Palát rozhodl o výhře a stal se 1. hvězdou utkání
Novinky
Frýdecko-místecký odchovanec Ondřej Palát zařídil svým gólem v poslední minutě výhru svého týmu ve finále Východní konference play off NHL. Tampa dokázala v domácím střetnutí zvrátit nepříznivě se vyvíjející duel z 0:2 na 3:2 a snížila stav série na 1:2 pro NYR.

Vítěz posledních dvou ročníků a obhájce Stanley Cupu, tým Tampa Bay Lightnings, bojuje i letos o co nejlepší umístění. V posledním duelu finálové série Východní konference si Tampa připsala výhru nad newyorskými Rangers v poměru 3:2, čímž Blesky snížily průběžný stav série na 1:2.

Velký podíl na domácím úspěchu má frýdecko-místecký odchovanec a český reprezentant Ondřej Palát, který 41 vteřin před koncem zápasu upravoval na konečných 3:2. Palát byl následně vyhlášen 1. hvězdou zápasu. To však nebyl jediný Palátův úspěch. Jeho gól znamená, že se stal nejlepším hráčem Tampa Bay v klubové historii s největším počtem vstřelených rozhodujících branek v play off.

Hlavní trenér Tampy Jon Cooper na dotaz novinářů při tiskové konferenci na adresu Ondřeje Paláta sdělil: "Palát? Tohle u něj vidíme už několik let. Je to tichý kluk. Moc nemluví, ale vše co dělá, je, že při každém střídání do toho dává všechno co má. Hrál v sestavě nahoře i dole, ale má schopnost hrát tu dělnickou hru s hráči s bílými límečky. A je to skvělé mít tuto vlastnost. Přesně tohle dělá po celou dobu své kariéry. Obvykle je až třetím chlapem, o kterém se mluví v lajnách ve kterých hraje, ale nakonec vyjde se statistikami, které jste právě teď zmínili. A on to má zasloužené a všichni jeho spoluhráči by o něm řekli to samé." Odkaz ZDE.

Finále Východní konference play off NHL - 3. zápas:

Tampa Bay Lightning - New York Rangers 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)

Branky: 31. Kučerov, 42. Stamkos, 60. Palát - 28. Zibanejad, 30. Kreider. Střely na branku: 51:30. Hvězdy zápasu: 1. Palát, 2. Vasilevskij, 3. Stamkos (všichni Tampa Bay). Stav série 1:2.

První dva zápasy vyzněly lépe pro hráče New York Rangers, takže se série přesunula na Floridu za stavu 2:0. Ve třetím zápase se diváci dočkali branky až ve 28. minuty, kdy skóre otevřel hostující Mika Zibanejad. Hned o dvě minuty později se podařilo hostům využít druhou přesilovku v zápase, autorem branky byl Chris Kreider. Švédský i americký útočník tak vstřelili desátý gól v tomto play off a společně s Nathanem MacKinnonem z Colorada se dělí o druhou pozici mezi střelci. Pro Kreidera to byl již 34. gól ve vyřazovacích bojích v kariéře, čímž vyrovnal Roda Gilberta v čele klubových tabulek.

Tampě se podařilo snížit krátce po polovině utkání, kdy se také z přesilové hry prosadil Kučerov. Když pak v úvodu třetího dějství vyrovnal Stamkos, vše spělo k prodloužení. Jenže Tampa má svou hvězdu. Ondřej Palát pouhých 41 vteřin předk oncem našel po Kučerovově přistrčení skulinku na přední tyči branky Igora Šesťorkina.

Rodák z Frýdku-Místku, jehož novináři zvolili první hvězdou zápasu, vstřelil jako první hráč v historii Lightning desátý vítězný gól ve vyřazovacích bojích. Z aktivních hráčů je lepší pouze čtveřice Joe Pavelski (14), Jevgenij Malkin (13), Jonathan Toews (11) a Patrick Kane (11).

Po třech zápasech je tak jasné, že se série vrátí do Madison Square Garden. Čtvrté utkání se bude hrát v noci na středu.