Je znám herní systém pro nadcházející sezonu
Novinky
Zástupci prvoligových klubů se v rámci videokonference dohodli na návrhu herního systému Chance ligy pro sezonu 2021/22.

Ve čtvrtek 13. května se mezi zástupci všech sedmnácti prvoligových klubů rozhodlo o novém hracím systému Chance ligy, který bude platit pro sezonu 2021/22. Ve hře byly dvě varianty, kdy jedna počítala s tím, že by se soutěž po polovině základní části rozdělila na dvě skupiny, u druhé varianty se naopak plánovalo, že by se v základní části střetly celky celkem třikrát.

A právě tato možnost mezi kluby ve videokonferenci "zvítězila". Druhá nejvyšší hokejová soutěž v zemi se tedy odehraje se sedmnácti družstvy, které se mezi sebou střetnou v základní části třikrát každý s každým. V praxi to znamená tedy 48 utkání pro každý tým (v plánu je odehrát 51 kol).

Kluby se dále shodly na tom, že by součástí vyřazovacích bojů mělo být i předkolo, které by se odehrálo na 2 vítězné zápasy (V-D-D). Dále by následovalo čtvrtifnále (na tři vítězné duely), semifinále a finále by se už hrálo klasicky na čtyři vítězná utkání. Vítěz Chance ligy by v následné baráži o postup do nejvyšší soutěže vyzval druhý nejhorší tým extraligy. A jak to bude na opačném pólu výsledkového pole? Mužstva na 15. - 17. místě po základní části sestoupí automaticky do druhé ligy. Celky, které skončí na 13. a 14. místě, pak sehrají mezi sebou tzv. play down. Poražený tým se rovněž s první ligou nejméně na jednu sezonu rozloučí. Pro vítěze v play down ale sezona ještě neskončí. Zahraje si baráž o 1. ligu s vítězem kvalifikace 2. ligy. Sestoupit tedy může v následující sezoně až pět mužstev, takže přesně jak to okomentoval trenér rysů Mojmír Trličík, bude to nejspíš masakr.

Tuhle dohodu klubů musí ještě posvětit výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje.

Připomeňme si tedy ještě důležitá fakta:

- První ligu si v sezoně 2021/2022 zahrají týmy: HC Dukla Jihlava, VHK ROBE Vsetín, HC RT TORAX Poruba 2011, HC ZUBR Přerov, HC Slovan Vrchlabí, HC Stadion Litoměřice, HC Slavia Praha, SK Horácká Slavia Třebíč, HC Baník Sokolov, LHK Jestřábi Prostějov, Hokej Ústí nad Labem s.r.o., AZ Heimstaden Havířov, HC Frýdek-Místek, HC Benátky nad Jizerou, SC Kolín, DRACI PARS Šumperk a SK Trhači Kadaň.

- Základní část se bude hrát systémem třikrát každý s každým. Jelikož je lichý počet účastníků, tak základní část čítá 51 kol, což znamená 48 utkání pro každý tým. Vždy v každém kole bude mít jeden tým volno. Konec základní části se plánuje na 2. března 2022.

- Rozlosování (nasazení týmů) neproběhne, ale bude se brát podle umístění v loňském ročníku. Dukla Jihlava má tedy číslo 1, Vsetín číslo 2 atd.

- Play-off bude realizováno s předkolem, které by se mělo hrát na dvě vítězná utkání (V-D-D). Čtvrtfinále se bude hrát na tři vítězné zápasy (D-D-V-V-D), semifinále a finále na čtyři vítězná utkání (D-D-V-V-D-V-D). Soutěž musí být dohrána do 14. dubna 2022. Podrobnosti k nasazení týmů budou uvedeny později.

- Vítěz Chance ligy pro sezonu 2021/2022 má právo vyzvat v baráži o extraligu čtrnáctý tým (tedy druhý nejhorší tým) Tipsport extraligy ledního hokeje (nejhorší tým extraligy sestupuje přímo do Chance ligy). Baráž o extraligu se bude hrát na čtyři vítězná utkání a její vítěz bude mít právo účasti v Tipsport extralize ledního hokeje sezony 2022/2023. Baráž by měla začít 17. dubna 2022.

- Sestupový klíč Chance ligy bude pořádně těžký, jelikož o patro níže může jít až pět týmů. Družstva umístěná po základní části na 15. – 17. místě, tedy poslední tři týmy tabulky po základní části, sestoupí přímo do druhé ligy.

- Týmy na 13. – 14. místě po základní část sehrají play-down na čtyři vítězná utkání (D-D-V-V-D-V-D). Poražený z této série sestupuje přímo do druhé ligy a vítěze čeká baráž o 1. ligu s vítězem kvalifikace 2. ligy. Baráž bude hrána na čtyři vítězné zápasy (D-D-V-V-D-V-D).

- Ze sedmnácti týmů sezony 2021/2022 sestoupí přímo čtyři celky do druhé ligy, naopak do Chance ligy přímo spadne jeden tým z extraligy. Bez ohledu na výsledek baráže o extraligu nebo baráže o patro níže se bude hrát soutěžní ročník Chance ligy 2022/2023 se čtrnácti týmy.