Manažer hokejové mládeže k situaci a dění kolem koronaviru
Mládežnický hokej
​Manažer hokejové mládeže ve Frýdku-Místku Michal Bobok k situaci, která přerušila sport, a to na všech úrovních v rámci ČR.

Pane Boboku, od zahájení letní přípravy se vše vyvíjelo dobrým směrem. Vládní opatření z 12. března, kdy všechno muselo s okamžitou platností skončit, se začaly rozvolňovat a určitě se shodneme, že pro sportovce to byla vždy příjemná zpráva.

Dobrý den, každé rozvolnění opatření jsme přijali s povděkem. Hráči, trenéři, rodiče i my ve vedení klubu jsme byli velmi rádi za každou pozitivní zprávu. Všichni jsme byli natěšení začít opět sportovat v co nejpříjemnějším režimu a nesedět doma na zadku.

Ke konci července už bylo v Polárce vše připraveno k tomu, aby mohly začít tréninky na ledě. Všechny děti se určitě těšily, že se po dlouhé době opět sklouznou a přiučí se něčemu novému. Jak vy sám jste se těšil a připravoval?

Já se vždy na začátek sezóny v létě velmi těším, jelikož je v hale příjemné klima oproti venkovním teplotám. Co se týče přípravy tak ta je u mě různá. Manažerský post je zodpovědná funkce, a proto jsme mimo běžného rozjezdu sezóny, museli řešit v klubu skoro denně měnící se hygienické podmínky ohledně covidu. Na trénování se připravuji již 21-ní sezónu, ale jelikož se člověk stále učí a přemýšlí co by mohl udělat lépe a zpestřit tak hráčům přípravu v trénincích, věnuje tomu mnoho času. Dnes na internetu najdete spoustu videí a rad, jak se má trénovat, ale vždy si každý trenér musí utvořit svou představu a vybrat na čem je potřeba s hráči pracovat.

Ke konci měsíce září (21. 9.) usedl do ministerského křesla zdravotnictví Roman Prymula, který se nijak dlouho nerozmýšlel a začal připravovat, a hlavně vydávat nařízení, která mají stabilizovat stávající epidemiologickou situaci. Ta není podle čísel příznivá.Čekal jste, že přijdou taková tvrdá opatření?

Opravdu jsem to nečekal. Věřím vládě, že tyto rozhodnutí jsou správná a oprávněná. Také však věřím, že brzy opět vyjedeme na led.

Jako první zaznělo, že se sport omezovat nebude, ale hrát se bude bez diváků. Pro starší hráče to zase tak těžké nebylo, ale jak na to reagovaly menší děti, které byly zvyklé, že se na ně rodiče chodili dívat a podporovat je.

Rodiče jsou důležitou součástí našeho sportu a děti v útlém věku hrají hokej především pro ně a svou radost. Děti se s tím ovšem vypořádaly skvěle a vše zvládaly perfektně.

Zápasy bez diváků však dlouho netrvaly, protože ministr zdravotnictví po několika dnech opět přitvrdil a vystavil sportovcům, a to všem STOPKU. Od pondělí 12. října v republice veškerý sport utichl, a to údajně na dva týdny. Jak jste vy sám přijal toto pro mnohé skutečně tvrdé opatření a myslíte si, že ho bylo potřeba?

Nejsem epidemiolog, abych měl k tomu nějaký odborný názor. Nicméně je škoda, že se utnula sezóna, ale asi nebylo jiného východiska.

Měl jste k přerušení sezony i zpětné vazby ze strany rodičů nebo hráčů?

Ano, někteří se ptali, zda vím, kdy se opět začne a nemám bližší informace. To bohužel nevíme, ale chtěli bychom samozřejmě hrát co nejdříve.

Když už tedy došlo k těmto vládním opatřením, napadla vás i myšlenka, jak to bude s hokejem a všemi dětmi dál?

V hlavě se mi honí různé scénáře, ale vše záleží na dalších rozhodnutích vlády. Jen dle těch se můžeme řídit. Pokud to, jakkoliv bude možné, začneme opět sezónu.

Situace se však i přes různá opatření zatím nijak výrazně nemění, ale podle vyjádření expertů a ministra zdravotnictví Romana Prymuly se každé opatření projeví zhruba za 10–14 dnů. Ve chvíli, kdy se sezona 20/21 opět rozjede, tak všechny čeká spousta práce a je docela možné, že budou některé soutěže mít nové rozlosování tak, aby se vše stihlo. Je ve hře i prodloužení letošní sezony třeba o měsíc nebo měsíc a půl? Pokud ano, jaký je váš názor na tuto variantu?

Varianta je to zajímavá, ale nevím, zda je možné to takto prodloužit. Spoustě mládežnických klubů rozpouštějí na konci března led a nemuselo by to finančně klubům vycházet. Dopad této pandemie nás bude v následujících obdobích ještě provázet.

Určitě jste zaregistroval informaci, že některé kluby rozpustily ledovou plochu ve svých tréninkových halách. Jednalo se tak o kluby, které hrají profesionální soutěž. Nemáte obavy, že se to může začít dít i jinde a tím by mohly být případně narušeny mládežnické soutěže?

Obavy z toho nemám a zároveň jsem optimista. Věřím, že všechny tyto kluby by v případě začátku sezóny opět namrazily druhou ledovou plochu nebo se vešli na jednu.

V Polárce je nyní ledová plocha přikrytá podlahou, která se instaluje při pořádání kulturních akcí, které se konají v průběhu hokejové sezony a vyčkává se na rozhodnutí, že tréninky a samozřejmě i zápasy můžou zase pokračovat. Jak jste uvítal rozhodnutí provozovatele haly, kterým je městská společnost Sportplex, že ledovou plochu nerozpustí, ale bude ji udržovat.

Jsme samozřejmě velmi rádi, že společnost Sportplex ledovou plochu nerozpustila a plocha bude případně ihned připravena k tréninkům. Snad se brzy dočkáme nějakých tréninkových jednotek a zápasů. Přeji všem pevné zdraví!!!

Pane Boboku, děkuji za poskytnutí rozhovoru a přeji vám i všem hokejistům, hokejistkám a fandům, aby se brzo mohli opět setkat v hale Polárka.