Radim Nečas se vrátil k loňské výborné sezoně juniorů
Mládežnický hokej
Junioři Frýdku-Místku mají za sebou velmi vydařenou sezonu, když se probojovali až nadstavbové skupiny o postup.

Pane Nečasi, soutěž pro juniory nezačala vůbec dobře. První kolo s Orlovou bylo odložené a v dalším schytali hráči od výběru U18 z Polska desítku. První tedy odložené kolo mohlo být rozhodnuté od stolu, jelikož to záleželo na Frýdku-Místku, jestli se domluví na dohrávce nebo ne. K dohodě nakonec došlo a v dohrávce jste Orlové nadělili lekci, když jste vyhráli s přehledem 11:2. Jak byste s odstupem času hodnotil tohle utkání?

Utkání bylo jednoznačně v naší režii a soupeři jsme nedali sebemenší šanci na dobrý výsledek. I když jsme mohli tento zápas ještě před odehráním kontumovat, ale zápasů bylo už tak málo. Proto jsme se rozhodli utkání odehrát.

Přesně jak říkáte, celá základní část měla jen osm kol (Český Těšín a Černí Vlci se odhlásili ze soutěže). V těch hráči poznali hned třikrát hořkost porážky. Bohužel ve dvou případech se jednalo o vysoké prohry. Doma s Polskem 0:10 a v Opavě 4:13. V čem byl soupeř tehdy lepší, že dokázal vyhrát jednoznačným výsledkem?

Těch příčin bylo více. Byl to první zápas v sezoně a zrovna proti nejlepšímu soupeři ve skupině. Nicméně odehráli jsme jej velmi naivně a soupeř čekal na naše chyby, které nekompromisně trestal. S dobrou formou se nesetkali ani oba brankáři, kteří do utkání zasáhli. V Opavě to na takový debakl půl zápasu nevypadalo. V polovině zápasu byl stav 4:4. Ale pak jsme našima chybami v útočném pásmu dali soupeři častou možnost chodit do přečíslení a z těchto brejků dávali góly.

Polsko U18, Opava, Karviná a Orlová. Takový je jednoduchý výčet soupeřů Frýdku-Místku v základní skupině soutěže. Který z uvedených týmů byl pro vás překvapením v soutěži a který naopak zklamal?

Myslím, že síla soupeřů odpovídala našim předpokladům. I když Polsko 18 bylo před soutěží velkou neznámou.

S každým soupeřem se hráči potkali dvakrát v základní části soutěže. Proti kterému podali ten nejlepší, a naopak nejhorší výkon?

Nejlepší výkon jsme podali ve druhém zápase s Poláky. Do té doby suverénní mužstvo jsme dokázali porazit 4:2. Za nejhorší bych považoval ty dva již zmíněné zápasy s Polskem a Opavou.

Po odehrání základní skupiny skončili junioři na 3. místě a proklouzli do nadstavbové skupiny o postup. Cíl postupu jste tak splnili. S čím jste do nadstavby šli?

Věděli jsme, že kluci, pokud dodržují to, co se od nich očekává, dokážou porazit kohokoliv v naší skupině. Sílu soupeřů ze skupiny jih jsme převážně znali z minulé sezony. Kromě Kroměříže jsme s nimi hráli skupinu o umístění.

Brněnská Technika, Boskovice, Kroměříž a Uherský Brod. To byli soupeři, proti kterým nastupovali hráči pod vaší taktovkou v nadstavbové skupině. Čím tyto týmy překvapily?

O tom, že mají vysokou kvalitu jsme věděli, takže v podstatě nepřekvapily. Soutěž byla strašně vyrovnaná. Každý mohl porazit každého.

Tým juniorů v loňské sezoně měl svou kvalitu a velkou sílu, kterou kluci určitě chtěli proměnit v postup až do juniorské extraligy. Cítil jste to taky tak dokráčet s hráči až do nejvyšší domácí soutěže?

Přesně tak. V optimálním složení a formě jsme byli schopni se porvat o postup. Vždyť do vánoční přestávky jsme tuto soutěž vedli. Jenže i kvůli nevyrovnanosti v zápasech doma a venku jsme se o to připravili.

Ano, bohužel leden byl nejhorším měsícem v soutěži. Ze sedmi odehraných zápasů se podařilo získat jen 4 body a tím se šance na postup rozplynuly. Kdyby nepřišlo tohle bodově velmi slabé období, myslíte si, že šance na postup tady byla?

Ublížilo nám soustředění reprezentační 20 v naší hale. Nejen že jsme měli omezené možnosti tréninků, ale kvůli tomu mělo i naše áčko odložené zápasy na leden. Trénovali jsme jen dvakrát v týdnu, a to většinou v pondělí a pátek. Tento výpadek v tréninku se musel zákonitě projevit a leden podle toho vypadal.

Druhá část soutěže nabídla vyrovnané skóre 87:87. Jaká byla spokojenost s prací útočných i obranných řad a co brankáři?

Co se týče brankářů, tak v první polovině Morys a ve druhé Hubáček, podávali velmi dobré výkony. Jinak náš tým byl laděn spíš ofenzivně. Do této koncepce zapadali i obránci. Hráli konstruktivně a velmi často aktivně podporovali útočnou hru. Proto nebyly výjimečné divoké výsledky. Bohužel to nás stálo body se slabšími soupeři jako byly Boskovice. Naopak jsme odehráli i zápasy vysoce takticky (Polsko, Technika, Opava, Kroměříž) a perfektní defenzívou jsme dokázali bodovat.

Před koncem druhé části soutěže se v čele držela Kroměříž, která měla náskok šest bodů před Technikou a nebýt pandemie koronavir, která všechny soutěže ukončila předčasně, tak by určitě slavila postup do závěrečné fáze soutěže. Byl by její postup zasloužený?

Zřejmě asi ano. Měli nejstabilnější výsledky. V jejich středu byl velký počet hráčů, kteří měli zkušenosti s dospělým hokejem. Někteří hráli i v elitních lajnách rozhodující situace. To se projevilo i ve vyrovnaných zápasech ligy juniorů.

Vy budete šéfovat juniorské střídačce i v další sezoně. Víte už nebo máte nějaké informace o hráčích, kteří budou pokračovat a kdo tým doplní už v letní přípravě?

Oslovili jsme všechny hráče z loňského kádru a všichni projevili zájem v našem družstvu pokračovat. Záležet bude na studijních povinnostech některých hráčů. Do přípravy se zapojili i klíčoví hráči loňského dorostu a až na jednu výjimku by měli kvalitně doplnit stávající kádr. Takže družstvo juniorů by mělo mít opět vysokou kvalitu.

Autor fotografie: Patricie Riess