Suchánek: Chci se ve Frýdku poprat o místo jedničky
A-tým
Kolem sedmnáctiletého Tomáše Suchánka se to v poslední době pořádně točí. Talentovaný gólman přišel do naší organizace v minulé sezoně z Přerova. A ač mu bylo pouhých šestnáct let, začal chytat první ligu ve Frýdku-Místku a nevedl si vůbec špatně.

Na neoficiálním MS do 17 let se stal nejlepším brankářem. Sotva pak oslavil letos v dubnu své 17té narozeniny, absolvoval kemp s reprezentační dvacítkou, která měla sraz v Rokycanech. No, aby toho nebylo málo, tak v nedávném CHL Import Draftu si jej jako devátého nejlepšího juniora vybral tým Tri-City.

Když si to tak shrneme, za ten poslední rok se toho u vás, Tomáši, hodně událo…

Je to neskutečné, co se za ten rok opravdu odehrálo. Bylo toho spoustu a já jsem za to samozřejmě rád. Je to v podstatě i odměna za ty všechny předešlé roky.

Ve vašem mladém věku je určitě důležité vše ustát. Jak se říká, nelítat v oblacích. Kdo je vám v tomto největší oporou? Rodiče?

Celá moje rodina je mě v tomhle podporou. Ale můžu říct, že vlastně i kamarádi, protože by mi to dali hodně rychle najevo. Ale myslím si, že nejsem takový, že bych lítal někde v oblacích. Pořád jsem na začátku nějaké cesty.

Vraťme se k nedávnému kempu, který jste absolvoval s kategorií U20. Překvapila vás osobně tato nominace?

Přiznám se, že mě hodně překvapila. Když mi zavolal trenér brankářů, že tam mám přijet, tak jsem byl překvapený, ale na druhou stranu i strašně rád.

Ve čtvrtek (2. července) vám končí letní příprava s Frýdkem-Místkem. Od třináctého je ale už naplánováno soustředění brankářů všech mládežnických reprezentací, kterého se máte zúčastnit. Stihnete volno vůbec vyplnit dovolenou?

No, je pravda, že toho volna moc nebude, ale dovolenou naštěstí stihnu (smích).

V létě to bývá pro hokejisty pořádná dřina. Kdo má podle vás náročnější přípravu? Hráči nebo brankáři?

Všichni hráči vždy říkají, že brankáři mají tu přípravu lehčí. Já si ale zase myslím, že brankáři toho mají opravdu víc, jelikož vše musíme jet s týmem a do toho máme ještě své speciální tréninky pro gólmany.

Letošní ročník Chance ligy bude mít devatenáct účastníků. Jak podle vás může být pro rysy náročná sezona?

Podle mě bude ta sezona hodně náročná. Přeci jen mají padat čtyři týmy, tedy alespoň si to myslím, že to tak je, ale my máme jasně daný cíl, a to je play-off. A pro tento úkol uděláme každý v týmu maximum.

V draftu CHL Import si vás v pozici devátého juniorského hráče světa vybral tým Tri-City Americans. Co už o klubu z Kennewicku víte?

O týmu i městě už jsem si nějaké informace zjišťoval. Co vím, tak tam chvíli hrál i jeden spoluhráč, takže jsem se s ním o tom bavil. Organizaci i město si nemohl vynachválit.

Sezona v zámoří začíná počátkem října. Jak velká je pravděpodobnost, že se na podzim přesunete získávat zkušenosti za velkou louži?

Smlouvu mám momentálně v Třinci, ve Frýdku-Místku bych chtěl bojovat o post jedničky. To zámoří by bylo určitě zajímavou zkušeností jak do života, tak hokejově, uvidíme podle vývoje sezony, stát se může spousta věcí.

Tomáš SUCHÁNEK
Narozen: 30. dubna 2003 (17 let)
Výška/váha: 186 cm/72 kg
Post: brankář
Hůl: levá
Kariéra: HC ZUBR Přerov, HC Frýdek-Místek, HC Oceláři Třinec (J)