Suchánek: Škoda, že kvůli téhle době nemůžou na šampionát také naši
Rozhovory
Do startu mistrovství světa osmnáctiletých hokejistů chybí už jen pár dní. V Texasu, kde se šampionát hraje, nebude chybět ani gólman rysů Tomáš Suchánek.

Nebudeme si nalhávat, že pro každého mladého hokejistu je takovým snem jednou reprezentovat svou rodnou zem. Sen, který se ne každému nakonec podaří ve své hokejové kariéře naplnit. Sedmnáctiletému gólmanovi Tomáši Suchánkovi se ale klukovská touha přeci jen splnila. Českou republiku totiž už reprezentoval v 6 zápasech za kategorii U16, o devět utkání více stihl s reprezentací U17 a momentálně je gólmanem v českém týmu do 18 let (tam má na svém kontě prozatím 2 utkání).

Přerovský rodák je jedním z velkých talentů této věkové kategorie. Na neoficiálním mistrovství světa do 17 let se stal Suchánek nejlepším gólmanem. Krátce po dovršení 17. narozenin (bylo tomu tak vloni 30. dubna, takže za pár dní „Suchoš“ oslaví v zámoří svou plnoletost - už teď mu všichni z klubu blahopřejeme) byl dokonce pozván na kemp reprezentační dvacítky do Rokycan. „Pro mě to byla tehdy obrovská čest. Vždy já byl rok předtím v šestnáctkách a najednou jsem se octil na kempu s dvacítkami,“ svěřil se tehdy v jednom z rozhovorů pro web hokej.cz Tomáš Suchánek.

Sezona, která byla značně poznamenaná covidem, se promítla i do přípravy české reprezentace do 18 let. Ta se celkem na čtyři týdny uzavřela na kempech v Litoměřicích, od 22. března pak hráči s trenérským týmem pobývali na jihu Moravy ve Vyškově. Tam jsou i nyní, v pondělí 19. dubna se pak všichni přesunou letecky do amerického Dallasu. Do úterka je čeká individuální karanténa na hotelu a od středu do pátku následuje karanténa týmová, během níž už však budou mít Češti umožněné tréninky.

V sobotu 24. dubna pak nastoupí od 19.00 hodin českého času (12 hodin místního) k jedinému přípravnému střetnutí proti stejně starým hokejistům Švýcarska. Šampionát pak svěřenci trenéra Jakuba Petra odstartují v pondělí 26. dubna duelem s Německem. Všechny zápasy základní skupiny (v ní se dále střetneme ještě s Finskem, domácím týmem a Ruskem) se hrají v hale Comerica Center ve Friscu. Do čtvrtfinále postoupí z obou základních skupin čtyři z pěti týmů. Jméno nového světového šampiona budeme znát v brzkých ranních hodinách v pátek 7. května.

Tome, držíme ti všichni palce!!


Světový šampionát už pomalu klepe na dveře. Cítíš už určité napětí, nebo to přijde teprve až budete jako tým v zámoří?

Zatím ještě ne, ale myslím si, že to vše přijde až přiletíme do té Ameriky.

Po příletu na místo budete muset být nějaký ten den v karanténě. Co si s sebou vezmeš, abys zahnal nudu?

Tak beru si sebou notebook, takže budu asi čas zabíjet koukáním se na filmy a seriály. K tomu máme ještě gólmani sebou takovou virtuální realitu, kterou také využiji. Plus samozřejmě ten čas vyplníme také tréninky, abychom se udrželi v kondici až přijdeme na led.

Můžeš fanouškům hokeje trochu přiblížit soupeře, se kterými se ve Friscu střetneme? Přeci jen je kategorie U18 pro mnoho lidí takovou neznámou...

Turnaj začínáme zápasem s Německem, potom následuje Finsko, USA a Rusko. Podle těchto zápasů v základní skupině pak uvidíme, jak bude pro nás turnaj pokračovat.

S Frýdkem-Místkem jsi sezonu skončil poměrně brzy. I z toho faktu si asi nejspíš uvítal, že jste před MS absolvovali několik přípravných kempů, takže jsi byl neustále v tréninkovém zápřahu?

Přesně tak. Bohužel tím, že jsme jako tým nepostoupili do play off, tak nám ta herní část sezony skončila vcelku brzy. Naštěstí pro mě jsme hned měli přípravné kempy, takže jsem pořád v jednom zápřahu.

Je možno prozradit, čemu jste se jako brankáři na kempu nejvíce věnovali?

Především jsme se zaměřovali na aktivní hru a také ještě různé technické věci.


V zámoří se pomalu začínají do ochozů vracet diváci. Určitě bude příjemné, že se zápasy nebudou hrát ve zcela komorní atmosféře, i když se dá očekávat, že v tak daleké cizině asi mnoho fanoušků mít český tým nebude...

Tak určitě je to pro všechny super zpráva, že se nebude hrát před prázdnými ochozy. Přiznám se, že já se na fanoušky těšil celou tu sezonu a jsem moc rád, že alespoň teď na turnaji nějací na tribunách budou.

Co jsem zaslechl, tak tvá máma tě vozívá na tréninky a také podrobně sleduje tvé výkony ve frýdecko-místeckém dresu. Kdyby teď nepanovala ta "divná" pandemická doba, jela by tě rodina podpořit i do Texasu?

Musím říct, že podporu od celé mé rodiny mám opravdu velkou a já jsem za to strašně rád. Sledují každý můj zápas, navíc mě vozí na tréninky do Frýdku-Místku nebo do Třince. Vlastně se starají o všechny věci okolo. No a do Ameriky by určitě jela nejen mamka, ale s ní i taťka s babičkou. Bohužel to ale teď kvůli téhle době nejde, což je velká škoda.

Budete mít možnost poznat v Americe i něco z okolního světa nebo vás budou držet v uzavřené bublině?

Co jsem tak slyšel, tak bohužel nebudeme vůbec nikam moc chodit, což mě osobně celkem mrzí, jelikož bych si moc rád prošel město. Ale buďme vůbec rádi, že se ten turnaj odehraje.

U nás už vrcholí boje v Chance lize. Sledoval jsi, jak si vedly ve vyřazovacích bojích ostatní celky?

Tak nějak jsem výsledky sledoval, ale já se hlavně díval spíše na výkony Třince v play off extraligy. Věřím, že to kluci zvládnou a ve finále uspějí.

Kdo se podle tebe bude letos radovat z postupu mezi extraligovou elitu?

(zamyslí se) Těžko říct. Myslím si, že to bude ale velice vyrovnaná série.

Co vůbec plánuješ, až mistrovství světa skončí?

No chtěl bych letět někde na dovolenou a odpočinout si. Pak nás samozřejmě čeká začátek letní přípravy, takže pořád bude co dělat.

Co je pro tebe vůbec nejlepší relax?

Když si lehnu a mám klid. Nic víc nepotřebuji.

Dokázal bys jen tak celý den proležet v posteli?

To vůbec. Já jsem hodně aktivní, takže bych se nejspíš unudil k smrti.

Máš nějaké "motto", kterého se ve svém životě držíš?

Mám jich více, ale kdybychom se bavili vyloženě o hokeji, tak to bude asi toto: „Dřina vždy přebije talent“.


Za všechny snímky děkujeme: Martin Voltr (hokej.cz)