Manažer hokejové mládeže Michal Bobok k loňské sezoně
Mládežnický hokej
Hokejová či spíše nehokejová sezona 2020/2021 je minulostí. Není moc co hodnotit, ale přesto několik otázek zamířilo na stůl manažera hokejové mládeže HC Frýdek-Místek pana Michala Boboka.

Pane Boboku, jak už bylo zmíněno, tak loňskou sezonu za úplně hokejovou nikdo z těch, kdo se pohybuje kolem mládeže považovat nemůže. Všechno ovlivnila pandemie koronaviru. Jak vy sám jste na brzké přerušení reagoval?

Dobrý den, já bych řekl, že pro klub určitě sezóna částečně hokejová byla. Bohužel byla několikrát přerušena, zkrácena a co se týče mistrovských soutěží mládeže, tak byla nedokončená. Na přerušení jsme reagovali tak, že jsme dodržovali vládní opatření, přerušili tréninky ve vnitřních prostorech a nastavili plán dle možností trénovat.

V průběhu spousty vládních nařízení svitla sportovcům naděje, když došlo k částečnému rozvolnění a mládež opět nazula brusle a začala trénovat. Určitě se shodneme, že to vypadalo, jako slibný impuls k obnově mládežnického sportování.

To ano, slibný impuls to byl. Nejprve se mohlo trénovat alespoň venku ve skupinkách či individuálně a poté i v omezených počtech ve vnitřních prostorách.

Ještě se vrátím k předchozí otázce, na kterou navážu. Ten „částečný“ restart byl podmíněn ze strany ministerstva zdravotnictví docela zvláštními podmínkami. Trénovat se mohlo, ale jen v omezeném počtu, a ještě tam dokonce byla i podmínka, mít nasazenou roušku. Jak jste nejen vy, ale taky vedení hokejové mládeže včetně trenérů na tyto docela zvláštní podmínky reagovali?

Nastavila to vláda a my na to reagovali splněním podmínek, abychom alespoň částečně mohli trénovat a mladé sportovce dostat na led.

Průběh pandemie nakonec po čase opět zastavil sport v česku, alespoň co se dětí týkalo. Filip Indrst společně s Jakubem Michálkem (hráč prvoligového Frýdku-Místku) vytvořili pro hráče tréninková videa, aby hráči trénovali aspoň podle toho. Měl jste vy nebo trenéři zpětnou vazbu od samotných hráčů nebo rodičů, zda a jak to dětem jde?

Kluci vytvořili pro mládežníky videa s návody k tréninkům, aby se i v domácím prostředí snažili hráči hýbat. Od některých rodičů a hráčů jsme dostali fotografie a videa, které jsme částečně uveřejnili i na facebookových stránkách. Někteří se snažili a ty musím opravdu pochválit.

Profesionální sportovci dostali od ministerstva zelenou, a to za určitých kritérií, mezi které patřilo především pravidelné testování. Kdyby taková možnost se stejnou podmínkou byla připravena i pro mládežnický sport, tak klub by na to určitě přistoupil. Zde je však určitě hodně nutné spolupracovat s rodiči mladých hráčů, kteří by s Antigenním testování museli souhlasit.

Pokud bychom takovou výjimku dostali v mládeži, neváhali bychom a šli do toho. Bohužel takováto výjimka byla stanovena pouze pro profesionální sportovce. Věřím, že by na to přistoupili i rodiče hráčů a chtěli by, aby jejich dítě mělo pohyb pod dozorem profesionálních trenérů.

V lednu letošního roku se rozhodlo, že díky trvajícím opatřením a zákazům se už sezona mládeže 20/21 určitě nedohraje. Pro samotné hráče i jejich rodiče a kluby to byla smutná zpráva, ale s přibývajícím časem se s tím dalo bohužel počítat. Vy jste měl určitě ohlasy rodičů našich hráčů, ale taky i z ostatních klubů. Jaká panovala tedy nálada?

Řekl bych, že v prosinci, při mírném rozvolnění, jsme doufali v prodloužení sezóny do dubna a května. V lednu se s tím již dalo počítat, jelikož koronavirová čísla se zvedala a zlepšení bylo v nedohlednu.

S přibývajícím časem se začalo mluvit častěji o tom, že by v Polárce mohla zůstat ledová plocha déle, než tomu bývá zvykem. Možnost mít ledovou plochu oproti jiným týmům, které o hrací plochu přišli už na podzim, kdy omezení nabírala na intenzitě, by to byla určitě výhoda a s hráči by se tak dalo znovu hned začít trénovat, jestli se nepletu.

Určitě bychom byli rádi, kdyby tomu tak bylo. Rozpuštění ledové plochy v polovině března bylo určitě nevyhnutelné, jelikož by byla plocha nevyužitá.

Bohužel díky stále nejasnému termínu v podobě rozvolnění mládežnického sportu, a to především ve sportovních halách nakonec z toho plánu muselo sejít. Nemrzí vás to?

Mrzí, ale náklady na provoz nevyužité plochy, by byly velké.

Nakonec se klub domluvil s vedením společnosti Sportplex na dřívějším termínu s přípravou ledové plochy. Dá se to tedy předpokládat, že pokud dojde k rozvolnění mládežnického sportu, tak se hráči Frýdku-Místku dostanou oproti minulým sezonám dříve na led?

Ano, je to tak. Na schůzce s vedením města a společností Sportplex jsme domluveni v případě rozvolnění o dřívějším spuštění provozu ledové plochy než v minulých letech.

Všichni si určitě přejete, aby ten den přišel co nejdříve a trenéři tak mohli začít s hráči opět trénovat a dohánět všechno, co zameškali. Je zde ovšem varianta, že budete jeden z mála klubů, který bude mít možnost využívat led s větším časovým předstihem než ostatní kluby. Připravujete pro tuto možnost nějaký plán, co všechno byste chtěli s hráči zvládnout?

Trenéři mají připravené plány, co by v tomto případě dělali a chtěli stihnout. Zatím je to jen oblast teorie a jen můžeme věřit a doufat v restart.

Na závěr se ještě zeptám, zda plánujete třeba nějaký turnaj pro jednotlivé kategorie, aby si hráči měli možnost i zahrát?

Chtěli bychom určitě odehrát nějaké přátelská utkání či turnaje, ale opravdu nevíme, zda to vůbec bude možné. Vše záleží na rozhodnutích vládních činitelů.