Martin Janeček: Chceme podávat poctivé výkony!
Rozhovory
Na lavičce prvoligového Frýdku-Místku bude premiérově působit 48letý kouč MARTIN JANEČEK. V rozhovoru před startem nového ročníku Chance ligy se mimo jiné dozvíte, s jakými ambicemi vstoupí do sezony jeho mužstvo a jaká slova adresuje fanouškům rysů. Poslechněte si jeho postřehy v přiloženém videu.

Už ve středu odstartuje další prvoligová sezona a pro hokejisty HC Frýdek-Místek to bude v pořadí již jejich sedmá. K poslednímu rozhovoru před ostrým startem jsme si pozvali toho nejpovolanějšího, kouče rysů, Martina Janečka.

Ještě než se zeptáme na pár otázek k nadcházející sezoně, pojďme se ještě vrátit k přípravnému období. Co vám tahle část ukázala a jaké poznatky jste během těch deseti přípravných utkání získal?

Tak ta příprava je na to, aby nám ukázala kde jsme slabí a kde jsme naopak silní. A to si myslím, že nám ukázalo dostatečně. Třeba nabídka ke konci přípravného období, kdy jsme třeba do Prostějova jeli jen s šestnácti hráči, jsou obrovské dárky. Takže máme z čeho čerpat a máme dost zkušeností na to, abychom byli do sezony připraveni. Já si myslím, když to otočíme výsledkově, že jsme herně propadli pouze v Přerově, kde jsme doopravdy hráli špatně. Ale ostatní zápasy, i to s Michalovcemi, které jsme nakonec prohráli, tak jsme odehráli velice slušné zápasy. Tohle mužstvo v přípravě poctivě pracovalo. Já když vidím kluky od května takhle v paměti, jak na sobě pracují, jak pracují na těch týmových věcech, tak se na tu sezonu strašně moc těšíme. Myslím si, že budeme odolní, a že s námi budou mít soupeři prostě hodně hodně práce.

Jaké jsou tedy ambice a cíle týmu v nadcházející sezoně Chance ligy?

Tak my jsme v třinecké organizaci, takže tyhle dvě organizace je třeba skloubit. Samozřejmě chceme být co nejvýše, nejlépe v play-offových místech. Pak aby nás to bavilo a abychom viděli, že ta naše práce má smysl. A k tomu je samozřejmě potřeba ty mladé kluky posouvat. Já si myslím, že tohle je měřítko i práce trenérů, jak se ti kluci budou dál zlepšovat. A právě tyhle věci chceme skloubit a chceme na nich pracovat.

Ve středu nás čeká první utkání na ledě Prostějova. Jaké jsou vaše očekávání od tohoto premiérového utkání?

My jsme soupeře samozřejmě studovali, navíc jsme si nimi hráli i v přípravě, takže jejich sílu v útoku známe. Známe také i jejich slabiny, budeme se proto snažit ty skuliny v těch věcech najít a pokud se nám to povede, tak já věřím, že dovezeme bodíky.

Vy jste prostějovským odchovancem, bude tedy pro vás utkání nějak prestižní? Bude mít nějaký speciální pikantní náboj?

Tak určitě. Já se do Prostějova vždy těším, a to i na jiná působiště, kde jsem trénoval. Prostějov, město moje rodné, rád se ukážu, i když to bude na druhé střídačce. Já se na to strašně těším. Nebudu tam ale jako soupeř poprvé, bude to asi počtvrté, ale teď se budu hlavně soustředit na to, že je to první kolo a my chceme do sezony dobře vstoupit.

Máme už jasno, kdo bude kapitánem týmu? Kdo bude nosit céčko na svém dresu?

Ano, kapitánem byl celkem jednoznačně zvolen Kuba Teper, takže on povede tým jako lídr. K němu pak budou Vrdlovec, Svačina a David Klimša.

Kdybychom se měli vrátit ještě k některým hráčům v kádru, tak počítáte pro začátek sezony se Svačinou a Zeleňákem, kteří vypomáhali v posledních týdnech partnerskému Třinci?

Tak my to tak máme v organizaci nastavené, že takto spolupracujeme. Já bych k tomu ještě navíc přiřadil i třineckou juniorku. Musím říct, že ta vzájemná komunikace funguje parádně. Třinec teď potřeboval do tréninku a do Champions League hráče, tak jsme je poskytli, jak to má být. My naopak když jsme potřebovali, tak nám vyhověla juniorka, která začínala o deset dní dříve, takže i když potřebovali oni, tak jsme jim zase my z našeho základního kádru půjčili Haase a Jobánka. Já si myslím, že tahle spolupráce funguje a doufám, že bude fungovat dál. Samozřejmě nám nesmí do toho hodit vidle nějaká velká marodka, ale uvidíme. Já jsem po této stránce spokojen.

Čerstvě tým doplnil zkušený extraligový obránce Jan Jaroměřský, který by měl v úvodu sezony rysům vypomáhat. Jaké jsou vaše osobní očekávání od tohoto beka?

My od něj očekáváme hlavně perfektní defenzívu a takové to, co jej zdobilo už v Olomouci. My to máme nastaveno tak, že se sem přišel Honza rozehrát na to, aby byl co nejdříve schopen naskočit zpátky do extraligy. Jelikož je po zranění, tak se mu budeme snažit postupným ice-time pomoci, aby do toho krásně vklouznul a co nejdříve se přiřadil vlastně zpátky k "A" týmu, kam patří, jelikož je to špičkový obránce.

V průběhu sezony dostávali dá se říct vcelku rovnoměrně příležitost všichni tři gólmani. Kdo bude tedy naší gólmanskou jedničkou? Bude to Vojta Mokry?

Ano, takhle jsme si to nastavili. Nedávno, po přípravném období, kdy nám to takhle vyplulo. S tím, že všichni tři předváděli v přípravě výborné výkony a trošku nám tím zamotali hlavu, protože my jsme to měli před sezonou nastaveno uplně jasně. Do prvního kola jde nicméně v pozici jedničky Vojta.

První domácí utkání odehrajeme netradičně v neděli. Pojďme zkusit na zápas s Jihlavou pozvat frýdecko-místecké fanoušky...

Tak tou nejlepší pozvánkou bude samozřejmě náš dobrý výkon a výsledek v Prostějově. No a jestli můžu promluvit k fanouškům, tak jsme si vědomi, že jsou nedílnou součástí potencionálního úspěchu, takže se budeme snažit podávat vždy poctivé výkony, protože někdy samozřejmě můžeme i prohrát, ale budeme hlavně pracovat na tom, aby to bylo poctivé a aby to bylo vše z naší strany i se srdíčkem tak, jak oni si představují. Myslím si, že to je cesta k tomu, abychom si fanoušky dostali na svou stranu a aby jich postupem času chodilo co nejvíce.

Pane trenére, přejeme co nejvíce štěstí do sezony...

Děkuji.


ROZHOVOR S TRENÉREM MARTINEM JANEČKEM