Pátá prvoligová sezona rysů v číslech
A-tým
Je to už pět let, kdy jsme poprvé v klubové historii postoupili do druhé nejvyšší hokejové soutěže. Letošní sezona pro rysy skončila předčasně, do vyřazovacích bojů jsme se neprobojovali.

RYSI POMÁHALI

Přesto to nebyla sezona pouze o negativech. I přes koronavirovou nepříznivou situaci v celé republice se klubu spousta věcí podařila. Jako například v charitativní akci O Kapku lepší hokej, která proběhla letos již podruhé. Jejím posláním je nejen finančně podpořit děti s onkologickým onemocněním. A hokejový klub HC Frýdek-Místek se v této dobročinné akci opravdu činil. Do projektu se totiž aktivně zapojili hráči, realizační tým a managment klubu. Ti se rozhodli darovat 31 tisíc Kč, které mezi sebou vybrali. Když k tomu připočteme částku 5 150 Kč, za kterou se vydražil originální hraný dres kapitána Milana Mikulíka, patříme po Kladnu k nejvíce aktivním prvoligovým týmům, které se do akce zapojily. Celkově se za dražbu dresů hráčů z Tipsport extraligy a Chance ligy vybralo krásných 287 tisíc korun ve prospěch Nadace Kapka naděje.

Vzpomeňme ale ještě jednu chvályhodnou akci, pod kterou se podepsali frýdecko-místečtí hokejisté. Vzpomínáte na dobu, kdy se virus Covid19 poprvé objevil? Hráči měli následně zakázáno společně trénovat, nemocnice v celé republice byly zaplaveny nemocnými, kteří potřebovali neodkladnou zdravotní péči. V té chvíli se rozhodli pomoci i samotní rysi a s nápadem přišel brankář Lukáš Daneček. „Koukal jsem na televizi, četl různé zprávy na internetu. A všude bylo, jak někdo pomáhá. Tak mě napadlo, jak bychom mohli pomoci i my, hokejisté HC Frýdek-Místek. Během sezony jsme mezi sebou vybírali nějaké peníze, měli jsme je na závěrečnou akci. Jenže zasáhla vyšší moc a s některými kluky už se ani sejít nemusíme. Tak jsme se rozhodli, že větší část z těch peněz věnujeme frýdecko-místecké nemocnici,“ svěřil se frýdecko-místecký gólman. Pod heslem: „Jste naše první lajna v boji proti koronaviru“ následně rysi zaslali Nemocnici Frýdek-Místek částku 50 tisíc Kč.

SEZONA VÝSLEDKOVĚ NEVYŠLA

Ale vraťme se zpátky k hokeji. Pojďme si sezonu projít takovým statistickým pohledem. Tým z města s pomlčkou uprostřed vedli v letošní sezoně dva trenéři. Do konce loňského roku u A mužstva působil Vlastimil Wojnar, kterého po třinácti odehraných kolech nahradil na lavičce Mojmír Trličík. Ten k nám přišel z extraligového týmu Vítkovic.

Rysi odehráli v základní části čtyřiatřicet utkání, ve kterých se jim podařilo 12x zvítězit po šedesáti minutách, výhru v prodloužení si připsali pouze jedinou, a to v domácím duelu s pražskou Slavií. Naopak ve dvaceti případech jsme z ledu odcházeli se sklopenou hlavou, jelikož jsme zápas prohráli, v prodloužení jsme padli s prostějovskými Jestřáby.

Frýdecko-místečtí hráči vystřelili v sezoně na branku soupeře průměrně 29,42 střel na zápas. Oproti nejlepšímu týmu po základní části – Rytíři Kladno, je to o čtyři střely méně. Kladenští mají průměr na čísle 33,76. V každém utkání pak museli naši gólmani čelit průměrně 33,97 ranám soupeře.

PŘESILOVKY A OSLABENÍ

Frýdečtí hokejisté si letos zahráli celkem 135 přesilových her, ve kterých vstřelili 25 branek. Naopak her v početní nevýhodě bylo letos 149 a tým rysů inkasoval v oslabení 33 gólů. Co se týče využití přesilovek, tak náš manšaft zaujal celkové 12. místo (18,52 %). V oslabení má frýdecko-místecký kádr úspěšnost 77,85 %.

ŠEDIVÝ NEJVÍCE BODUJÍCÍM HRÁČEM

Během sezony se nejvíce na ledě dařilo útočníkovi Ondreji Šedivému, který byl nejen nejlepším týmovým kanonýrem, ale také zároveň i nejúspěšnějším hráčem v kanadském bodování. V tomto žebříčku získal celkově 30 kanadských bodů, když vstřelil 14 branek a další body si připsal za 16 asistencí. Největší podíl na tom, že jsme góly stříleli, má kapitán Milan Mikulík. Ten totiž zaznamenal 18 gólových asistencí. K tomu si přičtěme ještě jeho devět branek a s 27 body byl Mikulík druhým nejvíce bodujícím hráčem Frýdku-Místku. Třetí příčku pak obsadil David Klimša, který nastřílel 13 gólů a devětkrát na branku svým spoluhráčům přihrál. Nejlepší hodnocení za účast na ledě si připsali shodně David Kofroň, Jan Zahradníček a Jakub Michálek, kteří mají na svém kontě +3 body.

MEZI GÓLMANY SE DAŘILO TOMU NEJMLADŠÍMU

Nejlepší úspěšnost mezi brankáři sice zaznamenal Nick Malík (92,1 %), ten však za rysy odchytal pouze čtyři zápasy. Každopádně největší brankářskou hvězdou rysů v letošním roce byl teprve sedmnáctiletý talent Tomáš Suchánek. Ten dostal příležitost v jednadvaceti zápasech s úspěšností 90,8 % (z 671 střel inkasoval 62x). Přerovský odchovanec se momentálně pilně připravuje na blížící se světový šampionát kategorie do 18 let, který se bude hrát v dubnu.

VÍTĚZNÁ ŠŇŮRA? TŘI ZÁPASY V ŘADĚ

Při pozápasových rozhovorech se často z úst našich hráčů i trenérů ozývalo, že se chceme dostat na vítěznou vlnu. Ano, byli jsme na ní asi dvakrát, více jak tři výhry v řadě jsme ale zaznamenat nedokázali. První vítěznou sérii jsme měli v úvodu soutěže, když jsme během září porazili postupně kluby z Ústí nad Labem, Kadani a Sokolova. Další vítěznou sérii jsme urvali až ke konci sezony, když jsme dokázali o body obrat Vsetín, Havířov a znovu Sokolov.