potřebuje u těch nejmenších daleko více trpělivosti. Formou hry se pracuje hlavně na základech bruslení a správnosti zákroků, protože jakmile se toto v nízkém věku podcení, velmi špatně se to následně dohání. Proto se musí začínat od malých věcí, abyste následně dosáhli na velké věci. Práci s mládeží musíte dělat srdcem. Když vidíte, jak se ti kluci posouvají, neskutečně vás to naplňuje.

Jaké vlastnosti brankáře jsou rozhodující pro úspěšnost jeho zákroků?

Každý brankář má jiné přednosti. Největší výhodou je dokonalé čtení hry, od toho se odvíjí úplně všechno v mužských kategoriích. Musíte předpokládat, vědět, předvídat. Tuto skvělou vlastnost má od Pána Boha Nick Malík. Zároveň pochopil, že pouze talent nestačí. Na druhou stranu i já jsem si musel získat jeho důvěru, že moje rady mají logické opodstatnění pro vyřešení zjištěných nedokonalostí. Mám radost z toho, že Nick o každé mé připomínce přemýšlí a ihned se snaží ji řešit na tréninku. Nedělá to jen, že dostal povel, že mu to řeknete. Vede diskusi, přemýšlí o tom. To je to, co nás oba naplňuje. To, čeho by měl chtít každý trenér dosáhnout. Věřím, že Nick svůj talent v budoucnu zúročí.

Když teď opustíme Frýdek-Místek, tak který z brankářů byl, anebo je, vaším vzorem?

Konkrétní jeden brankářský vzor nemám. Samozřejmě, když jsem byl brankářem já, tak mým vzorem byl Dominik Hašek, který svým způsobem předběhl dobu. V dnešní době, kladoucí důraz na detail, nevím, jak by byl úspěšný. Co byla ale jeho největší přednost, on nikdy nechtěl dostat gól, a to i na tréninku. A to ho dostalo až tam, kde byl. Doba se hodně vyvinula, změnily se materiály, hokejky jsou pružné jako luky a brankář musí být ve správný čas na správném místě, aby ho to takzvaně "trefilo". Proto se musí dbát na perfektní bruslení. Jeden z nejlepších gólmanů současnosti je určitě Sergej Bobrovskij. Další trend v novodobém hokeji je určitě fyzická velikost brankáře. Dám příklad. Andrej Vasilijevskij, který má při jeho obrovské výšce úžasně zvládnutou koordinaci.
Velký dík patří také brankářské komisi ČSLH v čele s Radkem Tothem, kde mám tu možnost každoročně se setkávat s těmi nejlepšími talenty u nás. Zároveň se tam setkáváte také s těmi nejlepšími trenéry brankářů u nás. Měl jsem také možnost pracovat s panem Klaus Merkem, který tuto pozici zastřešuje v německém hokejovém svazu. Díky němu jsem měl možnost pracovat s Philipem Grubauerem, vítězem Stanley Cupu. Nezaměřuji se nikdy jen na jednoho brankáře. Sleduji spoustu brankářů z NHL, sleduji české, finské, švédské, švýcarské brankáře, brankáře z KHL… Ti mě inspirují a posouvají dále v mé práci.